روح‌الله حسینیان از نمایندگی مجلس ایران کناره‌گیری کرد

روح الله حسینیان
Image caption روح الله حسینیان

روح الله حسینیان، نماینده تهران در مجلس ایران که از حامیان دولت محمود احمدی نژاد محسوب می شود، طی نامه ای به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از سمت خود استعفاء کرده است.

آقای حسینیان در استعفای خود که متن آن روز پنجشنبه ۱۷ دی ۱۳۸۸ (۷ ژانویه ۲۰۱۰) منتشر شد، نوشته است: "من خود را سرخورده و شکست خورده می بینم [هنگامی] که کسانی در دفاتر مسئولان نظام جمهوری اسلامی حاکم شده اند که ۱۸۰ درجه با رهبری زاویه دارند."

او یکی از علل درخواست استعفای خود را حمایت برخی از نمایندگان مجلس از جریانی دانسته است که او آن را "جریان انحرافی اصلاح طلبان" می خواند.

آقای حسینیان در نامه خود آورده است: "جناح اصلاح طلب نزد رئیس [مجلس] عزیزتر و و ارزشی تر است و هر روز ما مطرودتر و بی خاصیت تر. من خود را موجودی سر خورده و شکست خورده می بینم وقتی می بینم ریاست کمیته دفاع مجلس یکی از فتنه گرانی است که از بانیان اتهام تقلب در انتخابات بود."

به نظر می رسد که اشاره آقای حسینیان به علی اکبر محتشمی پور باشد که ریاست ستاد صیانت از آرای میرحسین موسوی را در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران به عهده داشت و پس از انتخابات مجریان و ناظران انتخابات را به تخلف متهم کرد.

آقای محتشمی پور دبیر "کمیته دفاع از مردم فلسطین" است. رئیس مجلس شورای اسلامی دبیر این کمیته را انتخاب می کند و آقای لاریجانی تاکنون در برابر فشار نمایندگان هوادار دولت برای عزل آقای محتشمی پور از این سمت مقاومت کرده است.

در بخش دیگری از این نامه آقای حسینیان گفته است: "امروز بسیج و نیروهای انتظامی كه در جریان فتنه‌های اخیر در خط مقدم علیه مزدوران آمریكایی می‌جنگیدند تا از امنیت مردم دفاع كنند به بهانه‌ تخلف چند نفر (كه باید هم برخورد شود) اینان با تمام وجود مورد تحقیر و ظلم دادگاه‌های نظامی قرار می‌گیرند، تمام بدنه تحت تعقیب قرار می‌گیرند. فرماندهان مورد اذیت و توهین قرار می‌گیرند؛ ولی هیچ كس دفاعی نمی‌كند و هیچ‌كس نمی‌پرسد نیرویی كه می‌خواهد از امنیت مردم و اركان نظام دفاع كند با این روحیه زخم خورده چگونه و چرا؟"

ظاهرا اشاره آقای حسینیان در این بخش، به محاکمه متهمان آزار و بدرفتاری بازداشت شدگان بازداشتگاه کهریزک در سازمان قضایی نیروهای مسلح است.

روز چهاشنبه 16 دی گزارش هیأت ویژه مجلس برای رسیدگی به حوادث پس از انتخابات آماده شد که در آن از جمله به رویدادهای بارداشتگاه کهریزک پرداخته شده است.

گفته می شود در این گزارش نام کسانی چون سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران به عنوان متهم مطرح شده است.

آقای حسینیان در نامه کناره گیری خود نوشته است:" من مطمئن هستم که با مرگ سیاسی یا جسمانی حقیری مانند من، نه بر دامن کبریایی ولایت گردی خواهد نشست و نه از روند انقلاب خواهد کاست."

او در بخشی از نامه خود آورده است: "می دانم که کینه توزان از این به بعد تحلیل ها خواهند کرد و خواهند گفت که نتیجه تندی و افراط، این است."

'اعدام محارب در ۵ روز'

روح الله حسینیان یکی از نمایندگان امضاء کننده یک طرح دو فوریتی است که چند روز پیش تقدیم مجلس ایران شد و طی آن ۳۶ نفر از نمایندگان حامی دولت خواستار کاهش مهلت فرجام خواهی محکومان به اعدام به اتهام "محاربه"، از بیست روز به پنج روز شده اند.

در پی تقدیم این لایحه به مجلس در روز دوشنبه ۱۴ دی (۴ ژانویه) منتقدان دولت و برخی از نمایندگان مجلس از تهیه کنندگان این طرح انتقاد کردند.

علی مطهری، از اعضای فراکسیون اصولگرای مجلس، روز سه شنبه ۱۵ دی (۵ ژانویه) در گفت و گو با پارلمان نیوز گفت: "این طرح ناشی از روحیات افراطی و تند برخی از طراحان مخصوصا آقای حسینیان است".

Image caption علی مطهری یکی از نمایندگان منتقد آقای حسینیان در مجلس است

آقای مطهری با اشاره به این که آقای حسینیان "علاقه خاصی به اعدام دارد"، گفته بود: "زمانی که ایشان قاضی بود، حکم های اعدام بسیاری صادر می کرد".

مطابق قوانین ایران و بر اساس آئین نامه داخلی مجلس، پذیرش استعفای یک نماینده مجلس بستگی به تصویب اکثریت نمایندگان دارد.

بر اساس ماده ۹۳ این آئین نامه: "نماینده، تقاضای استعفاء مدلل خود را به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی می نویسد و رئیس مجلس آن را در اولین جلسه علنی و بدون قرائت متن، اعلام و در دستور کار هفته بعد می گذارد. نماینده می تواند قبل از شروع بررسی در مجلس، تقاضای استعفای خویش را مسترد دارد".

نخستین واکنش ها به استعفای حسینیان

محمد دهقان، عضو هیات رئیسه مجلس ایران در نخستین واکنش به استعفای روح الله حسینان، پیش بینی کرد که اکثریت نمایندگان با استعفای او موافقت نکنند و از او خواست استعفای خود را پس بگیرد.

آقای دهقان گفت که منظور آقای حسینیان از "رئیس کمیته دفاع مجلس" آقای محتشمی پور است و افزود: "اگر اعتراض حسینیان به محتشمی باشد، باید دید که لاریجانی (رئیس مجلس) در این زمینه چه تصمیمی می گیرد؛ بین آقای محتشمی و حسینیان، قطعا باید حسینیان انتخاب شود".

آقای دهقان همچنین گفت که اعتراض دیگر آقای حسینیان به تصدی ریاست دفتر رئیس جمهوری توسط اسفندیار رحیم مشایی است.

او گفت: "مواضع مشایی منطبق بر مواضع اسلام نیست و وی مواضعی انحرافی از خود نشان داده و اقداماتی کرده است که در شأن دفتر ریاست جمهوری نیست".

مطالب مرتبط