بررسی روزنامه های صبح تهران: دوشنبه چهارده دی 88

تیترهای اول

کیهان از قول رییس قوه قضاییه خطاب به مردم نوشته "پيام شما را شنيدم با سران فتنه برخورد مي كنيم"، رسالت در گزارش اصلی خود از قول محمد یزدی نوشته "برخی آرای فقهی صانعی بدعت و خلاف قرآن است" و "تبادل نظر سران سه قوه در ساختمان مشروطه" تیتر اصلی اعتماد است.

"قيمت كالاها در سال آينده چه سرنوشتي پيدا مي‌كند؟" سئوالی است که آفتاب یزد مطرح کرده، ایران و فرهیختگان نوشته اند "مجلس لايحه يارانه‌ها را به دولت پس نداد"، مردم سالاری "اقتدار مجلس در برابر دولت" را در صدر اخبار خود آورده و جوان نوشته "لایحه هدفمند کردن یارانه ها، انصراف دولت، اصرار مجلس".

سیاست روز به نقل از دولت نوشته "با اين وضعيت نمي‌توانيم"، ابتکار از "مخالفت مجلس با درخواست دولت" خبر داده، "دست رد مجلس بر سینه دولت" تیتر اول تهران امروز است، جهان صنعت نوشته "نمی توانیم لایحه را اجرا کنیم"، خراسان در گزارش اصلی خود آورده "مجلس تقاضای دولت برای استرداد لایحه هدفمند کردن یارانه ها را رد کرد" و دنیای اقتصاد در صدر گزارش های خود نوشته "رد تقاضاي استرداد توسط مجلس".

گزيده مقالات

نشسته در یک قایق

الهه کولائی در مقاله ای در اعتماد نوشته امروز حرکت به سوي گفت وگو، مذاکره، مصالحه و تاکيد بر منافع عمومي و کلان جامعه، پرهيز از هيجانات و عواطف و کنترل رويکردهاي افراطي، که جز به تقابل ها و تعارض هاي داخلي دامن نمي زند، از سوي همه کساني که نگران سرنوشت ايران، انقلاب اسلامي، آموزه هاي ديني و جايگاه بين المللي کشور ما هستند، نيازمند پيگيري است.

نماینده سابق مجلس تاکید کرده هيچ کس از سوراخ کردن اين کشتي سودي نخواهد جست، چرا که امواج بلا همه را در خود فرومي برد. اينک همه کساني که دل در گرو اين آب و خاک و انقلاب اسلامي دارند، بايد براي اصلاح و بازسازي اعتماد عمومي از راه گفت وگو و مصالحه، شرايط را براي آشتي ملي فراهم آورند.

نویسنده مقاله اعتماد ادامه داده با وجود همه دگرگوني هاي گسترده و عميق در عصر جهاني شدن، هنوز اين مرزهاي ملي ما ايرانيان است، که منافع ما را از ديگران جدا مي سازد. ايرانيان با هم و در کنار هم قادر به دفاع از آن در برابر ديگران خواهند بود. امروز مهار افراط گرايي رمز پايداري و بالندگي ملتي است، که تاريخي پرافتخار را در راه تلاش براي دستيابي به حقوق خود ثبت کرده است.

مرجعیت در اسلام

علی اکبر وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته: در تاريخ مرجعيت شيعه هيچگاه مراجع خود پيشقدم اعلام مرجعيت خود نبوده اند بلکه اصرار علما و اقبال مردم و احساس تکليف آنان را وادار به پذيرش اين مسئوليت مي نمود. رهبري و زعامت مردم شايسته کسي است که داراي علو و قدرت استنباط باشد تا بتواند جوابگوي نيازهاي فکري و فرهنگي مردم باشد.

به نوشته این روزنامه کسي صلاحيت مرجعيت فکري مردم را دارد که از بصيرت و بينش سياسي و اجتماعي برخوردار باشد. شجاعت اقدام در مسايل سياسي و اجتماعي را داشته باشد. مسئوليت مرجعيت بايد بر دوش انساني باشد که توان اداره امت و جامعه را داشته باشد. سياست و مديريت،علم و آگاهي را به هم آميخته باشد و بتواند متناسب با روح زمان،اسلام را تبيين و تفسير کند.

حذف انتخابات

عماد برقعی در سرمقاله مردم سالاری نوشته ديروز محمد نبي حبيبي دبيرکل حزب موتلفه اسلامي گفته بود که انتخابات مي تواند ابزاري براي جنگ نرم باشد. وي با اشاره به انتخابات دهم رياست جمهوري و حواشي آن گفته بود که دشمن از طريق دعوت مردم به شرکت در انتخابات قصد براندازي نرم جمهوري اسلامي را داشته است.

به نوشته سرمقاله این روزنامه اين اظهارات براي اولين بار است که در عرصه سياسي کشور مطرح مي شود. گويا برخي از اصولگرايان در اين روزها به اين نتيجه رسيده اند که براي حذف رقيب سياسي خود استفاده از هر راه و حربه اي مجاز است. حتي اين که اين موضوع حمله به مسائل بنياديني مثل انتخابات باشد.

