تداوم بازداشت‌ها و توقف فعالیت نهضت آزادی ایران

نهضت آزادی ایران
Image caption نهضت آزادی ایران پس از افزایش فشار نهادهای امنیتی در روزهای اخیر موقتا فعالیت خود را متوقف کرده است

در ادامه بازداشت گسترده فعالان سیاسی در ایران که پس از درگیری های روز عاشورا بار دیگر شدت گرفته، گزارش می رسد که مهدی معتمدی مهر، یکی از اعضای نهضت آزادی ایران توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده است.

سایت های نزدیک به جنبش اعتراضی ایران نوشته اند که آقای معتمدی مهر روز دوشنبه 14دیماه (4 ژانویه) پس از احضار به وزارت اطلاعات بازداشت شده است.

پیش از این چندین نفر از اعضای دیگر نهضت آزادی و بستگان آنها از جمله ابراهیم یزدی (دبیر کل)، سارا و لیلا توسلی فرزندان محمد توسلی (رئیس دفتر سیاسی)، امیر خرم، محسن محققی، مهدی قلی زاده و مازیار شکوهی هم بازداشت شده بودند.

یکی از نزدیکان این تشکل سیاسی به بی بی سی فارسی گفت با توجه به فشارهایی که به خصوص در چند روز اخیر از سوی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی برای توقف فعالیت های نهضت آزادی به اعضای این تشکل وارد شده است، شورای مرکزی نهضت تصمیم به توقف موقتی فعالیت های سیاسی این گروه گرفته است.

اما بازداشت های روزهای اخیر تنها به نهضت آزادی ایران محدود نبوده و گسترده آن به افرادی چون رضا نجفی، مترجم و نویسنده ایرانی که سال ها به تدریس ادبیات آلمانی اشتغال داشت هم رسیده است.

هنوز از دلیل بازداشت آقای نجفی اطلاع دقیقی در دست نیست.

در همین حال سایت اینترنتی نوروز، پایگاه اطلاع رسانی جبهه مشارکت از بازداشت دو نفز از فعالان سیاسی در استان گلستان خبر داده است.

بر اساس گزارش نوروز، محمد رفعتی، عضو شاخه جوانان جبهه مشارکت و محمد کیقبادی، عضو سازمان مجاهدین انقلاب که هر دو از تشکل های اصلاح طلب ایران محسوب می شوند، در روزهای اخیر بازداشت شده اند.

خبر بازداشت های اخیر در شرایطی منتشر می شود که هنوز در مورد بعضی از بازداشت شدگان هفته ها و ماه های گذشته اطلاعات چندانی در دست نیست؛ از جمله از وضعیت محمدرضا مقیسه، یکی از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران که در حدود ۳ ماه از بازداشت او می گذرد، گزارشی منتشر نشده است.

آقای مقیسه یکی از اعضای کمیته منتخب آقایان موسوی و کروبی بود که پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان و آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات تشکیل شد.

در همین حال خبرنامه امیرکبیر گزارش داده است که ماموران امنیتی در ساعت دوازده یکشنبه شب با مراجعه به منزل مرتضی سیمیاری، دبیر اجتماعی دفتر تحکیم وحدت او را بازداشت کردند و کتاب ها و کامپیوتر او را نیز توقیف کردند.

به غیر از آقای سیمیاری، علیرضا فیروزی و سورنا هاشمی از فعالین دانشجویی دانشگاه زنجان هم بازداشت شده اند.

در روزهای پس از درگیری های روز عاشورا در تهران و چند شهر دیگر ایران، عده ای دیگر از اعضای دفتر تحکیم وحدت از جمله مهدی عربشاهی، بهاره هدایت و میلاد اسدی که از اعضای شورای مرکزی این تشکل دانشجویی هستند نیز بازداشت شدند.

مطالب مرتبط