تذکر به روزنامه جمهوری اسلامی به دلیل درج خبر بیانیه موسوی

جمهوری اسلامی
Image caption جمهوری اسلامی به خاطر گزارش بیانیه موسوی تذکر گرفته است

هیات نظارت بر مطبوعات به چند نشریه داخلی از جمله روزنامه جمهوری اسلامی تذکر داده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران - ایلنا - هیات نظارب بر مطبوعات در جلسه خود در روز دوشنبه به روزنامه های جمهوری اسلامی، فرهنگ آشتی، آرمان روابط عمومی، کارون، آفتاب یزد و اعتماد و هفته نامه پنجره به دلیل نحوه خبررسانی و انتشار مطالب در این نشریات تذکر داد و محتوای این روزنامه ها را مغایر مشی مورد تایید این هیات توصیف کرد.

براساس این گزارش، هیات نظارت روزنامه های جمهوری اسلامی و فرهنگ آشتی را به دلیل درج خبر و متن بیانیه اخیر میرحسین موسوی و عدم رعایت سکوت خبری در این مورد به استناد تبصره 8 ماده 9 قانون مطبوعات مستوجب دریافت تذکر کتبی تشخیص داد.

ماده مورد استناد هیات در این مورد مقرر می کند "کسانی که علیه نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت یا تبلیغ می کنند حق هیچگونه فعالیت مطبوعاتی ندارند" اما مشخص نیست که آیا هیات نظارت بر مطبوعات، با متهم کردن آقای موسوی به فعالیت علیه نظام جمهوری اسلامی، درج این بیانیه را به منزله فعالیت مطبوعاتی او تلقی کرده یا اقدام این دو نشریه در انتشار بیانیه را تبلیغ علیه جمهوری اسلامی تشخیص داده است.

همچنین، این هیات روزنامه اعتماد را به دلیل "درج مطالب و تحلیل هایی در خصوص اعلام نظر اخیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پیرامون عدم صلاحیت [آیت الله] شیخ یوسف صانعی برای مرجعیت" براساس بندهای 4، 5 و 11 ماده 6 قانون مطبوعات مستوجب تذکر کتبی دانست.

بند 4 ماده 6 قانون مطبوعات ایجاد اختلاف ما بین اقشار مردم از طریق طرح مسایل نژادی و قومی، بند 5 تحریض و تشویق افراد و گروه ها به ارتکاب اعمالی علیه حیثیت و منافع جمهوری اسلامی و بند 11 پخش مطالب و شایعات خلاف واقع یا تحریف مطالب دیگران را ممنوع اعلام کرده است.

اخیرا جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، که یک تشکل طرفدار محمود احمدی نژاد محسوب می شود، با انتشار بیانیه ای اعلام داشت که آیت الله صانعی صلاحیت مرجعیت شیعیان را ندارد اما در مقابل، برخی تشکل ها و شخصیت های مذهبی دیگر، تشخیص صلاحیت یا عدم صلاحیت مراجع را در حیطه چنین تشکل هایی ندانسته اند که این نظرات در برخی رسانه های انعکاس یافته است.

خبر رسانی نا مناسب

هیات نظارت در همین جلسه، تصمیم گرفت به دلیل انتخاب تیتر و نحوه خبر رسانی در مورد تظاهرات "دهها میلیون نفر" از طرفداران دولت علیه تظاهرات عزاداران معترض در روز عاشورا به روزنامه کارون تذکر بدهد.

Image caption منطبق نبودن اخبار و تصاویر با انتظارات هیات هم باعث تذکر می شود

روزنامه آفتاب یزد هم در ارتباط با مطالب مندرج در شماره های روزهای 7 و 12 دیماه در بخش سرمقاله و روی خط آفتاب و اخبار و مطالب چاپ شده در چند شماره دیگر این روزنامه تذکر گرفت.

هیات نظارت بر مطبوعات در توجیه تذکر به آفتاب یزد از "تخلفات مکرر آن روزنامه از جمله تشویق مردم به انجام راهپیمایی غیرقانونی، اتهام انتساب موضوع اهانت به تصویر امام خمینی به اصولگرایان و طرفداران دولت، انعکاس خفیف و نامناسب مراسم عزاداری حسینی در سراسر کشور ... و القای این ذهنیت که ایجاد بلوا و تنش توسط طرفداران دولت صورت می گیرد و نیز حمایت از افرادی که محرک اغتشاش بوده اند" به عنوان تخلفات این نشریه یاد کرده است.