مردم سالاری نوشته اين ديدگاه دبيرکل موتلفه حامل انديشه هايي است که درصورت مقبول واقع شدن آن مي تواند نگراني هاي جدي را براي آينده کشور رقم بزند. اين اظهارات مي تواند پيش زمينه اين نگاه باشد که مي توان به بهانه وجود مشکل و پيامدهاي سياسي ناشي از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري،حتي اصول اوليه اي مانند انتخابات چشم پوشي کرد.

گلایه دولت

ایران روزنامه دولت خبر رد تقاضای دولت در مورد استرداد لایحه هدفمند کردن یارانه ها را با گلایه در تیتر اول خود آورده و نوشته: لايحه هدفمندكردن يارانه‌ها كه نزديك به يك سال است در بهارستان معطل مانده نه‌تنها هيچ راه حل و شاه‌كليدي براي بازكردن قفل‌هاي آن پيدا نشده بلكه در اين ميان رايزني‌ها و نشست‌هاي مشترك مجلس و دولت نيز افاقه‌اي نداشته است.

به نوشته این روزنامه پس از آن كه نمايندگان مجلس باز بر سر حرف خود پافشاري كردند، دولت نيز با ارسال نامه استرداد لايحه هدفمندكردن يارانه‌ها اعلام كرد كه دست دولت براي اجراي لايحه هدفمندكردن يارانه‌ها بسته است. هرچندكه نمايندگان با استرداد لايحه مخالفت كردند اما سرنوشت هدفمندكردن يارانه‌ها همچنان در پرده ابهام باقي ماند.

قانون هست

محمود صدري در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته تفاسير مجلس و دولت در باب اقتصاد و خير عمومي از حد تفاوت‌هاي ديدگاهي و كارشناسي فراتر رفته و انتظارات آنها از يكديگر به مساله‌اي كشدار و علي‌الظاهر لاينحل تبديل شده است. اين مشكل البته از نظر حقوقي و قانوني راه‌حلي روشن دارد و منطقا به بن‌بست منجر نمي‌شود؛ اگر قوه قانونگذاری تصویب کرد جنبه قانوني مي‌يابد و دولت موظف به اجراي آن است.

سردبیر دنیای اقتصاد اظهار نظر کرده که راه‌حل حقوقي هميشه كارگشا نيست. قوه مجريه و به ويژه رييس آن، هنگام اجراي قانون، اگر درباره آن به اقناع وجداني نرسيده باشد، احتمال اجراي كامل و موفقيت‌آميز قانون كم خواهد شد.

سرمقاله این روزنامه اقتصادی نتیجه گرفته اكنون قواي مجريه و مقننه ايران در معذور قرار دارند. زيرا اگر دولت ناچار به اجراي قانون ناخواسته شود و در اين راه ناكام شود،‌ممكن است مجلس را شريك ناكامي خود به شمار آورد. و اگر دولت از اجراي تمام و كمال قانون استنكاف ورزد و يا احيانا بخش‌هايي از آن را با بهره‌گيري از تفاسير، اجرا نكند،‌اقتدار قوه مقننه خدشه‌دار خواهد شد.

موضوع عادی نیست

رسالت در سرمقاله خود نوشته امسال فرصتي است که دولت و مجلس مشفقانه براساس راهکار قانون اساسي و راهکار قوانين مادر (قانون برنامه و بودجه و قانون محاسبات) در تدوين برنامه پنجساله پنجم و بودجه سال89 دقيق عمل کنند. لايحه هدفمند کردن يارانه ها جزئي از برنامه پنجساله پنجم است که در برنامه هاي پنجساله قبل نوشته مي شد ولي عمل نمي شد، اکنون بايد هم نوشته شود و هم به آن عمل شود.

به نوشته کاظم انبارلوئی در این مقاله بودجه هاي سالانه براساس برنامه و در چارچوب چشم انداز برنامه بيست ساله بايد نوشته شود . اگر مجلس و دولت مقياس و متراژ معيني در دست نداشته باشند که داده هاي کارشناسي را با آن بسنجند به بيراهه مي روند کما اينکه تاکنون به بيراهه رفته اند.

سردبیر رسالت نوشته چرا حجم داده هاي کارشناسي در ايران پيرامون يک مقوله اقتصادي آن قدر زياد است که در تصميم سازي دچار حيرت مي شويم و از تصميم گيري بازمي مانيم. به نظر مي رسد اين موضوع خيلي عادي نيست ، آنها که نمي خواهند مملکت پيشرفت کند و مانع کارآمدي نظام هستند ، در رسيدن به تصميمات کارشناسي درست اخلال مي کنند.

