یک کاردار اروپایی در روز عاشورا 'بازداشت شده بود'

علاءالدین بروجردی
Image caption آقای بروجردی ملیت این کاردار را فاش نکرد

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی ایران گفته است که در روز عاشورا کاردار یک کشور اروپایی در تهران دستگیر شده بود که یک روز بعد آزاد شد.

آقای بروجردی گفت: "در تظاهرات روز عاشورا کاردار یکی از کشورهای اروپایی در تهران دستگیر شده بود که طبق کنوانسیون وین این کاردار با پا در میانی و وساطت سفارت این کشور بعد از 24 ساعت آزاد شد."

او جزئیات بیشتری از این ماجرا ارائه نکرد.

کشورهای اروپایی از زمان بروز اعتراضات و ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ماه از منتقدان اصلی نحوه برخورد حکومت ایران با معترضان بوده اند.

دولت ایران در جریان همان نخستین روزهای اعتراضات یک شهروند فرانسوی را که در اصفهان تدریس می کرد بازداشت و محاکمه کرد. کلوتیلد ریس که به قید وثیقه آزاد شده در سفارت فرانسه در تهران به سر می برد و منتظر حکم نهایی است.

روز عاشورا تهران و چند شهر بزرگ دیگر ایران باز هم صحنه تظاهرات مخالفان بود که با برخورد شدید نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مواجه شد. در این برخوردهای خشونت آمیز حداقل هشت نفر جان خود را از دست داده اند.

مخالفان از جمله میرحسین موسوی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری که خود را برنده واقعی انتخابات می داند، این کشتار را به گردن حکومت انداخته اند.

آقای موسوی در بیانیه ای که پس از آن حوادث منتشر کرد چنین نوشت: "مشاهده فیلم های تکان دهنده عاشورا نشان می دهد که اگر شعارها و حرکات جاهایی به سمت افراط غیر قابل قبول کشانده می شود، ناشی از به زیر انداختن افراد بی گناه از روی پل ها و بلندی ها، تیراندازی ها و آدم زیر کردن ها و ترورهاست."

ویدئوهایی که ظاهرا زیر گرفته شدن معترضان توسط اتومبیل های نیروهای رسمی و همچنین شلیک افراد لباس شخصی به سوی معترضان در روز عاشورا را نشان می دهد وجود دارد.

دولت ایران مسئولیت مرگ این افراد را به عهده نگرفته است با این حال رسما بعضی از معترضان را به "محاربه" متهم کرده است؛ اتهامی که مجازات آن می تواند مرگ باشد.

مطالب مرتبط