کنسول سابق ایران می گوید به کشور 'بازنخواهد گشت'

سفارت ایران
Image caption سفارت ایران می گوید آقای حیدری استعفا نکرده بلکه دوره خدمت او تمام شده است

کنسول ایران در اسلو روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه تایید کرد که در اعتراض به سرکوب خشن تظاهرکنندگان مخالف در کشورش استعفا داده و از بیم عواقب چنین تصمیمی به ایران بازنخواهد گشت.

به گزارش این خبرگزاری محمد رضا حیدری در مصاحبه ای تلفنی گفت: "اگر برگردم نمی دانم چه اتفاقی خواهد افتاد."

آقای حیدری گفت: "برایم ممکن نیست. دوستانم به من گفته اند که اگر برگردم مشکلاتی برایم پیش خواهد آمد" و افزود که مقام های ایرانی از طریق سفارت از او خواسته اند به ایران بازگردد.

ناظران می گویند استعفای یک دیپلمات بلندپایه ایرانی در اعتراض به رفتار حکومت با معترضان پس از انتخابات می تواند دارای پیامدهای بالقوه بزرگی باشد.

محمد رضا حیدری که کمی بیش از سه سال در اسلو خدمت می کرد گفت که پس از سرکوب تظاهرکنندگان مخالف در روز عاشورا که طی آن حداقل هشت کشته شدند استعفا داد. دولت مسئولیت مرگ معترضان را به عهده نگرفته است.

او گفت: "استعفا نامه ام را برای کاردار فرستادم. به او گفتم که ادامه این راه برایم غیرممکن است. این کار را برای مردم کردم، برای موسوی کردم."

او به میرحسین موسوی نامزد متعرض انتخابات که خود را برنده واقعی رای گیری می داند و دولت را متهم به تقلب می کند اشاره داشت. دولت اتهام تقلب در رای گیری را رد کرده است.

سفارت ایران روز چهارشنبه خبر استعفای آقای حیدری را تکذیب کرد و اصرار ورزید که دوره خدمت آقای حیدری ماه گذشته به پایان رسید. یک سخنگوی سفارت گفت: "ماموریت او بیش از یک ماه قبل پایان یافت و جانشین او دو هفته قبل وارد شد."

اما آقای حیدری به خبرگزاری فرانسه گفت: "این صحت ندارد. من استعفا دادم."

آقای حیدری که همسر و دو فرزندش با او در نروژ هستند در پاسخ به این سوال که آیا در نروژ پناهندگی خواهد جست یا نه گفت که نمی داند چه خواهد کرد.

داوود هرمیداس باوند، محقق و دیپلمات سابق، این هفته به روزنامه لس آنجلس تایمز گفت که حرکت آقای حیدری می تواند تاثیری قوی داشته باشد.

او گفت: "اگر خبر صحیح باشد، در آن صورت یک بدعت خواهد بود، زیرا از سال های نخست انقلاب، زمانی که بعضی از دیپلمات های منصوب پس از انقلاب استعفا داده و تقاضای پناهندگی کردند، سابق نداشته است. این مورد در نروژ می تواند شروع یک روند باشد، اگر خبر درست باشد."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست