ایران: غرب یک ماه دیگر برای تأمین سوخت رآکتور تهران فرصت دارد

Image caption وزیر امور خارجه ایران تا پایان ژانویه به کشورهای غربی فرصت داد تا به پیشنهاد ایران پاسخ دهند

دولت ایران به کشورهای غربی برای پذیرش پیشنهاد هسته ای خود یک ضرب الاجل یک ماهه داده است.

پیشنهاد ایران، پاسخی به طرح پیشنهادی آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه هسته ای این کشور بوده است.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران که در تلویزیون دولتی این کشور سخن می گفت، اعلام کرد که غرب باید در مورد تامین سوخت راکتور هسته ای تهران تصمیم بگیرد.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه افزود در صورت عدم پاسخ کشورهای غربی به پیشنهادهای این کشور برای خرید یا تبادل سوخت، جمهوری اسلامی ایران رسما تولید سوخت مورد نیاز خود رابا غلظت ۲۰ درصد، با اتکا به مهندسین و متخصصین فنی این کشور آغاز خواهد کرد.

بسیاری از متخصصان معتقدند که حتی اگر ایران بلافاصله غنی سازی اورانیوم را آغاز کند، چندین سال طول خواهد کشید تا این کشور توان فنی لازم برای رسیدن به اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد که بتواند در ساخت میله های سوخت استفاده شود را به دست آورد.

پیش از این کشورهای گروه ۱+۵ متشکل از پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان، به ایران تا پایان ماه دسامبر سال ۲۰۰۹ میلادی فرصت داده بودند که پاسخ خود را در مورد پیشنهاد این کشورها مبنی بر مبادله ۷۵ درصد ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با سوخت هسته ای مورد نیاز برای راکتور تحقیقاتی تهران اعلام کند.

کشورهای غربی قصد داشتند با پیش بردن این طرح تا حد امکان از حجم اورانیوم غنی شده با غلظت پایین ایران کم کنند تا به این ترتیب امکان دسترسی این کشور به سلاح اتمی را به تأخیر بیندازند.

ایران همواره اعلام کرده است که برنامه هسته ای این کشور اهدافی صلح آمیز را دنبال می کند و به هیچ وجه در پی ساخت سلاح اتمی نیست.

اکنون با پایان یافتن این مدت و عدم پاسخ مثبت از سوی ایران، مقامات ایرانی با اعلام این ضرب الاجل یک ماهه به کشورهای غربی خواستار فروش اورانیوم مورد نیاز به این کشور و یا تبادل اورانیوم غنی شده ایران با سوخت اتمی در محموله های کوچکتر شده اند.

گفته می شود که به احتمال زیاد این پیشنهاد دولت ایران با پاسخ منفی غرب روبرو خواهد شد زیرا به تمایل کشورهای غربی برای انتقال حجم قابل توجه اورانیوم غنی شده ایران به خارج از این کشور پاسخ نخواهد داد.

در طرح پیشنهادی کشورهای ۱+۵ قرار بود ایران ۷۵ درصد اورانیوم غنی شده خود را که درجه غنای آن حدود ۳.۵ درصد است به خارج بفرستد تا در روسیه و فرانسه غنی تر و به سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران تبدیل شود.

پیش از این آمریکا اعلام کرده بود در صورت عدم پاسخگویی ایران به پیشنهاد ارائه شده، از ابتدای سال جدید میلادی برای افزایش تحریم های بین المللی این کشور اقدام خواهد کرد.

مطالب مرتبط