افزایش شمار کشته های پلیس در درگیری با قاچاقچیان شرق ایران

خشخاش
Image caption پلیس ایران تلاش زیادی انجام داده تا جلوی قاچاق مواد مخدر را بگیرد

با کشته شدن ۴ نفر از ماموران پلیس که بر اثر درگیری های روز جمعه، یازدهم دی ۱۳۸۸ با قاچاقچیان مواد مخدر در شرق ایران مجروح شده بودند، شمار تلفات نیروهای پلیس ایران در این درگیری به ۱۱ نفر رسید.

سید کاظم هاشم آبادی، معاون اجتماعی فرماندهی نیرو انتظامی در خراسان جنوبی در این مورد به خبرگزاری ایرنا گفت: "طی درگیری مامورین انتظامی با اعضای کاروان حمل مواد مخدر که از جنوب به شمال کشور در حال حرکت بودند، ۷ تن ار مامورین انتظامی شهید و چهار تن مجروح شده بودند که به علت شدت جراحات، ۴ تن دیگر نیز به جمع شهدا پیوستند".

پیش از این سرتیپ حمید شرفی، فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفته بود که در جریان درگیری ماموران پلیس با قاچاقچیان دو تن مواد مخدر کشف شده است.

به گفته آقای شرفی، "اشرار و قاچاقچیان مسلح با به جا گذاشتن تعدادی خودرو، موتور سیکلت و سلاح پا به فرار گذاشتند."

بخش عمده تریاک جهان در افغانستان تولید می شود که در شرق ایران قرار دارد. بخش اعظم مواد مخدر تولیدی در افغانستان از طریق ایران به دیگر کشورها منتقل یا در داخل ایران مصرف می شود.

هر ساله حجم زیادی مواد مخدر در ایران کشف می شود و مقامات ایرانی دلیل عمده افزایش قاچاق موادمخدر به ایران را بالارفتن کشت خشخاش در افغانستان می دانند.

از حدود هشت سال پیش که حکومت طالبان در افغانستان با حمله آمریکا و متحدانش از میان برداشته شد، تولید موادمخدر در این کشور رو به افزایش بوده و طرح های جلوگیری از کشت خشخاش در افغانستان به نتیجه امیدوارکننده ای نینجامیده است.

ایران در سال های گذشته برنامه گسترده ای را علیه قاچاق مواد مخدر به اجرا گذاشته است.

بنابر آمارهای نیروی انتظامی، برای مبارزه با مواد مخدر طی سالهای گذشته بیشتر از ۳۶۰۰ مامور نیروی انتظامی کشته و ۱۱ هزار نفر زخمی شده اند.

ایران برای مقابله با ورود و ترانزیت مواد مخدر یک قرارگاه با ۵۰ هزار نیرو راه اندازی کرده که در چهار استان شرقی این کشور که محل ورود مواد مخدر هستند، مستقر شده اند.

پلیس ایران تلاش های گسترده ای را برای مقابله با قاچاق و مصرف مواد مخدر انجام داده و بر اساس گزارشهای رسمی سالانه نزدیک به یک هزار تن مواد مخدر کشف می شود.

ایران با داشتن ۹۵۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان و قرار گرفتن میان این کشور و اروپا، همواره یکی از راه های اصلی ترانزیت مواد مخدر افغانستان به جهان خارج بوده است.

مطالب مرتبط