سال نو میلادی در خاور دور آغاز شد

new year
Image caption سال نو میلادی در کشورهای شرقی آغاز شد

با نور افشانی های ویژه سال نو، خاور دور پایان نخستین دهه هزاره سوم را جشن گرفت.

همزمان با غروب آخرین آفتاب در افق شرقی دنیا و عبور عقربه های ساعت از نیمه شب، مراسم آغاز سال نو در برخی پایتخت های دنیا برگزار شد.

کشورهای جنوب اقیانوس آرام با آتش بازی های مفصل ورود به سال ۲۰۱۰ را جشن گرفتند.

اوکلند در نیوزلند از نخستین شهرهایی بود که آغاز سال نو را با حضور صد ها هزار نفر در اطراف برج بلند این شهر و تقریبا همزمان با سیدنی استرالیا جشن گرفتند.

انفجار ۵ تن مواد محترقه در سیدنی یکی از بزرگترین آتش بازی ها را به راه انداخت و نزدیک به یک و نیم میلیون بازدید کننده را در این بزرگ ترین شهر استرالیا گرد هم آورد.

آتش بازی معروف سیدنی آن قدر طرفدار داشت که برخی از مشتاقان آن از شب گذشته در اطراف "هاربر بریچ" چادر زدند و بسیاری نیز از صبح امروز(۳۱ دسامبر) در محل حاضر شدند تا این آتش بازی ۱۲ دقیقه ای را از نزدیک مشاهده کنند.

ژاپن به رسم یک سنت قدیمی ورود به سال جدید را با به صدا در آوردن زنگ ها در معابد توکیو جشن گرفت اما در پکن (پایتخت چین) مراسم وِیژه ای برگزار نشد. این شهر خود را برای جشن های سال نو چینی که بر اساس گردش ماه به دور کره زمین محاسبه می شود، آماده می کند.

کمی پایین تر در هنگ کنگ مردم دورهم جمع شدند تا مراسم تحویل سال ۲۰۱۰ را با آتش بازی هایی که از فراز آسمان خراش های مشهور این شهر به آسمان پرتاب می شد، مشاهده کنند.

Image caption سال ۲۰۱۰ در کشورهای شرقی آغاز شد

سرمای منفی ۱۰ درجه زیر صفر روسیه هم مانع از جشن سنتی مردم مسکو در میدان سرخ این شهر نشد.

با نزدیک شدن عقربه های ساعت به نیمه شب در کشورهای اروپایی نیز، پایتخت های بزرگ اروپا مانند رم، پاریس، لندن و برلین خود را آماده برگزاری مراسم آغاز سال ۲۰۱۰ می کنند.

مراسمی که ممکن است به خاطر بحران جهانی اقتصاد خیلی هم مفصل نباشد.

مطالب مرتبط