قصد ری شهری برای کناره گیری از سرپرستی حجاج ایرانی

محمد محمدی ری شهری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در امور حج و زیارت گفته است که به دلیل مشغله کاری از آیت الله خامنه ای خواسته تا شخص دیگری را به عنوان جایگزین او در این سمت انتخاب کند.

آقای ری شهری روز دوشنبه، ۱۴ دی (۴ ژانویه) در جریان مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید سازمان حج و زیارت گفت که پیشتر نیز از آیت الله خامنه ای خواسته بود که فرد دیگری را در امور حج و زیارت به جای او معرفی کند.

آقای ری شهری که نزدیک به دو دهه است نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرستی حجاج ایرانی را برعهده دارد گفت: " در طول دوره بیست ساله مسئولیت حج، دو بار خدمت رهبری عرض کردم که اگر کس دیگری شرایط بهتری دارند، برای این سمت انتخاب کنند، ولی ایشان نپذیرفتند."

او گفت که یک بار ۳ سال پیش و بار دیگر ۱۵ سال پیش از آیت الله خامنه ای خواسته بود که فرد دیگری را جایگزین او کند و در دیداری که اخیرا با آیت الله خامنه ای داشته، بار دیگر خواسته اش را مطرح کرده است.

آقای ری شهری گفت که به دلیل "کثرت مشغله پژوهشی" و مسئولیت های دیگر نمی تواند تمام وقت و بیش از هفته ای یک روز در حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج حضور داشته باشد.

محمد محمدی نیک معروف به ری شهری نخستین وزیر اطلاعات ایران بود که با آغاز ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۶۸ جایش را به علی فلاحیان داد و با آغاز تغییرات گسترده در نظام قضایی ایران به دادستانی کل کشور و دادستانی ویژه روحانیت منصوب شد.

او تا سال ۱۳۷۰ دادستان کل کشور بود و سپس از سوی آیت الله خامنه ای به سرپرستی حجاج ایرانی منصوب شد؛ سمتی که در زمان حیات آیت الله خمینی در اختیار مهدی کروبی بود.

آقای ری شهری در سال ۱۳۷۴ پیش از انتخابات مجلس پنجم جمعیت دفاع از ارزشهای اسلامی را پایه گذاشت و به عنوان دبیرکل این حزب خود را نامزد ریاست جمهوری در انتخابات سال ۱۳۷۶ کرد.

او دو بار نماینده مجلس خبرگان رهبری بوده است و در حال حاضر ریاست موسسه فرهنگی دارالحدیث و تولیت حرم عبدالعظیم در شهر ری را برعهده دارد.