تالاب شادگان در خطر آلودگی نفتی

TALABSHADEGAN
Image caption تالاب شادگان، در خوزستان ایران از تالاب های ثبت شده جهانی است که بر اساس پیمان نامه جهانی تالاب ها دولت ایران باید از آن حفاظت کند.

نشت نفت بر اثرانفجار یک چاه نفتی پلمپ شده در منطقه رامشیر خوزستان در جنوب ایران، منطقه و تالاب جهانی شادگان را در معرض خطر آلودگی قرارداده است.

حسین اصیلیان، از معاونان سازمان محیط زیست ایران روز چهارشنبه 9 دی ماه، ضمن تایید این خبر، به خبرگزاری دولتی ایران گفت: "با توجه به انفجاری که در چاه نفتی در نزدیکی رودخانه جراحی روی داده تلاش ها برای کنترل آلودگی مواد نفتی خارج شده از این چاه ادامه دارد."

در این حادثه یک چاه نفت که چهل سال پیش شناسایی، حفر و پلمپ شده بود و درکنار رودخانه جراحی در رامشیر استان خوزستان قرار دارد، دچار انفجار از درون شد که از دو روز پیش تا کنون آتش و دود ناشی از آن مهار نشده است.

به گزارش خبرگزاری ها، منطقه اطراف چاه در میان دود و آتش است و نفت خارج شده از چاه هم در حال حرکت به سمت رودخانه جراحی و تالاب جهانی شادگان است.

رودخانه جراحی تامین کننده آب آشامیدنی شهرهای منطقه و تالاب جهانی شادگان است و درصورت سرازیر شدن نفت به این رودخانه، حیات تالاب جهانی شادگان به خطر می افتد.

عبدالرضا احسانی نیا، فرماندار رامشیر در این باره به خبرنگاران گفت: "آب شرب رامشیر، ماهشهر، شادگان و شهرهای پایین دست از رودخانه جراحی تامین می شود و اگر نفت به این رودخانه وارد شود، در تامین آب شرب سالم این مناطق با مشکل مواجه خواهیم شد."

تالاب شادگان یکی از 18 تالاب ایران است که بوسیله یونسکو ثبت جهانی شده است و زیستگاه بسیاری از گونه های جانوران و پرندگان، به ویژه درماه های سرد سال است.

فرخ مستوفی، کارشناس محیط زیست و توسعه پایدار در گفت و گو با بی بی سی با اشاره به خطراتی که این تالاب با ارزش جهانی را تهدید می کند، گفت: " انواع لوله های نفتی از وسط و کنار این تالاب با ارزش عبور می کند و چند سال پیش هم بر اثر نشت یکی از این لوله ها تالاب شادگان دچار آلودگی شد."

او با اشاره به اینکه لوله های نفت که اغلب فرسوده یا غیر استاندارد هستند از کنار یا زیر بستر بیشتر رودخانه های ایران می گذرد، گفت: " ضرورت های اقتصادی، مسائل زیست محیطی را تحت شعاع قرار می دهند و مسئولین کاری برای محافظت از این تالاب نکرده اند."

او همچنین آلودگی نفتی رودخانه ها را بسیار خطرناک تر برشمرد و گفت: " اگر نفت- به ویژه نفت سنگین- به تالاب برسد به شکل گلوله هایی در ته تالاب ته نشین می شود و حیات موجودات زنده تالاب را تهدید می کند."

آقای مستوفی با اشاره به ارزش بالای زیست محیطی تالاب شادگان به نوعی لاک پشت اشاره کرد که نامش در فهرست قرمز جانوران در حال انقراض قرار دارد و زیستگاهش تالاب شادگان است.

بر اساس اعلام اداره کل محیط زیست استان خوزستان، وزارت نفت امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای کنترل آتش سوزی و جلوگیری از ورود مواد نفتی به طبیعت و بخصوص رودخانه و تالاب شادگان در این منطقه مستقرکرده است.

مطالب مرتبط