بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۱۶ دی

تیترهای اول

"مجلس کوتاه آمد" تیتر اول ابتکار است، "تاسیس سازمان هدفمند کردن یارانه ها" عنوان اصلی ایران، تهران امروز همین گزارش را با تیتر "کامیابی دولت در لایحه یارانه ها" منعکس کرده و اعتماد نوشته "آغاز آزمون دشوار دولت احمدی نژاد".

"توافق نهائی دولت و مجلس در هدفمند کردن یارانه ها" عنوان اصلی کیهان است، "تصویب توافقی لایحه یارانه ها" در صدر اخبار دنیای اقتصاد آمده، "مجلس تشکیل سازمان هدفمند کردن یارانه ها را تصویب کرد" تیتر خراسان و روزنامه جمهوری اسلامی است، جوان نوشته "مهر تائید بهارستان بر لایحه یارانه ها" و جام جم از زبان رییس مجلس تیتر زده "بی دقتی در اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها تورم را دامن می زند".

"چهار سئوال آیت الله نوری همدانی از سران فتنه" عنوان اصلی رسالت است، "پیام های غیرمستقیم ایران و آمریکا برای همدیگر" تیتر آفتاب یزد، "دانشگاه ها دخترانه پسرانه می شوند" گزارش اصلی آرمان است و مردم سالاری از زبان محسن رضائی نوشته "برداشت های توهم انگیز نگذاشت حوادث پس از انتخابات تمام شود".

گزیده مقالات

سال طلائی انقلاب

کیهان در سرمقاله خود سال گذشته را سال طلائی انقلاب نامیده و نوشته این سال درحالی به جشن پیروزی نزدیك می شود كه اوباما در آمریكا و برخی سران فتنه در داخل از نقطه اعلان جنگ با انقلاب و صف آرایی خیابانی، به نقطه دعوت به مسالمت و مذاكره و آشتی رسیده اند. رجز جنگ و آشوب خیابانی- از كاخ سفید تا خانه های تیمی در ایران- جای خود را به زنده باد مسالمت و مذاكره و حكمیت داده است.

نویسنده سرمقاله کیهان پرسیده آیا در قیافه حتی یكی از آن ده ها میلیون نفری كه قیام 9 دی را در یك روز وسط هفته رقم زدند، اثری از تسلیم در برابر فریب فتنه گران به چشم می خورد. یعنی می شود جنگ برافروخت و هزینه نداد و به قول برخی منافقین خارج كشور، مفت و بی هزینه به «تسخیر عرصه عمومی» پرداخت و یك انقلاب را در نقطه طلایی و شكوه آن ربود؟

به نوشته این مقاله سران استكبار و دنباله داخلی آنها آنچه در خشاب داشتند، خالی كردند. حالا حق دارند از تلافی ملت و نظام اسلامی وحشت زده باشند. حق دارند همدیگر را لعنت كنند درحالی كه این طرف در جبهه انقلاب، امت یكپارچه ایستاده است. 9 دی فقط یك مانور و رزمایش بود. پس از این منتظر ضرب شست ملت و نظام جمهوری اسلامی باشند.

راه حل مشکلات

حسین مرعشی در سرمقاله آرمان نوشته راه حل مشكلات كنونی كشور در گرو گذشت طرفین و برقراری اعتدال است اگر جامعه از حالت تعادل خارجشود احیای حالت عادی جامعه كاری دشوار است و در این میان مردم دچار زیان می‌شوند و جبران این خسارت‌ها و آسیب‌ها کار ساده‌ای نیست. شعارهای افراطی این روزها بسیاری را آزرده کرده است.

به نوشته این عضو مرکزیت حزب کارگزاران سازندگی برخی افراطی‌گری‌ها باعث شده برخی دست به حرمت‌شکنی بزنند. این شعارها و افراطی گری‌هاآستانه صبر انسان را لبریز می کند اما هنوز هم دیر نیست و فرصت بسیار خوبی در اختیار مدیران کشور است تا با تاثیر و درایت همه چیز را به حالت تعادل بازگردانند.

در ادامه سرمقاله آرمان آمده امروز فضای كشور تحت تاثیر نیروهای رادیكال قرار گرفته و بیش از حد تند شده و متاسفانه بی‌نزاكتی رواج یافته است و یكی از مهمترین تبعات سوء آن گوشه‌نشین شدن نخبگان سیاسی و عقلا است. مهمترین راهكارها برای برون رفت از فضای فعلی گفت‌وگو است.

تعجب از لباس شخصی ها

خراسان در سرمقاله خود با نقل جملاتی از سخنرانی های آیت الله خامنه ای از عملیاتلباس شخصی هادر تظاهراتابراز تعجب کرده و از هواداران خشونت پرسیده آیا آن چه در برخی از روزها در خیابان ها صورت پذیرفت با این نظرها موافق بود. نباید رهنمودهای رهبرانقلاببرآرامش و پرهیز از هرگونه درگیری و فقط دادن اطلاعات به مقامات مسئول فصل الخطاب باشد؟ آیا درست است كه با دستورات رهبر گزینشی عمل كنیم؟

به نوشته این روزنامه زمانی كه میلیون ها تن از مردم در راهپیمایی بی نظیرروز چهارشنبه واقعیت را برای بسیاری از متوهمان داخلی و خارجی روشن كردند، آیا برخورد نابخردانه تعدادبسیار اندكی از این دسته از لباس شخصی هادر جماران مهمترین مستمسك برای تحت الشعاع قراردادن واقعیت حضور استثنایی مردم نبود، تا فیلم این رفتار غیرقانونی و غیرشرعی چندبار باید از شبكه های تلویزیونی خارجی پخش شود؟

سرمقاله خراسان در پایان نوشته مشخص نیست تا چه موقع قرار است این گونه رفتارها ادامه پیدا كند تا مسئولان ما، بدون در نظرگرفتن ملاحظاتی كه نمی دانیم چیست براساس تكالیف و سیاست گذاری های تعیین شده توسط رهبرانقلاب به برخورد براساس عدالت با همه افراد خاطی عمل كنند؟

اجرای حکم اعدام

اعتماد گزارش داده چهره های معتدل بهارستان و نمایندگان اقلیت در حاشیه جلسه علنی دیروز مجلس تلاش جمعی از اصولگرایان تندرو را برای تصویب طرح تسریع اجرای حکم محاربان حوادث اخیر مورد نکوهش قرار دادند و ابراز عقیده کردند که در پیش گرفتن این رفتارهای افراطی به تندتر شدن روند مناقشات اخیر می انجامد.

به نوشته این روزنامه اختلاف نظر چهره های معتدل و اصلاح طلبان با 36 حامی طرح کاهش زمان اطاله دادرسی متهمان به محاربه سبب شد پیشنهاددهندگان این طرح جنجالی فاش کنند که دستگاه قضایی به این ایده چراغ سبز داده است.

گزارشگر اعتماد نوشتهدر مقابل مخالفت علی مطهری نماینده تهران که گفته است نباید به استقبالخشونت و اعدام رفتعلی اصغر زارعی چهره شاخص حامی احمدی نژاد با رد اختصاص این طرح به متهمان حوادث اخیر و روز عاشورا گفته ؛ این طرح شامل متهمانی می شود که دست به جنایات بسیار هولناکی زده اند،تسریع در اجرای حکم اعدام این افراد از آنجا که در فاصله زمانی کمی پس از دستگیری صورت می گیرد به طور قطع نقش بازدارنده یی خواهد داشت.

زبان خشونت و تحقیر

احمد پورنجاتی رییس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس در مقاله ای در اعتماد به یاد آورده شاه سابقدر آستانه اجرای طرح های انقلاب سفید و در کشاکش پاره یی اعتراض ها به ویژه از سوی محافل دینی و شخصیت های روحانی و برخی مراجع تقلید، روزی بهقم رفت و با لحنی سرشار از خشم و بی ادبی، نسبت به روحانیت اهانت کرد.

قائم مقام سابق صدا و سیما تاکید کرده سیاست دشنامو اهانتو جسارت آتش خشم را برانگیخت و در سال های بعد نتیجه داد، این "دیالکتیک تحقیر و اهانت" را نباید دست کم گرفت. اگر چرخه معیوب و خطرناک و پیشرونده "دشنام و تحقیر" به جریان افتد، باز ایستادن آن کار کرام الکاتبین است.

در ادامه مقاله اعتمادآمده تحقیر پاسخی جز تحقیر متقابل ندارد.اگر "سیاست بی پدر و مادر" از جنس "الملک عقیم"است، لازم باشد دروغ می گوید، فریب می دهد، تحقیر می کند، ناسزا و دشنام به دیگران و به ویژه به مخالفان سیاسی و منتقدان خود را به مثابه یک تاکتیک بازدارنده مباح و حتی مفید و موثر می داند بگذار تا برود و سرش به سنگ انتقام بخورد.

اهمیت چشم انداز

مردم سالاری در سرمقاله خود به اهمیت برنامه ریزی های دراز مدت اشاره کرده و از جمله به یادآورده که ماهاتیر محمد که پدر مالزی مدرن نام گرفته است با همکارانش سندی راهبردی تدوین کردند که طبق آن مالزی در سال 2020 میلا دی قرار است پیشرفت های قابل توجهی داشته باشد. و مدیران آن کشور در هر سطح تمام توان خود را برای رسیدن به این سند به کار گرفته اند.

