تشکیل کمیته های فنی برای حل مشکلات مرزی ایران و عراق

متکی و زیباری
Image caption مناقشات مرزی، موضوع اصلی مذاکرات وزرای امور خارجه ایران و عراق

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، که برای دیداری یک روزه به بغداد سفر کرده، در نشست خبری با همتای عراقی خود گفت که برای حل مشکلات مرزی دو کشور توافق هایی صورت گرفته و به زودی عملیات میله گذاری برای مشخص کردن مرز دو کشور آغاز خواهد شد.

آقای متکی، روز پنج شنبه (۱۷ دی ۱۳۸۸) پس از دیدار با هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، از رسیدن به "سه توافق مهم" مرزی خبر داد و گفت که طی سه هفته آینده کمیته های مشترک دو کشور برای بررسی مسائل مرزی در منطقه قصر شیرین و پس از آن در ارتباط با اختلافات آبی در خرمشهر مذاکره خواهند کرد.

آقای زیباری نیز تشکیل کمیته های مشترک برای حل مناقشات مرزی را تایید کرد. اما هیچ یک از طرفین درباره ترکیب این کمیته ها و شیوه کار آنها توضیحی ندادند.

سفر آقای متکی به عراق تنها چند هفته پس از بروز یک مناقشه مرزی بین دو کشور صورت می گیرد. روز ۱۸ دسامبر ۲۰۰۹، دولت عراق اعلام کرد که تعدادی از نیروهای نظامی و فنی ایران از مزر عبور کردند و کنترل یکی از چاه های نفتی میدان فکه را در اختیار گرفتند.

چند روز بعد دولت عراق عقب نشینی نیروهای ایرانی از اطراف چاه نفتی را تایید کرد اما گفت که این افراد از خاک عراق خارج نشده اند.

آقای متکی درباره اختلافات اخیر گفت: "در حال حاضر نیروهای مرزی طرفین در جایگاه خودشان قرار دارند."

هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، سفر منوچهر متکی را نشانه ای از "تمایل صادقانه برای یافتن راه حلی جهت حل مناقشه مرزی" دو کشور دانست و اظهار امیدواری کرد که شرایط به حالت قبلی بازگردد.

میله گذاری مرزی

وزیر امور خارجه ایران اظهار امیدواری کرد که میله گذاری مرزی بین دو کشور به زودی آغاز شود و از اختصاص بودجه توسط جمهوری اسلامی ایران برای انجام این کار خبر داد.

بعد از جنگ هشت ساله ایران و عراق، میله های مرزی که نشان دهنده خط مرزی دو کشور است، از بین رفته است. برخی می گویند که همین مسئله نیروهای مرزداری دو کشور را در تشخیص خط مرزی با مشکل روبه رو کرده و باعت بروز اختلافاتی شده است.

بخشی از میدان های نفتی ایران و عراق از جمله میدان فکه در مناطق مرزی دو کشور قرار دارد. پیش بینی شده است که حدود یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه ذخیره نفت خام در میدان نفتی فکه وجود داشته باشد.

منوچهر متکی در سفر به بغداد با نوری مالکی، نخست وزیر عراق و جلال طالبانی، رئیس جمهور این کشور نیز دیدار کرد.

مطالب مرتبط