پایان مجادله پلیس و خودرو سازان بر سر ترمز ضد قفل

تصادف
Image caption سالانه بیشتر از 23 هزار نفر در حوادث رانندگی در ایران جان می سپارند

در پی متوقف شدن شماره گذاری چند مدل خودرو به دلیل نداشتن ترمز ضد قفل ای بی اس، پلیس ایران اعلام کرده که خودروی پژو 405 از این پس دوباره شماره گذاری خواهد شد.

سرتیپ اسکندر مومنی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران گفته است که "تنها 12 روز از شماره گذاری خودروهای فاقد "ای بی اس"، جلوگیری کردیم."

به گفته آقای مومنی، "با توجه به مذاکرات انجام شده دیگر نیازی به اقدام مجدد پلیس برای توقف شماره گذاری نیست."

پلیس حدود دو هفته پیش شماره گذاری برخی خودروها نظیر پژو 405، روا و یک مدل از خودروی ال 90 را به دلیل نداشتن ترمز ضد قفل (ای بی اس) متوقف کرده بود.

تصمیم پلیس با اعتراض خودروسازان مواجه شد و وزارت صنایع برای حل این مشکل، نشستی را با حضور خودروسازان و پلیس برگزار کرد و به گفته پلیس، سه طرف در زمینه ایمنی خودروها به توافق رسیدند.

به گفته آقای مومنی "بر اساس توافق بین وزارت صنایع، خودروسازان و پلیس راهنمایی و رانندگی، جدول زمانبندی تجهیز خودروهای تولید داخل به ترمز ضد قفل "ای بی اس" نهایی شد.

بر اساس مصوبه دولت خودروسازان موظف شده بودند تا از اردیبهشت ماه امسال بر روی تمام خودروهای ساخت داخل ترمز ضد قفل "ای بی اس" نصب کنند اما خودروسازان این مصوبه را اجرا نکردند و پلیس اعلام کرد که شماره گذاری خودروهای تولید داخل و وارداتی فاقد ترمز ضد قفل (ای بی اس) ممنوع است و از این پس خودروهای فاقد ترمز ضد قفل را شماره گذاری نخواهد کرد.

به گفته سرتیپ مومنی، از مزایای ترمز ضد قفل ، "کاهش مسافت برای توقف، کاهش فرسایش لاستیک ها و جلوگیری از انحراف خودروها به هنگام ترمز است."

به گفته آقای مومنی، بر اساس توافقی که بین پلیس و خودروسازان انجام شده، تمام خودروهای ساخت داخل باید تا اسفند سال آینده خورشیدی به ترمز ضد قفل مجهز شوند.

پلیس امیدوار است با اجباری شدن این ترمز ، سالانه چهار هزار و پانصد نفر از تعداد کشته ها و 50 هزار نفر از تعداد زخمی ها کم شود.

سالانه بيش از 800 هزار تصادف در ايران روی می دهد و ايران در رديف اول حوادث مرگبار جاده ای جهان قرار دارد و پلیس امیدوار است با نصب ترمز های جدید این رقم به نصف کاهش پیدا کند.

بر اساس آخرین گزارش ها، در سال گذشته با وجود کاهش شدید آمار تلفات انسانی نزدیک به23 هزار نفر در تصادفات جان باخته و حدود 280 هزار نفر نيز زخمی شده اند.

پلیس راهنمایی و رانندگی و وزارت راه ایران در سال های اخیر برنامه های متعددی را برای کاهش تصادفات رانندگی به اجرا گذاشته اما آمار تصادفات همچنان بسیار بالاست و برخی آن را بیشتر از آمار کشته های سالانه جنگ ایران و عراق می دانند.

با وجود این هنوز جاده های ایران ناامن است و خودروهای تولیدی از ایمنی کافی برخوردار نیستند و این مشکلات باعث شده تا آمار تصادفات در ایران همچنان بالا باشد.

از نظر پلیس، استاندارد نبودن ترمزهای قدیمی و عدم استفاده از سیستم ترمز ای بی اس شدت حادثه را در تصادفات رانندگی چندین برابر می‌کند برای همین خودروسازان باید از این ترمزها استفاده کنند.

برآورد خسارات تصادفات چندان آسان نيست اما برخی ميزان آن را سالانه بيش از پنج هزار ميليارد تومان (بيش از 5.5 ميليارد دلار) برآورد می کنند.

مطالب مرتبط