بررسی روزنامه های صبح تهران : سه شنبه 15 دی

تیترهای اول

آفتاب یزد از زبان وزیر سابق کشور نوشته ‌"‌تازه از راه‌رسيده‌ها به دنبال حذف پيشكسوتان هستند" و مردم سالاری از قول دبیرکل حزب موتلفه نوشته "برخی از دوستان احمدی نژاد تنها به حذف هاشمی می اندیشند".

آرمان در تیتر اول خود نوشته "سایه بحران های اجتماعی بر سر خانوارهای ندار"، جام جم از "بازگشت شرکت های هرمی با ترفندهای جدید" خبر داده، خراسان در گزارش اصلی خود از زبان محمود احمدی نژاد نوشته "هدفمند کردن تدریجی یارانه ها ظرف پنج سال به ضرر کشورست"، جهان صنعت در مورد علت تقاضای استرداد لایحه هدفمند کردن یارانه ها توسط نوشته "دولت به دلایل غیراقتصادی منصرف شد" و دنیای اقتصاد گزارشی دارد با عنوان "زمزمه مقابله با اقتصاد چنین".

ابتکار از قول وزیر اطلاعات از "اعدام، به عنوان حکم قیام کنندگان علیه نظام" خبر داده، تهران امروز همین گزارش را با عنوان "اتمام حجت" در صدر اخبار خود آورده، رسالت از زبان وزیران اطلاعات سابق و فعلی نوشته "برخی از دستگیرشدگان حوادث عاشورا از اتباع بیگانه اند" و کیهان همین خبر را با عنوان بزرگ "مردان خداجوی موسوی بهائی و تروریست از کار در آمدند" منعکس کرده است.

"تشدید حملات هوائی و زمینی عربستان به یمن" تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است.

گزيده مقالات

تند و خشن

مردم سالاری در مقاله ای نوشته مسوولان نبايد اجازه دهند از تريبون ها حرف هاي تند و خشني مطرح شود و يا حرکت هاي خشني صورت بگيرد. طرفداران نظام بايد به هوش باشند که رسانه ها و شخصيت هايشان رعايت کنند.

به نوشته رسول منتجب نیا سران اصلاح طلب هم نبايد اجازه دهند از فرصت هاي به وجود آمده ديگران استفاده کنند، بلکه آن ها بايد در حرکت ها و برخوردهايي که انجام مي شود به هوش باشند و اگر شعارهاي انحرافي داده مي شود، موضع گيري و مرز خود را از تندروها جدا کنند.

نفر دوم حزب اعتمادملی در مقاله مردم سالاری اظهار امیدواری کرده که اگر هم مسوولان نظام و هم اثرگذاران اصلاح طلب به وظيفه خود در مرزبندي ها و جداسازي ها عمل کنند، خواهيم ديد که اختلافات به حداقل رسيده و دشمنان انقلاب بسيار محدود و ناچيز مي شوند و در گوشه اي قرار مي گيرند.

راه حل بحران نیست

فروزان آصف نخفی در سرمقاله مردم سالاری یادآوری کرده که محمدرضا باهنر عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي مي گويد پيدا کردن هزار خائن و محاکمه آنها، راه حل کنوني کشور نيست را اصولگرايان، به ويژه اصولگرايان افراطي بايد به آن توجه جدي داشته باشند اين سخن در درک واقعيات و ارائه راه حل ها بسيار نزديک است. همچنين بردن فضاي کشور به شرايط يا«باما» يا «برما» نيز گذراز اصل عدالت و عدم تمايز ميان معترضان قانوني با براندازان است که مي تواند در التهاب ناشي از آن شاهد صدور احکام غير عادلا نه باشيم.

نویسنده سرمقاله این روزنامه به یادآورده که رییس قوه قضاييه هم ديروز با تاکيد بر اين که تسريع و قاطعيت نبايد به حکم غير عادلانه منتهي شود، نافي آن بوده است. بي ترديد «باما» يا «برما» کردن «امرسياسي» در شرايط کنوني هم با فضاي انقلا ب اسلا مي 57 و هم فتح مکه در زمان پيامبر مغايرت دارد. این هر چند دو اصولگراي ميانه رو با توجه به خاستگاه خود سخناني مهم را عليه راديکاليسم مطرح کرده اند اما اميد است آرامش و امنيت رواني با اطلا ع رساني به موقع به جامعه برگردد.

هلنیزم و اصلاح طلبان

ابتکار در سرمقاله خود نوشته اصلاح طلبان به علت تقابل دروني و ريزش زياد از درون و بيرون نتوانستند قدرت را برای چهار ساله سوم هم حفظ کنند. اما هنگامي که مشاهده کرد جريان مقابل با برنامه پيش مي رود نهضت جديدي را آغاز کردند. اين نهضت بيشتر در درون انديشه مي ساخت و در بيرون با القاي شبهه نيرو جذب مي کرد.

به نوشته این روزنامه اصلاح طلبان با بررسی درست شرايط دريافتند که از طريق انتخابات اين امر ممکن نيست پس در سال 86 پروژه جديد اين جريان براي پائين کشيدن دولت حاکم به جاي بالا کشيدن خود را آغاز کردند. مي توان نتيجه گرفت حوادث بعد از انتخابات سال 88 همه آن چيزي بود که جريان اصلاح طلب در چنته داشت و اين جريان براي چند دوره نمي تواند قدرت را به دست بگيرد.

