واکنش تند مجلس ایران به وقایع روز عاشورا

علی لاریجانی
Image caption آقای لاریجانی کوشیده است که حساب منتقدان داخلی نظام را از معترضانی که شعارهای تندتر می‌دهند جدا کند

رئیس مجلس ایران با اشاره به حوادث روزهای اخیر در تهران و قم، از مسئولان امنیتی و قضایی این کشور خواسته است که بدون ملاحظه با مخالفان ولایت فقیه برخورد کنند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه ۸ دی (۲۹ دسامبر) خطاب به کسانی که به گفته او در اعتراضات روز عاشورای تهران "حرمت شکنی" کردند، گفت: "شما عملا جنگ با خدا و ولی خدا را آغاز کردید".

او گفت که این دسته از معترضان و کسانی که پس از تشییع جنازه آیت الله منتظری در قم علیه رهبر ایران شعار می دادند، به "ولایت فقیه که میراث فکری امام و ثمره خون صدها هزار شهید است" توهین کرده اند و از مسئولان وزارت کشور، وزارت اطلاعات و قوه قضائیه خواست که "افراد هتاک به ساحت دین" را دستگیر کنند و به "اشد مجازات" برسانند.

آقای لاریجانی در عین حال تأکید کرد: "ما حساب جریان های سیاسی داخل انقلاب، نظیر جریان های موسوم به چپ در نظام را از چنین افراد ضد انقلابی جدا می دانیم... اما انتظار داریم برخی از آقایان که در حوادث انتخابات اعتراضاتی داشته اند، به هوش بیایند و با این همه اماره و بینه، مسیر خود را به طور روشن از این جریان زشت کار جدا کنند، نه اینکه مجددا بیانیه صادر کنند و در آن فضا را غبارآلوده تر کنند".

به نظر می رسد اشاره آقای لاریجانی به بیانیه ای است که مهدی کروبی، یکی از رهبران مخالفان دولت در ایران در مورد حوادث روز عاشورای تهران صادر کرده و در آن از حکومت ایران به دلیل "شکستن حرمت عاشورا" و "به خاک و خون کشیدن" عزاداران معترض به تندی انتقاد کرده است.

بهترین فرصت

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی هم گفته است که اگر لازم باشد، مجلس آمادگی دارد ظرف ۲۴ ساعت و در قالب طرح های ۲ فوریتی و ۳ فوریتی، قوانینی برای تشدید مجازات مخالفان تصویب کند.

آقای باهنر روز سه شنبه به خبرگزاری مهر گفت: "اکنون بهترین فرصت برای نیروهای امنیتی و اطلاعاتی فراهم شده است که خدشه کنندگان به نظام را در محاصره تنگ و پر صلابت قرار دهند".

مهدی کوچک زاده، یکی از نمایندگان طرفدار دولت در مجلس شورای اسلامی هم گفت "کسانی که مرگ بر اصل ولایت فقیه می گویند"، مرتد هستند و دستگاه قضایی باید آنها را به سزای اعمالشان برساند.

او به خبرگزاری برنا گفت: "روز گذشته (روز عاشورا) فائزه و مهدی هاشمی و امثال موسوی و کروبی با حمایت از شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه ارتدادشان را اثبات کردند".

خبرگزاری های ایران می گویند که نمایندگان مجلس در روز سه شنبه و پس از سخنرانی آقای لاریجانی، به راهپیمایی و سر دادن شعارهایی در حمایت از آیت الله علی خامنه ای پرداخته اند.

آقای باهنر گفته است که "همه نمایندگان با هر گرایشی، اعم از اقلیت و اکثریت" در این راهپیمایی شرکت کرده اند، اما سایت خبرآنلاین گزارش داده است که عدم تمایل چند تن از نمایندگان برای همراهی با سایرین، باعث به وجود آمدن درگیری یکی از آنها با عضوی از تیم حفاظت مجلس شده است.

خبرآنلاین نوشته است: "یکی از اعضای تیم حفاظت مجلس در اعتراض به عدم مشارکت چند تن از نمایندگان در تجمع اعتراضی سایر نمایندگان، یکی از آنها را نماینده خائن خواند. نماینده مزبور که عضو فراکسیون اقلیت است، به این حرکت پاسخ داد که موجب درگیری لفظی و سپس فیزیکی شد".

گزارش ها حاکی است که نمایندگان شرکت کننده در "راهپیمایی" روز سه شنبه، بیانیه ای را هم امضا کرده اند و در آن خواستار "اشد مجازات" با عوامل حوادث اخیر شده اند.

مطالب مرتبط