لغو سفر یک هیات پارلمانی اروپایی به ایران

Image caption رییس این هیات پارلمان اروپایی گفت که مقامات ایرانی تلاش ها برای انجام گفتگوهای جدی در مورد موضوعات اساسی حل نشده در این کشور را نمی پذیرند

سفر یک هیات پارلمانی اروپایی به ایران که برای روزهای هفتم تا یازدهم ماه ژانویه امسال برنامه ریزی شده بود، پس از مخالفت وزارت امور خارجه ایران لغو شد.

این هیات ۱۱ نفره که گفته می شد نمایندگانی از ۷ گروه سیاسی پارلمان اروپا در آن حضور داشتند، قرار بود به منظور دیدار و گفتگو با مسئولان ارشد مجلس ایران و همچنین نشست هایی با برخی از مخالفان دولت محمود احمدی نژاد به ایران سفر کنند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دوشنبه، ۱۴ دی ۱۳۸۸ اعلام کرد که سفر این هیات اروپایی به زمان دیگری موکول شده است. او گفت: "این اقدام جهت بهره برداری حداکثری از همکاریهای پارلمانی متقابل، سازنده و ضرورت برنامه ریزی های لازم انجام می شود".

در واکنش به این تصمیم وزارت امور خارجه ایران باربارا لخ بیلر، از حزب سبزهای آلمان که ریاست این هیات پارلمانی را بر عهده داشت در بیانیه ای اعلام کرد: "از اقدام دولت ایران در لغو سفر این هیات از پارلمان اروپا در لحظه آخر متاسفم. این موضوع یکبار دیگر اثبات می کند که مقامات ایرانی تلاش ها برای انجام گفتگوهای جدی در مورد موضوعات اساسی حل نشده در این کشور را نمی پذیرند".

خانم لخ بیلردر ادامه این بیانیه اعلام کرده است این سفر قرار بود در راستای سیاست پارلمان اروپا در برقراری تماس های منظم با دیگر کشورهای جهان انجام شود. در برنامه سفر این هیات پارلمانی اروپایی دیدارهایی با نمایندگان مجلس، وزرای خارجه و اقتصاد، و البته نمایندگانی از گروههای مخالف دولت دیدار کنند.

رییس این هیات پارلمانی اروپایی افزوده است که با توجه به شرایط سیاسی امروز ایران و "سرکوب" های روزمره توسط حکومت این کشور، گفتگو در مورد آزادی های دموکراتیک و حقوق بشر با نهادهای مدنی در ایران در دستور کار این هیات قرار داشت.

خانم لخ بیلر در مورد مخالفت هایی که از چندی پیش از سوی بعضی از اعضای پارلمان اروپا و کنگره آمریکا با سفر این هیات به ایران مطرح بود گفت: "این افراد بهانه ای به دست حکومت ایران دادن تا تحت عنوان "فشارهای رسانه ای" از سفر ما به ایران جلوگیری کنند. این موضوع به زیان ایرانیانی است که شجاعانه برای برای آزادی و دموکراسی تظاهرات کردند. در عین حال لغو سفر این هیات برای جامعه مدنی ایران که امید زیادی به سفر یک هیات اروپایی به ایران داستند به حساب می آید؛ هیاتی که با میلیونها نفر از مردم ایران که از جنبش سبز حمایت می کنند اعلام همبستگی می کند. واضح است که رهبران ایران فکر کرده اند بهتر است چنین ریسکی نکنند".

"لغو" سفر سناتور جان کری

Image caption سناتور کری می گوید که برنامه ای برای سفر به ایران نداشته است

لغو سفر این هیات پارلمانی اروپایی به ایران در شرایطی صورت می گیرد که تنها یک روز پیش از این کمیته روابط خارجی مجلس ایران با درخواست سناتور جان کری، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا برای سفر به ایران مخالفت کرده بود.

سناتور کری هیچگاه خبر درخواست سفر به ایران را تایید نکرده است.

حسین ابراهیمی، رییس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران می گوید که اعضای این کمیته پس از بررسی های لازم با این "درخواست" مخالفت کرده اند.

با وجود این خبر، سخنگوی سناتور جان کری در اواخر ماه دسامبر سال 2009 میلادی گفت که سناتور کری برنامه سفر به ایران را ندارد.

این در حالیست که علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی چندی پیش با انتقاد از سیاست های آمریکا در قبال ایران خطاب به رهبران آمریکا گفته بود که به جای درخواست سفر به ایران، سیاست های خود را در قبال این کشور تغییر دهند.

اگرچه با روی کار آمدن دولت باراک اوباما امیدهایی برای بهبود روابط ایران و غرب به وجود آمده بود، اما سیاست خارجی ایران در قبال پرونده هسته ای این کشور و بروز مخالفت های جدی در پی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران مانع از ارتقای این روابط شد.

مطالب مرتبط