تلویزیون نروژ: دیپلمات ایرانی در اعتراض به خشونت علیه معترضان استعفا داد

سفارت ایران
Image caption به گزارش تلویزیون نروز دیپلمات معترض ایرانی از سمت خود استعفا داده است

طبق گزارش تلویزیون دولتی نروژ، یک دیپلمات جمهوری اسلامی در نروژ به دلیل خشونت علیه تظاهرکنندگان مخالف دولت ایران از سمت خود کناره گیری کرده است.

تلویزیون دولتی نروژ (ان آر کی) با پخش متن مصاحبه ای با محمد رضا حیدری، کنسول سفارت ایران در اسلو، گزارش کرده که این دیپلمات جمهوری اسلامی با تایید استعفا از سمت خود در سفارت ایران گفته است که به دلیل نحوه برخورد دولت با تظاهرکنندگان معترض، وجدان او راضی نمی شود تا به خدمت به دولت ادامه دهد.

براساس این گزارش، که در تعدادی از نشریات نروژ نیز انعکاس یافته، آقای حیدری گفته است که از مقام خود کناره گیری کرده و در نظر دارد از دولت نروژ "تقاضای کمک کند" هر چند ظاهرا هنوز در این زمینه اقدامی نکرده است.

از محتوای این گزارش مشخص نمی شود که آیا آقای حیدری قصد دارد رسما از دولت نروژ تقاضای پناهندگی سیاسی کند یا ترتیبات دیگری را در نظر دارد.

گزارش تلویزیونی دولتی نروژ همراه با تصاویری از تظاهرات روز عاشورا پخش شده است.

در این حال یکی از کارکنان روابط عمومی وزارت امور خارجه نروژ به بی بی سی فارسی گفت که بر اساس عرف دیپلماتیک، یک دیپلمات تا زمانی که سفارت کناره گیری یا برکناری او را به دولت میزبان اطلاع نداده باشد، از نظر میزبان همچنان دیپلمات محسوب می شود و این مسئله در مورد آقای حیدری هم مصداق دارد.

روز 27 دسامبر (6 دی)، مصادف با روز عاشورا، عزاداران مخالف دولت دست به راهپیمایی زدند که در برخی موارد، از جمله در نقاطی از تهران، هدف حملات شدید نیروهای دولتی قرار گرفتند.

انتشار اخبار و تصاویر حوادث روز عاشورا و صحنه هایی از نحوه برخورد ماموران با تظاهرکنندگان، انتقاد و ابراز نگرانی شماری از کشورها و نهادهای بین المللی در مورد خشونت علیه معترضان را در پی آورد.

تلویزیون دولتی نروژ در گزارش خود گفته است که دست کم هشت تن از معترضان به دست نیروهای دولتی کشته و تعداد بسیاری از تظاهرکنندگان بازداشت شدند.

واکنش ایران

در این گزارش آمده است که سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلو درخواست انجام مصاحبه در مورد استعفای کارمند خود را نپذیرفت و خبر کناره گیری این دیپلمات ایرانی را "شایعه و کذب محض" توصیف کرد.

Image caption انعکاس اخبار تجمع معترضان باعث انتقاداتی در سطح جهانی شده است

روز چهارشنبه، 6 ژانویه (16 دی)، خبرگزاری ایرانی مهر هم نوشت که "یک مقام مطلع در وزارت امور خارجه در باره شایعات رسانه های غربی مبنی بر پناهنده شدن سرکنسول ایران در پایتخت نروژ" این خبر را بی اهمیت خوانده و گفته است که این موضوع صحت ندارد.

به گزارش مهر، این مقام وزارت خارجه پخش اینگونه اخبار را بخشی از "جنگ روانی منابع غربی" توصیف کرد و گفت که دوره ماموریت سرکنسول ایران در اسلو خاتمه یافته و نفر بعدی به زودی به جای او عازم خواهد شد اما این گزارش در مورد بازگشت آقای حیدری به ایران توضیحی نمی دهد.

در همانحال، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه، به خبرگزاری رویتر گفته است خبر استعفای اعتراض آمیز این دیپلمات ایرانی را تکذیب کرده و گفته است که اگرچه آقای حیدری هنوز به ایران بازنگشته، اما دلیل ادامه حضور او در نروژ انتظار برای پایان سال تحصیلی فرزندانش بوده است.

پیش از این هم خبر پناهندگی احتمالی یک دیپلمات ایرانی در نروژ در اعتراض به حوادث داخلی ایران در برخی سایت های خبری منتشر شده اما مورد تایید مقامات رسمی قرار نگرفته بود.

از جمله یک روز پس از حوادث عاشورا، خبرگزاری فارس، که به حمایت از دولت شهرت دارد، به نقل از یک منبع مطلع در سفارت ایران در نروژ خبر برخی سایت ها در مورد سرکنسول جمهوری اسلامی در اسلو را تکذیب کرده و گفته بود که ماموریت این شخص پایان یافته و وی در حال حاضر در مرخصی به سر می برد.

این خبرگزاری توضیح داده بود که "برخی از سایت ها از استعفای سرکنسول ایران در نروژ در راستای حمایت از جنبش سبز خبر داده بودند."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست