آغاز کار رئیس جدید فرهنگستان هنر ایران

مراسم معارفه رئیس فرهنگستان هنر
Image caption علی معلم دامغانی، رئیس جدید فرهنگستان هنر کار خود را آغاز کرد

علی معلم دامغانی در جلسه ای با حضور رئیس جمهوری ایران، رسما کار خود را به عنوان رئیس جدید فرهنگستان هنر آغاز کرد.

محمود احمدی نژاد در این مراسم که روز پنجشنبه ۱۷ دی ماه در فرهنگستان هنر برگزار شد، حکم آقای معلم را به او داد و از فعالیت های گذشته او ستایش کرد.

در این مراسم معارفه، میر حسین موسوی، رئیس قبلی فرهنگستان هنر حضور نداشت. آقای موسوی از بدو تاسیس این فرهنگستان در سال ۱۳۷۸ تا کنون ریاست آن را بر عهده داشت.

شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمود احمدی نژاد روز اول دی ماه، میر حسین موسوی را از این سمت برکنار و علی معلم دامغانی را به این سمت انتخاب کرد.

علی معلم دامغانی، شاعر است و از مسئولیت های قبلی او می توان به معاونت فرهنگی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و ریاست مرکز موسیقی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی اشاره کرد.

آقای احمدی نژاد درمراسم معارفه آقای معلم دامغانی گفت: "امروز نام قدرت های زورگو از جمله آمریکا و انگلیس یادآور جنگ، توهین، سلطه جویی و استعمار است، اما نام ایران فرهنگ، هنر، اندیشه و علم را در اذهان جهانیان تداعی می کند."

یکی از حاضران در مراسم معارفه آقای معلم دامغانی به بی بی سی فارسی گفت که تعداد کمی از اعضای پیوسته فرهنگستان در این جلسه حضور داشتند.

در سایت رسمی این فرهنگستان، از هنرمندانی چون شاهین فرهت، داریوش مهرجویی، غلامحسین امیرخانی، جلال شباهنگی، منصوره حسینی، محمود فرشچیان، زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و... به عنوان اعضای پیوسته نام برده شده است.

جهانگیر الماسی بازیگر سینما و تلویزیون، مجتبی رحماندوست و مهدی کلهر از مشاوران رئیس جمهوری که هر سه به تازگی به عضویت فرهنگستان هنر در آمده اند، از شرکت کنندگان در این مراسم بودند.

حسن بلخاری رئیس پژوهشگاه هنر و بهمن نامور مطلق، دبیر فرهنگستان از اعضای قدیمی فرهنگستان بودند که در مراسم معارفه شرکت کردند. چندی پیش وزیر ارشاد دلیل تغییر مدیریت فرهنگستان هنر را ناراضی بودن اعضای شورای انقلاب فرهنگی از وضعیت این فرهنگستان و تبدیل آن به مرکزی سیاسی و رکود فعالیت های آن برشمرد.

در پی این اظهارات، بهمن نامور مطلق، دبیر فرهنگستان در نامه ای سرگشاده از عملکرد اعضا و فعالیت های گذشته فرهنگستان هنر دفاع کرد.

اسفندیار رحیم مشایی و مسعود زریبافان هم از دیگر نزدیکان آقای احمدی نژاد بودند که در مراسم روز پنجشنبه فرهنگستان هنر حضور داشتند.

مطالب مرتبط