دادستان تهران: مجازات متهمان شدید، اما در چارچوب قانون است

جعفری دولت آبادی
Image caption عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، روز یکشنبه ۱۳ دی (۳ ژانویه) گفت: "دستگاه قضا سیاسی نیست و با متهمان حوادث روز عاشورا شدید و قاطع اما در چهارچوب قانون برخورد خواهد شد."

دادستان تهران روز یکشنبه ۱۳ دی ۱۳۸۸ در گفتگو با شبکه تلویزیونی العالم گفته است موازین دستگاه قضایی در چارچوب قوانین و گزارش ها خواهد بود و کسانی که در پی حوادث روز عاشورا در این کشور بازداشت شده اند، حتما باید در چارچوب قوانین و مقررات و با برخورداری از حق دفاع، به "سزای اعمال" خود برسند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای دولت آبادی در رابطه با "محارب" خواندن متهمان حوادث روز عاشورا گفته است که اگر قصد و اقدام متهمان در جهت مقابله با حکومت و اساس نظام اسلامی محرز شود، قانون تا مجازات مرگ را پیش بینی کرده است، اما این موضوع حتما باید برای قاضی محرز شود.

دادستان کل تهران با تاکید بر استقلال دستگاه قضایی ایران گفته است که قوانین این کشور قضات را از عضویت در احزاب منع می کند و آنها حق ندارند از احزاب سیاسی و کسانی که گرایش های مشخص دارند، حمایت کنند.

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات ۷ نفر از دستگیر شدگان حوادث روز عاشورا، روز یکشنبه ۱۳ دی (۳ ژانویه) به طور غیر علنی در تهران برگزار شد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران پیشتر اعلام کرده بود: "این دادستانی بدون اغماض با توهین کنندگان به آرمانهای انقلاب اسلامی بخصوص متهمان ساختار شکن حوادث روز عاشورا برخورد می کند."

در همین رابطه فرمانده پلیس ایران نیز گفته بود که با بازداشت شدگان روز عاشورا مدارا نخواهد شد و کسانی که به پلیس حمله کرده یا شعارهای تند سر می دهند "محارب" هستند.

در حوادث روز عاشورا در ایران، معترضان به دولت همزمان با مراسم مذهبی این روز که مقارن با هفتمین روز در گذشت آیت الله منتظری شده بود، به تظاهرات در خیابان های اصلی تهران و چند شهر دیگر ایران پرداختند که در تهران این اعتراضات به درگیری های خونین میان معترضان و نیروهای پلیس و افراد موسوم به لباس شخصی و بسیج انجامید.

مقامات ایران کشته شدن دست کم ۸ نفر از معترضان در جریان حوادث روز عاشورای تهران را تأیید کرده اند.

مطالب مرتبط