باهنر: باید جلوی افراط در برخورد با مخالفان را گرفت

محمدرضا باهنر
Image caption آقای باهنر معتقد است که باید جلوی "افراط گرایی" در برخورد با مخالفان گرفته شود

با گذشت یک هفته از برگزاری مراسم عاشورا در تهران و دیگر شهرهای ایران که به درگیری‌های شدیدی بین معترضان و مأموران انتظامی و امنیتی منجر شد، واکنش ها به این موضوع در ایران همچنان ادامه دارد.

در یکی از تازه ترین واکنش ها به این حوادث، نایب رئیس مجلس ایران ضمن تأکید بر ضرورت برخورد با مخالفان حکومت، گفته است که باید جلوی 'افراط گرایی' در این برخوردها گرفته شود.

محمدرضا باهنر روز یکشنبه ۱۳ دی ۱۳۸۸ ضمن محکوم کردن اعتراضات انجام گرفته در روزهای پس از انتخابات و تقبیح آنچه که آن را "زیر سئوال بردن ارزشهای انقلاب" در شعارهای معترضان می خواند، تصریح کرد که باید پذیرفت "یک سری از اعتراضات به حق هم وجود داشت و البته یک سری سوءاستفاده ها و عدم رعایت قانون را هم شاهد بودیم".

آقای باهنر در عین حال گفت که در روزهای پس از عاشورا در میان "دوستان انقلاب" دو نوع تحلیل مطرح شده است.

به گفته او در درون حکومت ایران عده ای عقیده دارند که باید تنها جریانی را که "به هیچ ارزشی پایبند نیست" سرکوب کرد، اما عده ای دیگر می خواهند با استفاده از فضای تند ایجاد شده، با همه مخالفان خود تسویه حساب کنند و حتی دایره برخوردها را به همه ۱۳ میلیون نفری که به میرحسین موسوی رأی داده اند گسترش دهند و "مثلا اینها را از اداره ها و امثالهم بیرون کنند".

آقای باهنر گفته است که باید جلوی این نوع "افراط گرایی ها" گرفته شود.

در روزهای پس از عاشورا در ایران، انتقادات بسیار تندی از سوی محافل نزدیک به حاکمیت نسبت به اعتراضات صورت گرفته در این روز مطرح شد، تا جایی که در جریان تجمع طرفداران رهبر ایران، که ۲ روز بعد از عاشورا در تهران انجام شد، احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد، سخنرانی کرد و مناقشه جاری در ایران را "جنگی قطعی و صریح" میان "حزب الله" و "حزب شیطان" خواند.

محمدرضا باهنر در بخشی از سخنان خود به این نوع اظهارات انتقاد کرد و گفت: "مشکل ما این است که عده ای به دنبال این تحلیل هستند که امروز که روز امام حسین است یا باید حسینی بود و یا یزیدی که اگر بخواهیم این تحلیل را به همه تسری دهیم کار را مشکل می کند. تکلیف سران فتنه روشن است اما اینکه فکر کنیم امروز باید هزار نفر خائن را پیدا کنیم و بعد محاکمه کنیم و دور یک میدان جمع کنیم، به نظر می رسد راه حل درستی برای شرایط کنونی کشور نباشد".

آقای باهنر همچنین گفته است که وجود اپوزیسیون در داخل کشور با چهارچوب‌های خاص اشکالی ندارد و حتی به اعتقاد او این گروه‌ها می توانند رسانه و امکانات در اختیار داشته باشند.

در همین حال محمد حسن ابوترابی فرد، از دیگران نمایندگان مجلس ایران نیز روز یکشنبه ۱۳ دی ۱۳۸۸ در موضعگیری مشابهی گفت: "باید حساب منتقدان و معترضان از معاندان و افرادی که با نظام ضدیت دارند به طور دقیق جدا شود تا راه برای اقتدار نظام هموار گردد".

آقای ابوترابی فرد در این صحبت ها که در نطق پیش از دستور مجلس عنوان شد از مسئولان و رسانه ها خواست که "از ظرفیت خود برای اقناع معترضین استفاده کنند و از رفتار تحریک آمیز دوری کنند".

"وحدت با حرمت شکنان: توقعی بی جا"

Image caption آقای ولایتی گفته است که وحدت، تنها در چارچوب نظام امکان‌پذیر است

اما در مقابل به نظر می رسد دیدگاه ها و مواضع غالب در میان جناح های نزدیک به دولت نسبت به آنچه که در روز عاشورا رخ داد و همچنین واکنش ها به بیانه آخر میرحسین موسوی همچنان تند باشد.

از جمله علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین الملل در تازه ترین واکنش به بیانیه اخیر میرحسین موسوی در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت: "توقع برقراری وحدت با کسانی که در روز عاشورا هتک حرمت کردند، یک توقع بی جاست زیرا وحدت فقط در چهارچوب نظام معنا دارد".

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا هم از تلاش عده ای از نمایندگان مجلس برای ارائه طرحی به منظور "برون رفت سران فتنه" از "بحرانی که به وجود آورده اند" گزارش داده است.

به نظر می رسد این طرح در پاسخ به بیانه شماره ۱۷ آقای موسوی باشد که در آن صحبت از راهکارهایی برای برون رفت از بحران جاری در کشور کرده بود.

حمید رسایی، نماینده مردم تهران در گفتگو با خبرگزاری ایرنا گفته است: "این طرح سه محور اصلی دارد که شامل پذیرش قانون، محاکمه تحریک کنندگان و پرداخت خسارات وارده به اموال عمومی و خصوصی است".

پیش از این سایر نهادها و شخصیت های نزدیک به دولت در پی انتشار بیانیه جدید میر حسین موسوی، واکنش های مشابهی نشان داده بودند.

از جمله احمد خاتمی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و یکی از امامان جمعه موقت تهران، از میر حسین موسوی خواسته بود که "در پیشگاه خدا ... رهبری و ملت توبه" کند و راه خود را از "بیگانگان" جدا کند.

در جریان اعتراضات روز عاشورا تعداد زیادی از مخالفان دولت دستگیر شدند و مقامات ایرانی می گویند که با "هتاکان" برخورد خواهد شد.

بنابر گزارش دادسرای انقلاب، محاکمه هفت نفر از افرادی که متهم به "هتک حرمت آرمان های انقلاب اسلامی" در روز عاشورای امسال هستند، روز یکشنبه سیزدهم دی ماه آغاز می شود.

مطالب مرتبط