برنار کوشنر: دولت ایران با مخالفت مردم و روحانیون بلندپایه مواجه است

متکی و کوشنر
Image caption کوشنر تعیین ضرب الاجل توسط ایران را قابل قبول ندانسته است

وزیر امور خارجه فرانسه اقدام ایران در تعیین ضرب الاجلی برای حل بحران هسته ای این کشور را رد کرده و از تشدید فشارهای داخلی بر دولت این کشور سخن گفته است.

روز دوشنبه، 4 ژانویه (14 دی)، برنار کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه، در یک مصاحبه رادیویی "حرکت اخیر دولت ایران" در تعیین ضرب الاجلی برای حل اختلاف بین المللی بر سر مشکل هسته ای این کشور را غیرقابل قبول دانسته است.

آقای کوشنر گفته است که "قرار نیست ما در مورد خواست هایی که آنها در نظر دارند بر ما تحمیل کنند تصمیم گیری کنیم."

وزیر امور خارجه فرانسه از تعلل دولت ایران در پذیرش پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل بحران هسته ای ابراز ناخرسندی کرد و گفت که "متاسفانه بازی دیپلماتیک قابل قبول نیست" هر چند افزود که کشورهای غربی همچنان به ادامه مذاکره با جمهوری اسلامی متعهد هستند.

اشاره وزیر امور خارجه فرانسه به اظهارات اخیر مقامات ایران در مورد مهلت یک ماه برای تامین سوخت مورد نیاز رآکتور اتمی تهران است.

روز شنبه این هفته، به نقل از منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، گزارش شد که جمهوری اسلامی یک ضرب الاجل یکماهه برای کشورهای غربی تعیین کرده است تا در این مدت، به پیشنهاد ایران در مورد تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران پاسخ بدهند.

به گفته آقای متکی، کشورهای غربی تا پایان ماه ژانویه فرصت دارند تا اورانیوم با غلظت 20 درصد را که برای سوخت رآکتور تهران لازم است تامین کنند و در غیر اینصورت، جمهوری اسلامی خود به غنی سازی اورانیوم موجود در داخل برای این منظور مبادرت خواهد کرد.

اظهارات آقای متکی واکنش نسبت به پایان مهلتی است که کشورهای 1+5 برای دریافت پاسخ ایران به پیشنهاد مبادله هفتاد و پنج درصد از اورانیوم غنی شده در داخل ایران با سوخت مورد نیاز نیروگاه تهران است.

ایران هنوز به این پیشنهاد، که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح شد، پاسخی نداده در حالیکه کشورهای غربی با تعیین یک ضرب الاجل، از مقامات ایرانی خواسته بودند تا این پیشنهاد را بپذیرد.

این مهلت در پایان ماه دسامبر - پنجشنبه گذشته - بدون پاسخ قطعی ایران پایان یافت در حالیکه کشورهای غربی عضو گروه 1+5 هشدار داده بودند که در صورت عدم توافق ایران با این پیشنهاد، وضع تحریم های بین المللی بیشتر علیه دولت ایران را مورد بررسی قرار خواهند داد.

در همین زمینه، روز دوشنبه خبرگزاری مهر به نقل از محمد حسن ابوترابی، نایب رئیس اول مجلس، نوشت که "اولیتماتوم ایران به غرب و آژانس بین المللی انرژی اتمی جدی است" و مجلس از تصمیم دولت در مورد تولید اورانیوم با غلظت 20 درصد در صورت عدم تامین آن از خارج حمایت می کند.

نا آرامی ایران و 'نقض حقوق بشر در فرانسه'

وزیر امور خارجه فرانسه در مصاحبه رادیویی روز دوشنبه در مورد شرایط سیاسی داخلی ایران نیز به اظهار نظر پرداخت.

آقای کوشنر گفت که "روحانیون ارشد شیعه با مخالفت خود، از داخل باعث تزلزل در پایه های قدرت دولت ایران شده اند" و افزود که اکثر روحانیون بلندپایه شیعه با دولت کنونی ایران مخالفند و بنیادهای مذهبی آن را زیر سئوال می برند.

Image caption کوشنر از اعتراضات مردم به عنوان تهدیدی برای رژیم ایران نام برده است

وی با اشاره به رویدادهای بعد از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری و ادامه اعتراضات به اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد، گفت که "ما شاهدیم که اعتراضات مردمی بسیار مصمم، ایرانیانی که برخی از آنان افراد کاملا مذهبی هستند و همچنین مخالفت روحانیون شیعه، رژیم ایران را در معرض تهدید قرار داده است."

وزیر امور خارجه فرانسه در عین حال گفته است که نمی تواند پیش بینی کند که بحران کنونی در ایران به چه نتیجه ای منجر خواهد شد.

در پاسخ به این سئوال که آیا انتظار می رود دولت ایران ساقط شود، آقای کوشنر گفت که اظهار نظر در این زمینه در صلاحیت او نیست و افزود که نمایندگان گروه 1+5 به گفتگو با نمایندگان دولت ایران ادامه می دهند.

برنار کوشنر در عین حال گفت "ما در ایران شاهد سرکوب بسیار شدید هستیم و لازم است کسانی را که با گلوله، بازداشت و مجازات های سنگین از جمله اعدام در صدد پاسخ به معترضان غیر مسلح بر می آیند به شدت محکوم کنیم."

همزمان، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران آنچه را که "رفتار خشونت آمیز پلیس فرانسه با مردم" خوانده محکوم کرده و آن را "مغایر موازین حقوق بشری" دانسته است.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه، گفته است که رفتار پلیس فرانسه با مردم آن کشور از مصادیق صریح نقض فاحش حقوق مدنی، سیاسی و اجتماعی است و با تعهدات بین المللی فرانسه به عنوان عضو کنوانسیون های بین المللی حقق بشر مغایرت دارد.

آقای مهمانپرست موارد خاص برخورد پلیس فرانسه با مردم ا ین کشور را تشریح نکرد اما به نظر می رسد که اشاره او به نا آرامی هایی است که معمولا شهرهای عمده فرانسه در شب سال نو شاهد آن هستند و غالبا با تخریب اموال، به خصوص اتومبیل ها و بازداشت مرتکبین به این اقدامات همراه است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران دولت فرانسه را متهم کرد که به جای ریشه یابی نا آرامی ها، به برخورد پلیسی با آنها مبادرت می کند و افزود که "این عملکرد دولت فرانسه به شدت موجب نگرانی جمهوری اسلامی و جامعه بین المللی شده است."

نحوه برخورد نیروهای دولتی ایران با تظاهرات اعتراضی در ماه های اخیر با انتقادهایی از سوی کشورها و نهادهای مدافع حقوق بشر از جمله کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل مواجه شده اما مقامات ایرانی این انتقادها را رد کرده و کشورها و رسانه های خارجی را به سازماندهی اعتراضات مردم متهم ساخته اند.

مطالب مرتبط