وزارت اطلاعات در مورد حوادث عاشورا به نمایندگان مجلس توضیح داد

در درگیری های روز عاشورا دستکم ۸ نفر کشته شدند

به گزارش منابع خبری ایران مقام های ارشد وزارت اطلاعات ایران بعد از ظهر یکشنبه با حضور در مجلس شورای اسلامی به سوالات نمایندگان در مورد حوادث روز عاشورا پاسخ داده اند.

جزئیات زیادی از توضیحات وزارت اطلاعات در این جلسه منتشر نشده است اما به نظر می رسد که هدف از برگزاری آن بررسی علل بروز مجدد اعتراضات در این روز که به خشونت کشیده شد بوده است.

به گزارش خبرگزاری "مهر" در این جلسه، قائم مقام و معاون امنیت داخلی وزارت اطلاعات در دیدار با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، آنچه را "اغتشاشات" روز عاشورا می دانند به "سلطنت طلبان" و "خارج نشینان" نسبت دادند.

محمد کریمی راد نماینده کرمانشاه در گفت و گو با خبرگزاری "مهر" ضمن ارائه این جزئیات از جلسه روز یکشنبه گفت که در این جلسه "اغتشاشات اخیر ریشه یابی و واکاوی شد و مقامات امنیتی به سوالات نمایندگان پاسخ دادند."

به نظر نمی رسد که در این جلسه در مورد کشته شدن شماری از مردم عادی از جمله علی حبیبی موسوی، خواهرزاده میرحسین موسوی، در خشونت های روز عاشورا بحث شده باشد. مخالفان دولت در ایران مرگ این افراد را به نیروهای امنیتی تحت نظر حکومت نسبت می دهند اما دولت که کشته شدن حداقل هشت نفر را تایید کرده است، این اتهام را رد می کند.

ویدئوها و تصاویری از حوادث آن روز در سطح اینترنت منتشر شده است که ظاهرا زیر گرفته شدن برخی از معترضان توسط اتومبیل های نیروی انتظامی و همچنین تیراندازی افرادی در لباس شخصی به سوی معترضان را نشان می دهد.

معترضان و اعضای جنبش موسوم به "سبز" در ایران از هفته ها پیش از برگزاری روز عاشورا، عمدتا با استفاده از فراخوان های اینترنتی، برای تجمع در این روز در مرکز تهران و سایر شهرها برنامه ریزی کرده بودند که با برخورد شدید نیروهای ضدشورش و امنیتی مواجه شد.

مقام های حکومت ایران اعتراضات خیابانی آن روز را توهین به مقدسات مذهبی تعبیر کرده و حتی در مواردی به معترضان اتهام "محاربه" زده اند.

اکنون وزارت اطلاعات انگشت اتهام را به سوی ایرانیان خارج از کشور بلند کرده است.

به گفته محمد کریمی راد، مقام های امنیتی در جلسه روز یکشنبه با نمایندگان مجلس از "سلطنت طلبان و خارج نشینان" به عنوان "عامل اصلی اغتشاشات" روز عاشورا نام بردند.

آقای کریمی راد به نقل از وزارت اطلاعات گفت که از جمله "چهار عضو گروهک مارکسیستی" از عوامل آن اعتراضات هستند که بازداشت شده اند و افزود که "تعدادی از بهاییان" نیز در آن "فتنه ها" نقش داشته اند.

دیان علائی، نماینده جامعه بهائیان در سازمان ملل، روز یکشنبه در گفت و گو با بی بی سی از دستگیری تعدادی از شهروندان بهایی در تهران خبر داد و ابراز نگرانی کرد که دولت ایران به این "بهانه" که بهائیان در اعتراضات نقش داشته اند سرکوب این اقلیت مذهبی را افزایش دهد.

میرحسین موسوی که علیرغم نتایج رسمی، خود را برنده واقعی انتخابات ریاست جمهوری می داند، نسبت دادن اعتراضات عمومی در ایران به کشورهای خارجی را توهین به مردم ایران توصیف کرده است.

آقای موسوی روز 11 دی ماه در بیانیه ای در باره حوادث عاشورا، اعتراضات آن روز را نشانه وجود "شبکه های وسیع اجتماعی و مدنی که در طول انتخابات و بعد از آن به صورت خود جوش شکل گرفته است" دانست و نوشت: "باز همه ملت ها و جهانیان شاهد بودند که در میان طوفانی از تهدیدها و تبلیغات و تکفیرها و اهانتها، عزاداران حسینی در این روز مقدس حسین حسین گویان به صورت مسالمت آمیز و بدون شعارهای تند روانه میدانها و مسیرهایی شدند که خود انتخاب کرده بودند و این بار نیز چون دفعات گذشته با اعمال تحریک آمیز مواجه شدند، خشونت های غیرقابل باور چون زیر کردن راهپیمانان، تیراندازی نیروهای لباس شخصی که امروز هویت آنها بر کسی پوشیده نیست و روز بروز پرده از چهره آنان و سرانشان کنار زده می شود، فاجعه ای را آفرید که اثرات آن به این زودی از صحنه سیاسی کشورمان رخت برنخواهد بست."

وزارت اطلاعات روز دهم دی ماه هشدار داده بود که در صورت تداوم حوادثی مشابه روز عاشورا، با معترضان و مخالفان حکومت "بدون هیچ مماشاتی" برخورد خواهد کرد.

مطالب مرتبط