چامسکی از ایران خواست سه آمریکایی را آزاد کند

Image caption چامسکی از منتقدان جدی سیاست خارجی دولت آمریکاست

نوام چامسکی، متفکر و نویسنده برجسته آمریکایی خواهان آزادی سه شهروند این کشور که حدود پنج ماه است در ایران زندانی بوده اند، شد.

شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد 31 ژوئیه سال 2009 میلادی توسط ماموران ایرانی به دلیل ورود غیرمجاز به خاک این کشور دستگیر شدند.

نوام چامسکی که از متفکرین لیبرال و منتقد سیاست های خارجی دولت آمریکاست، در بیانیه اش نوشته، ایران حق دارد که نسبت به اقدامات و برنامه های دولت آمریکا تردید داشته باشد.

او در عین حال تاکید کرده که این سه جوان از منتقدان عملکرد دولت آمریکا در عرصه خارجی هستند و حتی در مواردی بطور فعال با این سیاست ها مخالفت کرده اند.

وی ادامه حبس سه متهم را برای تمام کسانی که در ایالات متحده برای برای تغییر سیاست خارجی این کشور تلاش می کنند، بسیار نگران کننده ارزیابی کرده و از ایران خواسته است که به عنوان یک اقدام بشردوستانه آن ها را آزاد کند.

مقام های قضایی ایران اتهام جاسوسی را علیه این سه تن مطرح کرده اند و به گفته منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، حکم دادگاه یکی از آن ها به زودی صادر خواهد شد.

Image caption آمریکا از دولت ایران خواسته تا این سه نفر را آزاد کند

خانواده های این سه تن ضمن رد اتهام جاسوسی، می گویند که فرزندانشان برای تفریح و راهپیمایی به کردستان عراق سفر کرده بودند و بطور اشتباهی وارد خاک ایران شدند.

شان باور روزنامه نگار آزاد بوده و مادرش پیشتر در مصاحبه با بی بی سی فارسی او را حامی "فلسطینی ها" و مخالف جنگ عراق توصیف کرده بود.

آخرین مقاله شان باور یازده روز پس از دستگیری او توسط مرزبانان ایرانی در مجله "مادر جونز"، که از نشریات لیبرال آمریکاست چاپ شد.

او در این مقاله مفصل، رابطه نیروهای آمریکایی مستقر در شهر فلوجه را با شیخ های سنی مذهب و گروه های شبه نظامی معروف به "شوراهای بیداری" بررسی می کند.

حدود 80 شخصیت برجسته از کشورهای مختلف در اوایل ماه دسامبر گذشته با ارسال نامه ای به محمود احمدی نژاد، رسما از جمهوری اسلامی ایران درخواست کرده اند که سه جوان آمریکایی محبوس در این کشور را آزاد کند.

جسی جکسون، از رهبران آفریقایی تبارهای آمریکا، فرناندو کاردوزو، رئیس جمهوری پیشین برزیل، الا گاندی، نماینده سابق پارلمان آفریقای جنوبی، هاورد زین تاریخدان آمریکایی و ژان جولیارد، دبیرکل سازمان گزارشگران بدون مرز، از جمله این افراد بودند.

مطالب مرتبط