دبیر فرهنگستان هنر به اظهارات وزیر ارشاد پاسخ داد

bahman namvar motlagh
Image caption بهمن نامور مطلق، دبیر فرهنگستان هنر ایران با انتشار نامه ای از عملکرد این فرهنگستان دفاع کرد

دبیر فرهنگستان هنر ایران با انتشار نامه ای به اظهارات وزیر ارشاد درباره ضرورت "تحولات" در این فرهنگستان و تبدیل آن به "مرکزی سیاسی" پاسخ داد.

نامه بهمن نامور مطلق، دبیر فرهنگستان هنر پاسخی به اظهارات اخیر محمد حسینی، وزیر ارشاد دولت ایران است که در گفت و گو با رسانه ها، دلیل تغییرمدیریت این فرهنگستان را ناراضی بودن اعضای شورای انقلاب فرهنگی از وضعیت این فرهنگستان و تبدیل آن به مرکزی سیاسی و رکود فعالیت های آن برشمرد.

در بخشی از این نامه به "شگفتی و آزردگی هنرمندان و همکاران این فرهنگستان" اشاره شده و آمده است: " کارشناسان امور فرهنگی نمی‌دانند با چه معیار و میزانی و در کدام مقایسه و سنجشی به این نتیجه رسیده‌اید که فعالیت های فرهنگستان هنر دچار رکود بوده است."

آقای نامور مطلق در پاسخ به این ادعا که "این فرهنگستان به مرکزی سیاسی تبدیل شده بود و از وظیفه خودش فاصله گرفته"، نوشته است: " استادان و همکاران فرهنگستان هنر از طیف های گوناگونی شکل گرفته‌اند ولی در برنامه‌ها و فعالیت های انجام شده همواره کوشش گردیده نگاه ملی، کلان و در راستای اهداف نظام حاکم باشد."

هفته گذشته، محمود احمدی نژاد میرحسین موسوی را ازسمت ریاست فرهنگستان هنر برکنار کرد و علی معلم دامغانی را جایگزین او کرد.

علی معلم دامغانی، شاعراست و به تازگی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به عضویت فرهنگستان هنر در آمده بود.

وزیر ارشاد ایران علی معلم دامغانی را از شعرای انقلابی و شناخته شده کشور خواند و گفت که او با رای قاطع اعضای شورای انقلاب فرهنگی به این سمت انتخاب شده است.

محمد حسینی هفته پیش به خبرنگاران درباره استعفای اعضای فرهنگستان هنر گفت: "امیدوارم هیچ یک از اعضای فرهنگستان هنر استعفا ندهند. البته در صورت استعفای برخی از اعضای فرهنگستان هنر، اعضای جدید جایگزین می شوند."

بهمن نامورمطلق در بخش دیگر این نامه به وزیر ارشاد ایران نوشت: "مناسب است با سخنان کارشناسی شده به خصوص از جانب شما که مسئولیت بزرگی بر دوش دارید بیش از اینکه موجب رنجش و جدایی شوید ، موجب گشایش و پیوند باشید."

وی در ادامه نامه یادآوری کرده که حل مشکلات هنری نیاز به راه‌حل هایی از جنس هنر دارد.

دبیر کنونی فرهنگستان هنر در پایان نامه اش آورده است : "در هر صورت فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، امانتی که امروز آماده هستیم تا آن را به مدیران بعدی واگذار نماییم، یک سرمایه پرافتخار است."

در ماه های گذشته و به دنبال تحولات پس از انتخابات ایران میرحسین موسوی به طور پیوسته در محل کار خود در فرهنگستان هنر حاضر می شد. اما هر از چندی شماری از هواداران دولت با تجمع در مقابل ساختمان فرهنگستان هنر، شعارهایی علیه آقای موسوی سر می دادند.

مطالب مرتبط