نویسنده مقاله ابتکار که عنوان اصلاحات در گرداب هلنیسم برای آن انتخاب شده افزوده با بررسي عصرهلنيسم به اين نتيجه مي رسيم که جريان صلاح طلب طي تلاشي که در انتخابات براي خروج از عصر هلني خود داشت شکست خورد و همچنان در حال تاختن بر تفکرات دوره اول مديريت خود است.

اوباما، از بوش بوش تر

کیهان سرمقاله خود را به موضوع پایان ضرب الاجل رئيس جمهور امريكا به ايران اختصاص داده و نوشته باراك اوباما به صراحت تاكيد كرد پايان سال ميلادي را زماني مي داند كه در آن بايد پيشرفتي محسوس درگفت وگوهاي هسته اي با ايران رخ داده باشد و الا جامعه بين المللي اقداماتي عليه ايران به عمل خواهد آورد.

به نوشته سرمقاله این روزنامه امريكايي ها خود بهتر از هر كسي مي دانند ورود به فاز تحريم ها، قدم نهادن در همان راهي است كه جرج بوش بر پيمودن آن اصرار كرد و نهايتا هم به شكستي چنان فاحش انجاميد كه باراك اوباما توانست در مبارزه انتخاباتي خود در مقابل كانديداي جمهوري خواهان، صرفا با تكيه بر همين يك مورد و تاكيد بر ضرورت «تغيير» آن، همه چيز را به نفع خود تمام كند.

در ادامه مقاله کیهان آمده حالا پس از چيزي حدود يك سال، زمزمه هايي وجود دارد كه اوباما مي خواهد به راه بوش بازگردد. سوال اين است كه اگر آن مسير در دوران بوش جواب نداد چرا بايد در دوران اوباما جواب بدهد؟ آيا اوباما مي تواند از بوش، بوش تر باشد.

پیام جدید واشنگتن و لندن

جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به بحران یمن اشاره کرده و نوشته از پيام جدید اوباما بهتر مي توان به رمز و راز قضاياي پنهان و آشكار پي برد بويژه برروي طرحهاي از قبل ساماندهي شده كه با هر اقدام تروريستي بموقع توسط القاعده و طالبان كليد مي خورند متمركز شد. آن جا که رییس جمهور آمریکا می گويد براي بازنگري در امنيت ملي آمريكا و مقابله با حملات القاعده روابط خود با دوستان يمني گسترش داده به آموزش و توانمندسازي دستگاه امنيتي آنها كمك می کنیم .

به نظر این روزنامه از محتواي پيام اوباما بوي جنگ تازه به مشام مي رسد و تلاش واشنگتن براي ايجاد يك كانون جديد بحران در يمن را آشكار مي سازد. علاوه بر اين پيام همزمان لندن بيانگر تلاش براي بين المللي ساختن اين بحران در اولين فرصت ممكن است واضح است بدون توجه به حادثه مشكوك پرواز آمستردام ـ ديترويت با تمامي اجزاي بهم پيوسته اش اين صحنه سازي آمريكائي توجيه چنداني براي افكار عمومي جهان نخواهد داشت .

در ادامه مقاله روزنامه جمهوری اسلامی آمده واشنگتن و لندن به دنبال بهانه اي براي حضور در مركز مسائل يمن هستند و با اين اطلاع رسانيهاي مشكوك درخصوص فعال شدن طالبان و القاعده تصور مي كنند بهانه هاي مورد نظر را به دست آورده اند. حال آنكه اين پديده بيشتر به يك صحنه سازي اطلاعاتي شباهت دارد.

با ترکیه هم راضی هستیم

یک هفته بعد از آن پایان مهلت غرب برای ایران و سه روز بعد از آن که وزیر خارجه ایران تبادل اورانیوم را در جزیره کیش پذیرفت گزارش اصلی تهران امروز نشان می دهد که منوچهر متكي تركيه و جزيره كيش را به عنوان دو محل پيشنهادي براي مبادله 400 كيلو اورانيوم ايران به غرب پيشنهاد كرده است.

گزارش این روزنامه نشان می دهد سخنگوی وزارت خارجه گفته ايران آماده است تا در صورت اعتمادسازي طرف مقابل (گروه 1+5) بحث خريد سوخت را در چارچوب معاوضه مرحله‌اي انجام دهد. تاکنون كشورهاي مختلفي براي اين موضوع اعلام آمادگي كرده‌اند كه در اين رابطه مي‌توان به كشورهاي برزيل، ژاپن، تركيه و جزيره كيش اشاره كرد.

تویتر وسیله امنیتی ایران

کیهان گزارش داده که گروه موسوم به ارتش سایبری ایران که بزرگ ترین قدرت سایبری جهان است توانست شبكه «تويتر» را از کار بییندازد در حالی که این شبکه همراه فیس بوک برای القای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری فعال بود و به همین جهت هم توانست جایزه ای بگیرد.

کیهان ادعا کرده شبکه های تویتر و فیس بوک که بیشترین فعالیت را در جریان ناآرامی های اخیر داشت الان توسط مراکز امنیتی اطلاعاتی ایران به وسیله ای برای شناسائی و دستگیری فعالان مخالف تبدیل شده است.