خسارات گسترده توفان باد گرم در شمال غرب ایران

منطقه وسیعی از نواحی شمال غرب ایران روز یکشنبه وزش بادهای شدید و گرم را تجربه کرد که باعث وارد شدن خسارات نسبتا گسترده به ساختمان ها، بروز آتش سوزی های طبیعی، قطع برق در شهرها و کشته شدن حداقل یک نفر شده است.

گزارش ها نشان می دهد که این بادها که استان های گیلان، اردبیل و آذربایجان شرقی را در نوردید بیشترین خسارات را در ناحیه تالش در گیلان به بار آورده است.

وزش باد باعث خسارت دیدن شماری از خانه های مسکونی در ناحیه تالش و همچنین بروز آتش سوزی در نواحی جنگلی این شهرستان که در حاشیه دریای خزر واقع است شد.

آتش سوزی ها در منطقه دهستان جوکندان و روستاهای داوان و چلونصر گزارش شد که بنابه گزارش هایی که تا یکشنبه شب در دست بود تا حدودی مهار شده است.

تنها مورد مرگ گزارش شده در اثر این توفان نیز به تالش مربوط می شود که در اثر سقوط کانکس به روی یک نفر بوده است.

افشین عزیزی، مدیر کل دفتر بازسازی و حوادث غیرمترقبه استانداری گیلان، به خبرگزاری های داخلی گفت: "تندباد شدید در شهرستان های آستارا و تالش به سقف های دو هزار واحد مسکونی، تجاری و آموزش آسیب جدی رسانده است."

این دو شهر برای ساعاتی قطعی برق را نیز تجربه کردند و همچنین خطوط برق در شهرستان های رضوانشهر و رودبار خسارت دید.

سرعت باد در روز یکشنبه در بخش هایی از استان گیلان تا 120 کیلومتر در ساعت گزارش شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بخشدار سنگر از توابع شهرستان رشت نیز از آتشسوزی و سوختن یک واحد شالیکوبی و یک واحد مسکونی در اثر اتصال سیم برق به علت وزش باد در آنجا خبر داد.

اداره کل هواشناسی استان گیلان پیش بینی کرده است که وزش باد گرم در این استان با سرعت 120 کیلومتر در ساعت تا روز دوشنبه ادامه یابد.

دمای هوای گیلان در روز یکشنبه 21 درجه گزارش شد که هفت درجه گرمتر از شنبه بود.

اردبیل و آذربایجان شرقی

بنابه گزارش ها بادهایی به سرعت 120 کیلومتر در ساعت همچنین باعث ورود خساراتی از جمله کنده شدن تابلو مغازه ها، علائم راهنمایی و رانندگی و آنتن ها در بخش های مرکزی استان اردبیل شد.

این توفان همچنین باعث قطعی مکرر برق در طول روز یکشنبه در اردبیل شد.

توفان خشک در اردبیل، بلند شدن غبار و شن را در پی داشت که سازمان آموزش و پرورش این شهر را مجبور به تعطیلی دبستان ها کرد.

دامنه های این توفان همچنین به استان آذربایجان شرقی رسید که با وزش بادهایی با سرعت 65 کیلومتر در ساعت در تبریز همراه بود. البته سرعت باد در شهر جدید سهند به 110 کیلومتر رسید.

اداره هواشناسی آذربایجان شرقی پیش بینی کرده بود که سرعت باد در طول شب کاهش یابد اما گفت که وزش باد با شدت کمتر تا سه شنبه ادامه خواهد داشت.

به رانندگان اتومبیل های باری در آذربایجان شرقی نسبت به خطرات تردد با بار زیاد در این هوا هشدار داده شده است.

مطالب مرتبط