به روز شده:  16:17 گرينويچ - سه شنبه 05 ژانويه 2010 - 15 دی 1388

مجلس ایران تشکیل سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها را تصویب کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

نمایندگان مجلس ایران پس از کشمکش های بسیار، سرانجام ایجاد "سازمان هدفمند کردن یارانه ها" را تصویب کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه ۱۵ دی (۵ ژانویه)، در ادامه بررسی مجدد لایحه هدفمند کردن یارانه ها به منظور رفع ابهامات شورای نگهبان، با ۱۳۴ رای موافق در مقابل ۸۰ رای مخالف، با ایجاد "سازمان هدفمند کردن یارانه ها" موافقت کردند.

این مصوبه مجلس به دولت اجازه می دهد، ظرف یک ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، سازمانی با ماهیت شرکت دولتی به نام "هدفمند کردن یارانه ها" تاسیس کند.

بر این اساس، دولت مجاز است وجوه حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را به خزانه واریز کند و این سازمان مشمول معافیت مالیاتی نیست.

دیوان محاسبات بر این سازمان نظارت خواهد داشت.

براساس مصوبه مجلس، سازمان هدفمندکردن یارانه ها به صورت متمرکز اداره می‌شود و صرفا مجاز به داشتن واحدهای ستادی، برنامه‌ریزی و نظارت در مرکز است.

نمایندگان مجلس مقرر کردند که وزرای رفاه و تامین اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، بازرگانی، راه و ترابری، جهاد کشاورزی، صنایع و معادن، نفت و نیرو و معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری عضو مجمع عمومی این سازمان باشند.

دو روز پیشتر در حالی که نمایندگان مجلس مشغول بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه حذف یارانه ها بودند، دولت درخواست استرداد لایحه را به هیات رئیسه مجلس ارائه داد ولی نمایندگان مجلس با این تصمیم مخالفت کردند.

روز یکشنبه خبرگزاری های ایران از توافق روسای قوای سه گانه برای تصمیم گیری درباره هدفمند کردن یارانه ها خبر دادند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران هم در دیدار ۷۰ تن از نمایندگان مجلس گفت: "هستی ام را برای لایحه هدفمند کردن یارانه ها می دهم."

هشدار لاریجانی

علی لاریجانی، رئیس مجلس پس از تصویب این لایحه از همه نمایندگان به دلیل تلاششان برای تصویب قانونی "در چارچوب قانون اساسی"، تشکر کرد و ضمن تاکید بر اهمیت این لایحه و نیاز به دقت بسیار در اجرای آن گفت: "اجرای درست این لایحه باعث رونق کار در کشور می شود و بهره وری را افزایش خواهد داد."

مجلس شورای اسلامی ایران

رئیس مجلس ایران تاکید کرد: " این لایحه نقاط ظریف زیادی دارد و باید در اجرای آن دقت زیادی شود، چرا که اگر در اجرای آن بی دقتی شود، بهره وری پایین می آید و فقر و قاچاق زیاد می شود."

حمید رضا فولادگر، نماینده مجلس چند روز پیشتر درباره موارد اختلاف نظر دولت و مجلس به خبرگزاری فارس گفته بود: "نظر دولت این است که منابع و مصارف ناشی از هدفمند کردن یارانه ها در قالب غیر بودجه ای و بدون عبور از حساب خزانه انجام شود، اما نمایندگان مجلس معتقدند که با توجه به مغایرت با قانون اساسی حتما باید از طریق حساب خزانه هزینه شود و از طرفی با نظارت دیوان محاسبات عمل شود."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.