شرکتهای چینی تحریم آمریکا علیه ایران را شکستند

کشتی تجاری چینی
Image caption شرکتهای چینی توانسته اند تحریمهای آمریکا علیه ایران را دور بزنند

چند شرکت چینی با وجود تحریم آمریکا به دلیل فروش کالاهای غیرمجاز به ایران همچنان توانستند به معاملات خود با شرکت های آمریکایی ادامه دهند.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در شماره روز دوشنبه، 4 ژانویه (14 دی)، در گزارشی نوشته است که چند شرکت چینی که از سوی ایالات متحده به فروش فن آوری موشکی به ایران متهم و هدف تحریم قرار گرفته بودند با تجارت با شرکت های آمریکایی چند صد میلیون دلار سود بردند.

به نوشته این روزنامه، با وجود اینکه ایالات متحده از اواسط سال 2006 شرکت واردت و صادرات ماشین آلات دقیق، یک شرکت دولتی چین، و شرکت های تابعه آن را هدف تحریم قرار داد، یکی از شرکت های وابسته به آن توانست به صدور کالا به ایالات متحده ادامه دهد.

بر اساس مدارکی که پک موسسه غیر انتفاعی ناظر بر منع گسترش تسلیحات اتمی گردآوری کرده است، این شرکت چینی درخلال این مدت حدود سیصد محموله را به طور غیرقانونی به آمریکا صادر کرده است.

اقلام صادراتی این شرکت چینی به آمریکا انواع کالاها از لنگر کشتی و تجهیزات حفاری تا قطعات اتومبیل و اسباب بازی را شامل بوده است و این احتمال وجود دارد که شرکت های آمریکایی خریدار این اجناس اساسا از تحریم شرکت چینی آگاهی نداشته اند.

وال استریت ژورنال در گزارش خود به نقل از منابع رسمی می نویسد که با توجه به سختگیری قانونی علیه شکستن تحریم های وضع شدن توسط دولت آمریکا، بعید است شرکت ها یا شهروندان آمریکایی آگاهانه به نادیده گرفت این تحریم ها دست بزنند.

تشدید تحریم

براساس قانون تحریم ایران که دولت آمریکا به تصویب رسانده و به اجرا گذاشته است، شرکت های داخلی یا خارجی در صورت معامله با افراد و شرکت های مشمول تحریم در معرض تنبیه هایی شامل جریمه نقدی، منع فعالیت در آمریکا یا حتی زندان برای مسئولان شرکت ها مواجه می شوند.

Image caption دولت آمریکا مایل نیست فشار مضاعفی را بر ایرانیان وارد سازد

در عین حال، اجرای کامل این قانون چندان آسان نیست به خصوص اینکه شرکت های خارجی به سادگی می توانند با تاسیس شرکت هایی تحت عناوین دیگر، به معاملات خود با آمریکا ادامه دهند و ترجمه اسامی شرکت ها نیز می تواند مفری برای گریز از تحریم ها فراهم آورد.

گزارش روزنامه وال استریت ژورنال در حالی انتشار می یابد که دولت آمریکا مساله تشدید تحریم های یکجانبه و بین المللی علیه جمهوری اسلامی را در دست بررسی دارد.

آمریکا از دولت ایران خواسته بود تا پایان سال گذشته میلادی رسما پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اورانیوم غنی شده داخلی با سوخت رآکتور اتمی تهران را بپذیرد و هشدار داده بود که در غیر اینصورت، با افزایش فشارهای بین المللی مواجه خواهد شد.

دولت آمریکا در نظر دارد ضمن تلاش برای قانع کردن اعضای شورای امنیت سازمان ملل به تصویب قطعنامه تشدید تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی، برخی محدودیت های جدید تجاری را نیز به طور یکجانبه علیه این کشور وضع کند.

در عین حال، با توجه به اوضاع داخلی ایران و ادامه اعتراضات علیه دولت، مقامات آمریکایی در تعیین نوع مجازات های اقتصادی مناسب برای وارد کردن فشار لازم بر دولت ایران با مشکل مواجه هستند.

هدف دولت آمریکا وضع "تحریم های هدفمند" علیه جمهوری اسلامی است به نحوی که منافع دست اندرکاران حکومت را هدف قرار دهد اما به شرایط زندگی مردم عادی، که با دشواری هایی هم مواجه هستند، فشار مضاعفی را وارد نسازد.

به گفته برخی منابع آمریکایی، دولت این کشور مایل نیست تحریم هایی را به اجرا بگذارد که ایرانیان را تحت فشار قرار دهد و بهانه ای به دست حکومت دهد که مشکلات موجود را به اقدامات خارجی نسبت دهد و از این طریق، در صدد جلب حمایت مردم برآید.

مطالب مرتبط