نماینده مجلس: یک دیپلمات اروپایی در روز عاشورا بازداشت شد

علاء الدین بروجردی
Image caption بروجردی با اعلام خبر بازداشت دیپلمات اروپایی اتهام دخالت خارجی در اعتراضات بعد از انتخابات را تکرار کرده است

یک نماینده مجلس ایران از بازداشت یک دیپلمات ارشد اروپایی در روز عاشورا در تهران خبر داده است.

روز جمعه، 8 ژانویه (18 دی)، به نقل از علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، گزارش شد که کاردار یک سفارت اروپایی در ایران در حوادث روز عاشورا در تهران بازداشت شده بود.

براساس این گزارش که برخی رسانه های جمهوری اسلامی، از جمله خبرگزاری فارس و شبکه تلویزیونی پرس تی وی، آن را انتشار داده اند، آقای بروجردی گفته است که شخص بازداشت شده طبق کنوانسیون حقوق دیپلماتیک و با مداخله سفارت کشور متبوع او پس از بیست و چهار ساعت آزاد شد.

این نماینده مجلس که در مراسمی در خرم آباد، مرکز استان لرستان، سخن می گفت در مورد نام یا تابعیت و دلیل بازداشت این دیپلمات و عوامل بازداشت او جزئیات بیشتری نداد.

هنوز هیچ سفارت خارجی در تهران یا مقامات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نسبت به سخنان رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس واکنشی نشان نداده اند.

اظهارات آقای بروجردی، که از نمایندگان "اصولگرای" مجلس محسوب می شود، در پی اظهارات برخی دیگر از مقامات دولتی، از جمله حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، انتشار می یابد که گفته بودند که چند شهروند خارجی یا دارای تابعیت مضاعف در میان بازداشت شدگان روز عاشورا بوده اند.

گفته شده که خبرنگار یک شبکه تلویزیونی عربی هم از جمله این بازداشت شدگان بوده است.

در روز دهم محرم امسال، در حالیکه گروه های عزادار به مناسبت روز عاشورا و بزرگداشت درگذشت آیت الله حسینعلی منتظری تجمع هایی را در شماری از شهرهای ایران برگزار کرده بودند، با برخورد نیروهای امنیتی مواجه شدند که گفته می شود در جریان آن دست کم هشت تن از عزاداران، از جمله یکی از خویشاوندان میرحسین موسوی، کشته، و تعداد نامعلومی بازداشت شدند.

در پی حوادث روز عاشورا، مقامات دولتی بار دیگر اظهار داشتند که حضور مردم در این تظاهرات به دعوت و هماهنگی کشورها و سازمان های خارجی و مخالف حکومت صورت گرفته است.

'دخالت خارجی' در اعتراضات مردم

از زمان آغاز اعتراضات مردم به نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، رهبر و مقامات مختلف جمهوری اسلامی کشورها و رسانه های خارجی را به سازمان دهی و هدایت تظاهرات مردم متهم ساخته اند و آقای بروجردی بار دیگر خارجیان را مسئول تجمع عزاداران روز عاشورا و درگیری نیروهای امنیتی معرفی کرد.

Image caption تظاهرکنندگان عاشورا در مواردی در صدد دفاع در برابر حمله ماموران برآمدند

علاء الدین بروجردی گفت که کنگره ایالات متحده بیش از شصت طرح و توطئه علیه جمهوری اسلامی طراحی و 55 میلیون دلار برای اجرای این طرح های اختصاص داده است، اما در مورد این طرح ها و نحوه دستیابی به اطلاعات مربوط به آنها توضیح دیگری نداد.

وی همچنین "رسانه های دیداری، شنیداری و مکتوب وابسته به ضد انقلاب" را متهم ساخت که از تمام ظرفیت خود برای "تاثیرگذاری در جامعه" استفاده کرده اند و فعالیت این رسانه ها را عامل ادامه اعتراضات دانست.

در مورد حوادث عاشورا، آقای بروجردی با تکرار موضع مقامات دولتی گفت که در این روز "حوادث زشت و دلخراشی" صورت گرفته و در توضیح این حوادث از "حمله به خیمه ها و به آتش کشیدن پرجم عزاداری مردم" سخن گفت.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنان خود، با تاکید بر اینکه اعتراضات به نتیجه انتخابات ناشی از مداخلات خارجی است، اظهار داشت که این حوادث حیثیت جمهوری اسلامی در جهان لطمه زده است.

علاءه الدین بروجردی ضمن ابراز این نظر که "ولایت فقیه حلقه مهمی از زنجیره حکومت الهی" است گفت که در برخی کشورها، مقام ریاست جمهوری موروثی است اما در ایران، مسئولیت ها و مناصب اجرایی حاصل انتخاب و خواست مردم است و آن را نشانه "حاکمیت دموکراسی، آزادی و استقلال در جمهوری اسلامی ایران" دانست.

در جریان تظاهرات روز عاشورا، که براساس برخی گزارش های خبری و تصویری در مواردی با برخورد خشونت آمیز و کم سابقه نیروهای دولتی همراه بود، عزاداران در چند نقطه نسبت به حملات نیروهای امنیتی واکنش نشان دادن و در صدد دفاع از خود برآمدند.

بعد از این تظاهرات، شماری از مقامات حکومتی از لزوم شدت عمل بیشتر علیه معترضان به دولت سخن گفته و از جمله استفاده از اتهام محاربه برای شرکت در تظاهرات اعتراضی و دادن شعارهای نامناسب را مطرح کرده اند.

ادامه اعتراضات پس از اعلام نتیجه بحث برانگیز انتخابات ریاست جمهوری و نحوه برخورد دولت با معترضان و محدودیت هایی که برای اطلاع رسانی ایجاد کرده با انتقادهای گسترده ای در سطح جهانی از جمله شماری از نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر همراه بوده است.

مطالب مرتبط