یکی دیگر از مشاورین موسوی بازداشت شد

تظاهرات عاشورا
Image caption بدنبال حوادث عاشورا موج جدیدی از دستگیری روزنامه نگاران، حامیان حقوق بشر و فعالان سیاسی آغاز شده است

در ادامه بازداشت روزنامه نگاران و فعالان سیاسی درایران، محمد رضا تاجیک مشاور انتخاباتی میر حسین موسوی و چند نفر دستگیر شده اند.

به گزارش سایت کلمه که اخبار مربوط به میرحسین موسوی را منتشر می کند آقای تاجیک که استاد علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی است روز چهارشنبه دستگیر شده است و تاکنون از وضعیت و مکان نگهداری او خبری نیست.

هفته پیش نیز علیرضا حسینی بهشتی مشاور ارشد میر حسین موسوی همراه با چند فعال سیاسی و روزنامه نگار دیگر بازداشت شدند.

محمد رضا تاجیک در دولت محمد خاتمی نیز مشاور وی و معاون مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری بود.

در همین حال کمیته گزارشگران حقوق بشر روز شنبه اعلام کرد پریسا کاکایی عضو و مهرداد رحیمی از همکاران این کمیته بازداشت شده اند. گفته می شود از این دو نفر خواسته شده بود خود را به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات معرفی کنند، اما این احضار به بازداشت آنها منجر شد.

کمیته گزارشگران حقوق بشر می گوید سعید حبیبی و حسام میثاقی دو تن دیگر از اعضای این کمیته توسط مامورین وزارت اطلاعات به شدت تهدید شده اند و "هر لحظه امکان بازداشت آنها نیز وجود دارد."

به این ترتیب شمار بازداشت شدگان اعضای این کمیته به هفت نفر می رسد. پیش تر نیز اعضای دیگر این کمیته شیوا نظرآهاری، کوهیار گودرزی، سعید جلالی فر، سعید کلانکی و سعید حائری دستگیر شدند.

علاوه بر این سایت اصلاح طلب جرس (جنبش راه سبز) اعلام کرده احمد رضا بهارلو، روزبه کریمی و همسرش فروغ میرزایی روز شنبه بازداشت شده اند.

احمد رضا بهارلو از اعضای ستاد میرحسین موسوی بوده که پس از احضار به دادگاه انقلاب بازداشت شده است.

روزبه کریمی و فروغ میرزایی هر دو کارشناس ارشد حقوق بشر هستند. آقای کریمی روزنامه نگار و عضو سازمان دانش آموختگان ایران و همسرش وکیل دادگستری است.

روز جمعه نیز علی حکمت و محمدرضا زهدی، دوتن از اعضای انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، مهسا حکمت، دختر علی حکمت، در خارج از تهران بازداشت شدند.

علی حکمت، سردبیر روزنامه توقیف شده خرداد و از اعضای شورای مرکزی انجمن دفاع از مطبوعات است و محمد رضا زهدی مدیر مسئول روزنامه توقیف شده آریا و نایب رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات است.

ماشاالله شمس الواعظین، روزنامه نگار و سخنگوی این انجمن نیز هفته گذشته و یک روز پس از ناآرامی های عاشورا در خانه اش در تهران بازداشت شد.

عیسی سحر خیز، کیوان صمیمی و احمد زید آبادی از دیگر اعضای شورای مرکزی این انجمن هستند که در روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شدند.

مطالب مرتبط