مترصد بهانه

اعتماد در گزارش اصلی خود نوشته شايعه شده بود نزديکان دولت اجراي لايحه هدفمند کردن يارانه ها را در شرايط کنوني به صلاح دولت نمي دانند و اعتقاد داشتند بايد از پافشاري بر اجراي آن دست برداشت. هر چند اين شايعه هيچ وقت از سوي دولت به طور رسمي به زبان بيان نشد اما رفتارهاي اخير دولت و اصرار بر تمرکز منابع چنين تصوري را تقويت کرده که سازمان هدفمند کردن يارانه ها بهانه يي شده تا دولت اصل لايحه را نشانه رود.

به نوشته این گزارش آنچه روز گذشته در صحن علني مجلس در خصوص استرداد لايحه اتفاق افتاد، آن هم در شرايطي که هنوز نمايندگان در ابتداي بررسي لايحه بودند حاکي از اين ظن است که دولت مترصد چنين بهانه يي بوده است.

فایده محاکمه علنی

بهمن کشاورز در مقاله ای در اعتماد ضمن اشاره به لزوم علنی بودن دادگاه های رسیدگی کننده به مسائل مهم نوشته رسيدگي سري يا غيرعلني سابقه شرعي ندارد و در گذشته هاي دور رسيدگي در دکه القضا يا محضر قاضي با حضور مردم انجام مي شد و حتي در مواردي محل رسيدگي- به رغم وجود حديثي که مفاداً از منع قضا در مسجد حکايت دارد- در مساجد صورت مي گرفت.

رییس کانون وکلای دادگستری در این مقاله با اشاره به ماجراي کهريزک و ابعاد وسيع اجتماعي آن که گمان نمي رود کسي نسبت به آن بي اعتنا باشد نوشته رسيدگي علني به اين پرونده باعث مي شود؛ مردم آگاه شوند دقيقاً چه اتفاقي افتاده است. مردم بدانند قضيه يک روند سيستماتيک و برنامه ريزي شده داشته يا ناشي از جهالت و خيره سري و خودسري بوده است. ثالثاً مردم بدانند آنها که محاکمه مي شوند چقدر مسووليت دارند؟ آيا مامور معذور بوده يا مسوول و مجبور بوده يا مختار.

این حقوقدان بر تذکر خود در مقاله اعتماد افزوده با علنی بودن دادگاه بالاخره مردم متوجه خواهند شد قوه قضائيه آنجا که بحث برخورد با عوامل و کارگزاران مستقيم و غيرمستقيم خودش مطرح است، چگونه عمل مي کند. اين يعني نظارت مردمي بر کار دادگاه ها و قوه قضائيه. در عين حال افراد هوشمندي که ناظر اين محاکمه باشند تصوير روشن تري درباره آنچه طرفداران حقوق جزا از يک طرف و جرم شناسان از طرف ديگر مي گويند پيدا خواهند کرد.

مهاجرت بیت

روزنامه سیاست روز نوشته شنیده شده است حجت الاسلام سید حسن خمینی و سایر اعضای خانواده امام خمینی تصمیم گرفته اند در حرکت اعتراض گونه، ایران را ترک و به نجف اشرف عزیمت کنند و این تصمیم را با تعدادی از نزدیکان خود در میان گذاشته اند.

به گزارش این روزنامه هنوز مشخص نشده است بیت آیت الله خمینی می خواهند بطور دائم به عراق مهاجرت کنند یا صرفا یک تصمیم کوتاه مدت و مقطعی است.

در ادامه خبر سیاست روز آمده حمله اخیر جمعی از لباس شخصی ها به حسنیه جماران در هنگام سخنرانی سید محمد خاتمی، یکی از دلایل رنجش شدید حجت الاسلام حسن خمینی است، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی بعد از انتخابات خرداد 88 ، در بسیاری از مراسمات رسمی در حرم امام غایب بود.

تعویض اسکناس های شعاری

تهران امروز گزارش داده با وجود اينکه بيش از چهار روز از مهلت مقرر بانک مرکزي براي جمع‌آوري پول‌هاي دارای شعار و نوشته باقي نمانده است، مسئولين يكي از شعب بانك‌ها گفته ما هم برپايه خبر‌هاي رسانه‌ها به نقل از بانک مرکزي در جريان قرار گرفتيم.

قبلا اعلام شده بود بانک مرکزي اسکناس‌هايي که روي آن نوشته، مهر يا هر‌گونه علامت اضافه وجود داشته باشد از 17 دي‌ماه بي‌اعتبار مي‌کند. اما يك منبع آگاه به این روزنامه گفته هر اسکناس خط‌خورده‌اي معاوضه نمي‌شود و تنها اسکناس‌هايي که روي آنها داستان‌سرايي شده يا منقش به شعار‌ها و اشکال مختلف است، قابل معاوضه خواهد بود.

ماجرای اسکناس ها از افزایش شعارهای ضد دولتی و ضد حکومتی شروع شد که بانک مرکزی بی اعتباری اسکناس های شعاردار را اعلام داشت اما همان موقع گفته شد که چنین طرحی غیرقابل اجراست.