روزنامه آرمان روابط عمومی هم متهم شده است که در صفحه اول خود تصویری از "تخریب های به جا مانده از سوی آشوبگران در روز عاشورا و تیتر گزارشی از حضور پرشور مردم در عزاداری حسینی و حواشی" درج کرده که به نظر این هیات، "به نوعی تداعی کننده تایید عمل آشوبگران و پرشور خواندن آن است."

به گزارش ایلنا نشریه پنجره هم متهم شد که با درج تصویر فردی به نام "اوشو" در یکی از شماره های این نشریه مرتکب "طرح افراد مبلغ آیین های انحرافی و عرفانی و دارای سوابق اخلاقی سوء" شده و براساس بند "د" ماده 2 قانون مطبوعات تذکر دریافت کرده است.

این بند از قانون مطبوعات، نشریات ایران را به "مبارزه با مظاهر فرهنگ استعماری (اسراف، تبذير، لغو، تجمل پرستی،اشاعه فحشا و...) و ترويج و تبليغ فرهنگ اصيل اسلامی و گسترش فضايل اخلاقی" ملزم می کند.

ظاهرا تخلف نشریه پنجره به نشر تصویری از عارف و فیلسوف هندی به نام "اشو" ارتباط دارد که نظرات او طرفدارانی را در سراسر جهان داشته است.

محدودیتهای رسانه ای

هیات نظارت بر مطبوعات براساس قانون مطبوعات جمهوری اسلامی و برای نظارت، تشخیص و رسیدگی به تخلفات نشریان داخلی ایجاد شده و تحت نظر وزارت ارشاد فعالیت می کند.

Image caption رامین: توقیف مطبوعات فضای مطبوعاتی را تلطیف می کند

این هیات از یک قاضی به انتخاب رئیس قوه قضائیه، وزیر فرهنگ و ارشاد یا نماینده او، یک نماینده مجلس، یک استاد دانشگاه به انتخاب وزیر علوم، یکی از مدیران مسئول مطبوعات به انتخاب مدیران مسئول، یک عضو حوزه علمیه به انتخاب حوزه علمیه قم و یک عضو شورای انقلاب فرهنگی تشکیل یافته که دوره عضویت آنان دو سال است.

از زمان اعلام نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و آغاز تجمع های اعتراضی، بسیاری از روزنامه ها و نشریات که از دولت حمایت نکردند توقیف و شمار قابل توجهی از روزنامه نگاران و دست اندرکاران رسانه های داخلی بازداشت و نمایندگان بسیاری از رسانه های خارجی از ایران اخراج یا با محدودیت خبررسانی مواجه شده اند.

در عین حال، منتقدان دولت رسانه های طرفدار دولت از جمله شبکه رادیو و تلویزیون به اعمال سانسور شدید خبری و پخش گزارش های نادرست و غیرقابل اعتماد متهم کرده اند.

به گفته آنان، محدودیت های شدید اطلاع رسانی در رسانه های داخلی عامل اصلی در روی آوردن گسترده مردم به رسانه های برون مرزی و سایت های مختلف اینترنتی بوده است که مقامات ارشد حکومتی آنها را به اطلاع رسانی در مورد نا آرامی های داخلی و حمایت از معترضان متهم کرده اند.

محدودیت خبررسانی به خصوص در جریان رویدادهای مهم داخلی مانند اظهارنظر رهبران مخالفان دولت یا برگزاری تظاهرات اعتراضی مردم شدت بیشتری می یابد.

اخیرا محمد علی رامین، معاون وزارت ارشاد، روزنامه هایی را که تذکر می گیرند و یا توقیف می شوند عناصر آلوده ای توصیف کرد که همه فضای مطبوعاتی را آشفته می کنند.

به گزارش ایلنا، آقای رامین با تاکید براینکه هیات نظارت که مجوز انتشار نشریات را صادر می کند وظیفه نظارت بر عملکرد آنها را هم دارد، گفته است که "با توقیف روزنامه ها، سعی در تلطیف فضای آشفته مطبوعاتی را داریم."

مطالب مرتبط