ایران: از سفر نمایندگان پارلمان اروپا استقبال می کنیم

کاظم جلالی
Image caption ایران می گوید سفر هیئت اروپایی را لغو نکرده است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، روز چهارشنبه، ۱۶ دی ۱۳۸۸، لغو یا تعویق سفر یک هیئت پارلمانی اروپایی به ایران را از سوی این کشور رد و مجلس آمریکا و مقام های اسرائیلی را به تلاش برای لغو این سفر متهم کرد.

کاظم جلالی گفت که جمهوری اسلامی از سفر نمایندگان پارلمان اروپا به ایران استقبال می کند و محدودیتی برای گسترش روابط پارلمانی با اروپا ندارد.

خبر لغو سفر یک هیئت ۱۱ نفره که گفته می شد نمایندگانی از هفت گروه سیاسی پارلمان اروپا در آن حضور داشتند، روز دوشنبه، ۱۴ دی ۱۳۸۸ ، منتشر شد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود که سفر این هیات اروپایی به زمان دیگری موکول شده و دلیل آن را "بهره برداری حداکثری از همکاری های پارلمانی متقابل، سازنده و ضرورت برنامه ریزی های لازم" عنوان کرده بود.

قرار بود این گروه برای دیدار با مقام های مجلس و همچنین نشست هایی با برخی از مخالفان دولت محمود احمدی نژاد به ایران سفر کنند.

در واکنش به اعلام وزارت امور خارجه ایران، باربارا لخ بیلر، از حزب سبزهای آلمان که ریاست این هیات پارلمانی را بر عهده داشت، در بیانیه ای دولت ایران را مسئول لغو این سفر اعلام کرد.

شرایط سیاسی ایران و "فشارهای رسانه ای"

Image caption رییس هیات پارلمان اروپایی

اکنون در تازه ترین واکنش، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، اخبار مربوط به لغو یا تعویق سفر هیئت پارلمانی اروپایی به ایران را به دلیل وجود "شرایط خاص" سیاسی رد کرد و گفت ایران آماده است درباره تاریخ انجام این سفر با گروه اروپایی توافق کند تا گفت و گوها در تهران انجام شود.

در بیانیه رئیس هیئت پارلمانی اروپایی درباره لغو سفر به ایران، به شرایط سیاسی در این کشور و "سرکوب" های روزمره توسط ایران اشاره شده بود و گفت و گو در مورد آزادی های دموکراتیک و حقوق بشر با نهادهای مدنی در ایران از جمله برنامه های این هیئت در سفر به ایران عنوان شده بود.

کاظم جلالی دلایل تعویق سفر هیئت اروپایی را موضع گیری رسانه ها و مقام های اسرائیل و همین طور درخواست نمایندگان مجلس آمریکا برای لغو این سفر اعلام کرد.

در بیانیه خانم لخ بیلر نیز به این موضوع اشاره شده و در مورد مخالفت های بعضی از اعضای پارلمان اروپا و کنگره آمریکا با سفر این هیات به ایران آمده است:"این افراد بهانه ای به دست حکومت ایران دادند تا تحت عنوان "فشارهای رسانه ای" از سفر ما به ایران جلوگیری کنند. این موضوع به زیان ایرانیانی است که شجاعانه برای برای آزادی و دموکراسی تظاهرات کردند."

مطالب مرتبط