درگذشتگان دنیای هنر در سال 2009

در سال 2009 میلادی چند چهره‌ بزرگ عالم هنر و ادب با دنیا وداع گفتند. از 9 سیمای برجسته تنها یاد و خاطره‌ای به سال ۲۰۱۰ وارد می‌شود.

جان آپدایک نویسنده آمریکایی در رمان‌های خود زندگی طبقه متوسط شهری را ترسیم کرده است. او در طول پنجاه سال فعالیت، به ویژه با پرورش شخصیت "خرگوش" در چند رمان، میراثی زنده بر جا گذاشت. آپدایک دو بار جایزه ادبی پولیتزر را از آن خود کرد. او که در سال ۱۹۳۲ متولد شده بود، در ۲۷ ژانویه ۲۰۰۹ در بورلی (ایالت ماساچوست) درگذشت.

دیوید کرادین هنرپیشه معروف سینما در سال ۱۹۳۶ در هالیوود به دنیا آمده بود. پدر و چند عضو دیگر خانواده او نیز بازیگر بودند. کرادین از اوایل دهۀ ۱۹۷۰ با بازی در چند فیلم سینمایی و تلویزیونی به شهرت رسید. در سال‌های اخیر با فیلم دو قسمتی "بیل را بکش"به کارگردانی کونتین تارانتینو نام و آوازه‌ی دیرین را زنده کرد. کرادین برای بازی در فیلمی به تایلند رفته بود، تا این که روز سوم ژوئن جسد بی جان او را در هتلی در بانکوک یافتند.

مایکل جکسون از بت‌های موسیقی پاپ بود. از کودکی در رقص و موسیقی استعدادی کم‌مانند نشان داد. در اوایل دهه ۱۹۸۰ به شهرت فراوان رسید. گفته می‌شود که با فروختن ۷۵ میلیون نسخه آلبوم موفق‌ترین هنرمند همه دوران‌ها بوده است. قلب مایکل جکسون در ۲۵ ژوئن در لوس‌آنجلس از حرکت ایستاد. او هنگام مرگ پنجاه سال داشت.

پینا باوش از مهمترین طراحان باله مدرن و خود از برجسته‌ترین هنرمندان رقص نمایشی بود. او با آزمون‌های تازه و جسورانه، قدرت بیان رقص را با شور و احساس بی‌سابقه‌ای به نمایش گذاشت. پینا باوش که در سال ۱۹۴۰ به دنیا آمده بود، در ۳۰ ژوئن ۲۰۰۹ به بیماری سرطان در شهر ووپرتال (آلمان) درگذشت.

مرس کانینگهام از بزرگترین طراحان رقص مدرن بود. کانینگهام رقص را از تمام علقه‌ها و جوانب روانی و معنوی آزاد می‌خواست. او رقص را از زیر بار آرایه‌های "هنری" مزاحم بیرون کشید تا به حرکت و ریتم ناب برسد. مرس کانینگهام روز ۲۶ ژوئیه در نود سالگی در نیویورک درگذشت.

پیتر زادک کارگردان صاحب سبک تئاتر به سال ۱۹۲۶ در برلین در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمد. با قدرت گرفتن رژیم نازی در سال ۱۹۳۳ به همراه خانواده به بریتانیا مهاجرت کرد. زادک در سال ۱۹۵۸ به آلمان برگشت و با ایده‌های نوآورانه تأثیری عمیق بر تئاتر باقی گذاشت. زادک در ۳۰ ژوئیه در هامبورگ در گذشت.

مرسدس سوسا صدای پرشور آمریکای لاتین در اشتیاق آزادی و عدالت بود. ترانه‌های او به مردم بیشماری در پیکار با دیکتاتوری و اختناق نیرو بخشیده بود. سوسا نه تنها در موسیقی، بلکه در زندگی عادی نیز در فداکاری و نوع دوستی نمونه بود. او که در ۱۹۳۵ به دنیا آمده بود، در ۴ اکتبر در بوئنس آیرس درگذشت.

کلود لویاستروس اندیشه علمی قرن بیستم را با دید و اسلوب ساختاری آشنا کرد. او با تحقیقات پردامنه در زمینه مردم‌شناسی به پژوهشگران آموخت که به "ساختارهای همسان" توجه کنند تا در میان انبوه عناصر بغرنج و یافته‌های پیچیده، راه خود را گم نکنند. او از رمز و راز "جوامع ابتدایی" پرده برداشت و بر یگانگی بنیادین گوهر انسانی گواهی داد. استروس هنگام مرگش در ۲۸ نوامبر صد سالگی را پشت سر گذاشته بود.

آلفرد هردلیچکا نقاش و طراح و پیکره‌ساز نامی اتریشی در ۸۱ سالگی در وین درگذشت. در طول پنجاه سال آفرینش هنری، اعتراض به جنگ و خشونت، مبارزه با فاشیسم و بی‌عدالتی چکیده‌ی هنر هردلیچکا بود. این نماینده‌ توانای "تعهد سیاسی" روز پنجم دسامبر در وین درگذشت.

مطالب مرتبط