تذکر دولت ایران به روزنامه های اعتماد و آفتاب یزد

roozname eetemad
Image caption روزنامه اعتماد یکی از معدود روزنامه های نزدیک به اصلاح طلبان است که هنوز منتشر می شود

در پی حوادث روز عاشورا در ایران، وزارت ارشاد این کشور به دو روزنامه نزدیک به اصلاح طلبان تذکر داده است.

این وزارتخانه روز سه شنبه ۸ دی (۲۹ دسامبر) با انتشار اطلاعیه ای، روزنامه اعتماد را به دلیل نحوه پوشش خبری مراسم تاسوعا و عاشورا درشماره روز دوشنبه ۷ دی ماه به "تخلف" و "تخریب فضای امن وآزاد مطبوعاتی" متهم کرد.

معاونت امور مطبوعاتی وزارت ارشاد ایران در این اطلاعیه اعلام کرده که روزنامه اعتماد با انتشار مطلبی با عنوان "خبرهای رسمی درباره درگیری‏های روز عاشورا در تهران – سخنان فرماندهان نیروی انتظامی درباره حوادث تاسوعا و عاشورا"، مرتکب تخلف شده است.

Image caption روزنامه آفتاب یزد، از روزنامه های منتقد دولت ایران است که در تهران منتشر می شود

بر اساس اطلاعیه وزارت ارشاد، "تقطیع سخنان فرماندهان مختلف نیروی انتظامی و گزینش و چینش مطالب"، "استفاده از تعابیری مانند لباس شخصی ها برای عزاداران عاشورا"، "انتشار شایعاتی مبنی بر درگیری در شهرهای مختلف" و "حمایت ضمنی از آشوبگران و سران فتنه" از موارد تخلف روزنامه اعتماد بوده است.

تذکر وزارت ارشاد به روزنامه آفتاب یزد

وزارت ارشاد ایران همچنین دوشنبه شب به روزنامه آفتاب یزد به دلیل "سعی درالقای توهمات منتشره از سوی ضد انقلاب" تذکر داده بود.

این تذکر به دلیل چاپ مطلبی در صفحه اول شماره روز دوشنبه ۷ دی ماه این روزنامه با عنوان "ممانعت از سخنرانی خاتمی، خودجوش یا...!؟" درباره مراسم شب عاشورای حسینیه جماران، بوده است .

روزنامه آفتاب یزد در تذکر وزارت ارشاد متهم شده که "در حالی که عده ای اغتشاشگر با بی حرمتی به مراسم عزاداری حسینی (ع) در تهران اقدام به ترور، آشوب و وارد آوردن خسارت به جان و مال مردم عزادار و آتش زدن به اموال عمومی کرده بودند، بدون اشاره به این حوادث زشت و بدون آگاهی دادن به مخاطب نسبت به این اعمال ضد امنیتی" مرتکب "القائاتی" شده است.

مجتبی واحدی، سردبیر روزنامه آفتاب یزد درسرمقاله مورد اشاره که درصفحه اول و تیتر یک روزنامه روز دوشنبه چاپ شد، با شرح اتفاقاتی که در جریان سخنرانی شب عاشورای محمد خاتمی در حسینیه جماران تهران افتاد و منجر به ناتمام ماندن سخنرانی او شد، به انتقاد از نحوه اطلاع رسانی سایت ها و خبرگزاری های همسو با دولت ایران پرداخته است.

آقای واحدی در این مطلب سخنرانی آقای خاتمی را "تنها سخنرانی رسمی متعلق به اصلاح طلبان درشب عاشورا بر شمرده و نوشته است :"در همه جا این اصل پذیرفته شده که برترین و محکم ترین حق در عرصه اجتماعی حق حاکمیت انسان بر سرنوشت خویش است و به عبارت دیگر مردم سالاری به عنوان کم هزینه ترین و پرفایده ترین سامان حکومت و نظام اجتماعی پذیرفته شده است و می بینیم که افتخار انقلاب اسلامی هم این است که منجر به استقرارجمهوری اسلامی می شود."

"عدم انعکاس شایسته برگزاری باشکوه مراسم تاریخی عزاداران حسینی در سراسر کشور و تقلیل این حماسه ملی و مذهبی به رویدادی حقیر" و " القای این ذهنیت که ایجاد بلوا و تشنج در جامعه توسط طرفداران دولت انجام می شود" از اتهامات ذکر شده در تذکر وزارت ارشاد در مورد روزنامه آفتاب یزد بوده است.

در این تذکر آمده است: "از آنجا که انعکاس دگرگونه این رویدادها و تحریف واقعیت‌های جامعه به شیوه فوق مغایر با رسالت‌ مطبوعاتی مندرج در ماده ۲ قانون مطبوعات است، لذا انگیزه آن روزنامه از عدم اجرای رسالت مطبوعاتی خود و بلکه حرکت خلاف آن، روشن نیست". وزارت ارشاد "مراعات کامل قانون مطبوعات را "وظیفه غیر قابل اغماض" برشمرد و تخلف از آن را بر اساس ماده ۳۵ قانون مطبوعات جرم دانست.

تذکرات وزارت ارشاد در حالی منتشر شده است که محمد علی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد ایران روز دوشنبه با تکذیب خبر تعطیلی قریب الوقوع روزنامه اعتماد، به خبرگزاری رسمی دولت ایران گفته بود: " در حالی که هیات نظارت بر مطبوعات در تلاش برای برخورد با تخلفات مطبوعاتی است، برخی مدیران مسئول مطبوعات به دنبال ایجاد جنگ روانی در این زمینه هستند". در ماه های اخیر فشار بر مطبوعات افزایش یافته و مجوز تعدادی از نشریات از سوی هیات نظارت بر مطبوعات لغو شده است.

هفته گذشته دو نشریه و یک خبرگزاری از سوی وزارت ارشاد تذکر گرفتند. در ماه آذر گذشته هم وزارت ارشاد ایران به چند روزنامه این کشور به دلیل آنچه که "سانسور" راهپیمایی که در محکومیت "اهانت" به عکس آیت الله خمینی خوانده شد، تذکر قانونی داد.

مطالب مرتبط