به نوشته این روزنامه در یک مقایسه ساده بین ایران ومالزی در نحوه اجرای سند چشم انداز در ابتدایی ترین نقطه اختلا فی، به میزان آگاهی جامعه و مدیران از این سند برخورد می کنیم. آیا می توان ادعا کرد که در طول این چند سالی که این سند به دستگاه های مختلف ابلا غ شده آگاهی لا زم درباره این سند در جامعه و بین مدیران ایجاد شده است؟

سرمقاله مردم سالاری به آماری از مرکز پژوهش های مجلس اشاره کرده که نشان می دهد ایران در رتبه 16منطقه و 124 جهان در شاخص ریسک قرار دارد و سپس نوشته نگاهی به شاخص هایی نظیر تورم، رشد اقتصادی، بیکاری،GNP،GDP، تراز تجاری، ریسک کلیو مقایسه با کشورهای منطقه به ما هشدار می دهد.

تحریم چرا؟

ابتکار در سرمقاله خود با عنوان چرا تحریم نوشته با بررسی رفتار دیپلماسی کشورهای پنج به اضافه یکاین نکته عیان می گردد که آن ها از تحریم نه به عنوان مسئولیت و تنبیهی که ایران مستحق آن است؛ استفاده می کنند و نه به مثابه چاره ای نهایی و مستقیم برای تمکین ایران از بسته های پیشنهادی غرب.

نویسنده این مقاله اظهار نظر کرده اکنون دست غرب باز است که بخش هایی را هدف تحریم قرار دهد که تاثیر بیشتری بر اقتصاد و سیاست ایران دارد و به نظر می رسد تحریم انرژی و سوخت برای ایران امروز که جمعیتی بسیار بیشتر از سال های ابتدایی انقلاب دارد، تنوع مصرفی پیدا کرده و به لحاظ تامین سوخت به واردات قابل توجه متکی است، امری نباشد که بتوان به سادگی از آن گذشت.

در پایان مقاله ابتکارآمده در شرایط کنونی مبحث تحریم علیه ایران در حال ورود به فاز تازه ای است که علی رغم نگرانی اعمال کنندگان آن از گریزها و آسیب های پیش رو، انگیزه های فراوان برای اجرایی متفاوت و گسترده، برایشان همراه دارد.

راز های یک صندلی

روزنامه های مختلف امروز صبح خبر داده اند که صادق محصولی وزیر رفاه چند روزی است که در محل کار خود حاضر نمی شود. به همین خاطرتهران امروز نوشته اگر استعفای صادق محصولی قطعی شود وی چهارمین قربانی سازمان تامین اجتماعی در چهار سال گذشته است. پیش از این كاظمی، مددی و ضیایی، قربانی تصمیم گیری‌های دولت شده‌اند.

همین روزنامه با عنوان رازهای یك صندلینوشته سازمان تامین اجتماعی بزرگ‌ترین نهاد بیمه‌گر اجتماعی در ایران و خاورمیانه به شمار می‌آید و بودجه سالانه‌اش، حدود یك دهم بودجه سالانه كشور است.

به نوشته تهران امروز اگر شركت قدرتمند اقتصادی چون شستا را به این مجموعه بیفزائیم كه سرمایه‌ای بیش از دوهزار میلیارد تومان دارد و سودش در سال87 مبلغ هشت هزار و 695 میلیارد و 820 میلیون ریال اعلام شده است، می‌توان اهمیت و رازهای صندلی مدیریت سازمان تامین اجتماعی را به روشنی دریافت.

منشور کوروش نمی آید

تهران امروز در گزارشی خبر دادهتحقق وعده بزرگ آمدن منشور كوروش به‌ایران به‌دلیل حوادث اخیر سیاسی دچار ابهام شد و 130 سال پس از خروج منشور كوروش از کشور و در حالی که تنها ‌روز به زمان اعلام شده مانده است شایعات و زمزمه‌هایی درباره خلف وعده انگلیسی‌ها از منابع خبری متعدد قوت گرفت.

به نوشته فاطمه علی اصغر در این گزارش: خبر این که بازگرداندن منشور کوروش از سوی بریتانیا لغو شده، اصلا باوركردنی نیست، امااز قول مقامات موزه بریتاینا گفته شده به ‌دلیل حوادث اخیر در ایران و احضار سفیر این كشور در تهران از سوی وزارت خارجه كشورمان، فعلا امكان انتقال این اثر تاریخی به ‌ایران وجود ندارد.

در پایان گزارش تهران امروز آمده ولی این‌بار هم مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قاطعانه وعده داده بودند كه منشور کوروش از شانزدهم ژانویه یعنی ده روز دیگر برای مدت چهارماه به ‌ایران می‌آید.