کاخ سفید: ایران مانعی برای خود ایجاد کرده است

کاخ سفید
Image caption کاخ سفید می گوید ایران خود در جلوی راه خود ایستاده است

کاخ سفید در واکنش به ضرب الاجل یک ماهه ایران برای ارائه سوخت اتمی گفته است تهران با این اقدام مانعی برای خود ایجاد کرده است.

دولت ایران به کشورهای غربی برای پذیرش پیشنهاد هسته ای خود یک ضرب الاجل یک ماهه داده است.

منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران روز شنبه گفت در صورت عدم پاسخ کشورهای غربی به پیشنهادهای این کشور برای خرید یا تبادل سوخت، جمهوری اسلامی ایران رسما تولید سوخت مورد نیاز خود را با غلظت ۲۰ درصد، با اتکا به مهندسین و متخصصین فنی این کشور آغاز خواهد کرد.

اما مایک همر سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به این ضرب الاجل گفت ایران برای تامین سوخت مورد نیاز خود کافیست پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی را بپذیرد.

وی افزود: "اگر هدف ایران دسترسی به سوخت است، قطعا دلیلی وجود ندارد که طرح کنونی را که ایران اصول آن را در ژنو پذیرفته ناکافی تلقی کند."

مایک همر گفت ایران خود در جلوی راه خود ایستاده است.

پیش از این کشورهای گروه ۱+۵ متشکل از پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان، به ایران تا پایان ماه دسامبر سال ۲۰۰۹ میلادی فرصت داده بودند که پاسخ خود را در مورد پیشنهاد این کشورها مبنی بر مبادله ۷۵ درصد ذخیره اورانیوم غنی شده با غلظمت پایین را با سوخت هسته ای مورد نیاز برای راکتور تحقیقاتی تهران اعلام کند.

کشورهای غربی قصد داشتند با پیش بردن این طرح تا حد امکان از حجم اورانیوم غنی شده با غلظت پایین ایران کم کنند تا به این ترتیب امکان دسترسی این کشور به سلاح اتمی را به تأخیر بیندازند.

ایران همواره اعلام کرده است که برنامه هسته ای این کشور اهدافی صلح آمیز را دنبال می کند و به هیچ وجه در پی ساخت سلاح اتمی نیست.

اکنون با پایان یافتن این مدت و عدم پاسخ مثبت از سوی ایران، مقامات ایرانی با اعلام این ضرب الاجل یک ماهه به کشورهای غربی خواستار فروش اورانیوم مورد نیاز به این کشور و یا تبادل اورانیوم غنی شده ایران با سوخت اتمی در محموله های کوچکتر شده اند.

بسیاری از متخصصان معتقدند که حتی اگر ایران بلافاصله غنی سازی اورانیوم را آغاز کند، چندین سال طول خواهد کشید تا این کشور توان فنی لازم برای رسیدن به اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد که بتواند در ساخت میله های سوخت استفاده شود را به دست آورد.

در طرح پیشنهادی کشورهای ۱+۵ قرار بود ایران ۷۵ درصد اورانیوم غنی شده خود را که درجه غنای آن حدود ۳.۵ درصد است به خارج بفرستد تا در روسیه و فرانسه غنی تر و به سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران تبدیل شود.

پیش از این آمریکا اعلام کرده بود در صورت عدم پاسخگویی ایران به پیشنهاد ارائه شده، از ابتدای سال جدید میلادی برای افزایش تحریم های بین المللی این کشور اقدام خواهد کرد.

مطالب مرتبط