آمریکا: درباره تحریم ایران با چین گفتگو کرده ایم

رابرت گیبز
Image caption گیبز ایران را متهم کرد که به تعهدات بین المللی اش عمل نکرده است

کاخ سفید می گوید که موضوع گسترش تحریم ها علیه ایران را با چین مطرح کرده است و تلاش خواهد کرد که نظر مساعد این کشور را جلب کند.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، روز چهارشنبه (6 ژانویه) بار دیگر هشدار داد، در صورتی که ایران به تعهدات اتمی بین المللی اش عمل نکند، با "پیامدهایی" مواجه خواهد شد.

او گفت، آمریکا در چهارچوبی بین المللی و از طریق همکاری با کشورهای دیگر برای افزایش فشارها بر ایران اقدام خواهد کرد.

اما نماینده چین در سازمان ملل متحد روز سه شنبه (5 ژانویه) گفته بود که شورای امنیت در ماه ژانویه موضوع گسترش تحریم ها علیه ایران را مورد بحث و بررسی قرار نخواهد داد.

چین یکی از کشورهای گروه 1+5 است که در مذاکرات اتمی با ایران حضور داشته است و این ماه نیز ریاست دوره ای شورای امنیت را برعهده دارد.

سخنگوی کاخ سفید چهارشنبه در واکنش به اظهارات دیپلمات چینی به خبرنگاران گفت که ایالت متحده از اواخر سال میلادی گذشته موضوع تحریم های احتمالی علیه ایران را با کشورهای گروه 1+5 از جمله روسیه و چین مطرح کرده است.

او اذعان کرد که برخی کشورها همواره نظر متفاوتی نسبت به زمان اعمال تحریم ها علیه ایران داشته اند ولی به گفته او، آمریکا تلاش خواهد کرد که نظر مساعد این کشورها را جلب کند.

شورای امنیت طی سال های گذشته حداقل سه قطعنامه تحریمی علیه ایران صادر کرده است.

چین و روسیه به این قطعنامه ها رای مثبت داده، ولی در عین حال با گنجاندن مجازات های گسترده مورد نظر آمریکا در این قطعنامه ها مخالفت کرده اند.

زانگ یسوی، نماینده چین در سازمان ملل متحد، تاکید کرده است که مقطع کنونی زمان مناسبی برای وضع تحریم های تازه علیه ایران نیست.

به گفته این دیپلمات چین، تلاش های دیپلماتیک برای حل و فصل مناقشه اتمی ایران هنوز ادامه دارد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می گوید که در صورت بی نتیجه بودن مذاکرات اتمی به زودی برای تشدید تحریم ها علیه ایران اقدام خواهد کرد.

ایران تحریم های بین المللی و نیز تحریم های یک جانبه آمریکا را غیرقانونی می داند و می گوید که این مجازات ها تاثیری بر خط مشی سیاسی یا اتمی این کشور ندارد.

مطالب مرتبط