به روز شده:  16:22 گرينويچ - جمعه 08 ژانويه 2010 - 18 دی 1388

'به سوی خودروی حامل کروبی تیراندازی شد'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در جریان تجمع گروهی از هواداران دولت در مخالفت با حضور مهدی کروبی در قزوین به سوی اتومبیل حامل وی تیراندازی شد.

روز جمعه، 8 ژانویه (18 دی)، سایت پارلمان نیوز، متعلق به فراکسیون خط امام مجلس، به نقل از سحام نیوز، سایت حزب اعتماد ملی، گزارش کرد که در تجمع هواداران دولت علیه حضور مهدی کروبی، دبیرکل حزب و از رهبران اصلی مخالفان دولت در قزوین، خودروی آقای کروبی هدف اصابت گلوله قرار گرفت.

این حادثه شامگاه پنجشنبه و هنگام خروج مهدی کروبی از منزل محل اقامت او در قزوین روی داد اما به آقای کروبی آسیبی نرسید.

در این گزارش مشخص نیست که عامل تیراندازی چه کسی بوده و آیا ماموران امنیتی که در محل حضور داشتند اقدامی برای دستگیری این شخص به عمل آورده اند یا نه.

پیشتر سایت سحام نیوز گزارش کرده بود که روز گذشته، مهدی کروبی برای شرکت در مراسم عزاداری محرم در نظر داشت وارد منزل ناصر قوامی، از نمایندگان اصلاح طلب دوره ششم مجلس، شود اما "تعداد زیادی جمعیت سازماندهی شده با هجوم" به این محل، از ورود آقای کروبی جلوگیری کردند.

آقای کروبی به دعوت ناصر قوامی، که ریاست ستاد انتخاباتی او در قزوین را هم بر عهده داشت، برای شرکت در مراسم عزاداری به قزوین سفر کرده بود.

در پی این واقعه، آقای کروبی برای انجام ملاقات ها و اقامت عازم محل دیگری در قزوین شد اما، به نوشته سحام نیوز، جمعیتی حدود پانصد نفر به این محل آمدند و بازهم مانع از ورود آقای کروبی به این مکان شدند و به گزارش پارلمان نیوز، آقای کروبی ناگزیر برای استراحت و اقامت به خانه یکی از اقوام آقای قوامی رفت.

کروبی در قزوین - عکس از سایت اعتماد ملی

کروبی برای شرکت در مراسم عزاداری محرم به قزوین سفر کرده بود

در این زمان، جمعیتی بالغ بر پانصد نفر این خانه را در محاصره می گیرند و به پرتاب سنگ و آجر به سوی آن مبادرت می ورزند و حادثه تیراندازی پس از خروج آقای کروبی از این محل و سوار شدن به اتومبیل او روی می دهد.

سحام نیوز در گزارش های قبلی خود یادآور شده بود که "از چند روز پیش، عده ای در جهت ملتهب نمودن اوضاع، با ارسال پیامک و انتشار خبر در رسانه های داخلی استان، نسبت به حضور مهدی کروبی در این شهر هشدار داده بودند.

گزارش تجمع مخالفان مهدی کروبی در قزوین از روز گذشته در خبرگزاری فارس، که از دولت محمود احمدی نژاد حمایت می کند، منعکس شده است.

براساس این گزارش ها، آقای کروبی در نظر داشت شامگاه پنجشنبه در مراسم عزاداری در منزل آقای قوامی سخنرانی کند اما گروهی از مخالفان وی در برابر این محل اجتماع کردند و مانع از حضور او شدند.

'ترک قزوین'

خبرگزاری فارس در گزارشی در روز جمعه، 8 ژانویه (18 دی)، با عنوان "کروبی با اعتراض مردم مجبور به ترک قزوین شد" می نویسد که حاضران در برابر منزل شعارهایی علیه معترضان نسبت به نتیجه انتخابات می دادند و از جمله آقای کروبی را عامل خارجی قلمداد کرده و با ذکر نام او، اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و میرحسین موسوی، آنان را نفرین می کردند.

در گزارش فارس، که جزئیات مسیر حرکت آقای کروبی را هم منعکس کرده، این رهبر مخالفان دولت حدود ساعت ده و نیم شب گذشته محل عزاداری را ترک کرد.

موسوی خاتمی کروبی

تظاهرکنندگان دولتی علیه رهبران اصلاح طلب شعار دادند

به نظر می رسد که ماموران نیروی انتظامی به منظور جلوگیری از حمله هواداران دولت در محل حضور داشتند و حفاظت از اتومبیل مهدی کروبی را بر عهده گرفتند و ظاهرا آقای کروبی شامگاه پنجشنبه از قزوین خارج شد.

برخی سایت های مخالف دولت تعداد تظاهرکنندگان را حدود پانصد نفر تخمین زده و از حضور افراد وابسته به برخی نهادهای حکومتی و ماموران لباس شخصی در میان آنان خبر داده اند و اسامی تعدادی از آنان را منتشر کرده و گفته اند که شماری از تظاهرکنندگان مسلح بودند و به همین دلیل هم نیروی انتظامی قادر به متفرق کردن آنان نبود.

با توجه به سانسور خبری گسترده رسانه های داخلی ایران و محدودیت های شدیدی که دولت علیه فعالیت خبرنگاران خارجی وضع کرده تایید مستقل گزارش های مربوط به حوادث روز گذشته در قزوین ممکن نبوده است.

مهدی کروبی، که یکی از نامزدهای انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری بود، از زمان اعلام نتیجه این انتخابات، اتهام تخلف و تقلب گسترده به نفع محمود احمدی نژاد و همچنین نحوه برخورد نیروهای امنیتی با معترضان را پیگیری کرده است.

آقای کروبی به خصوص به دلیل پافشاری بر پیگیری موضوع بدرفتاری با بازداشت شدگان حوادث انتخابات، از جمله گزارش های مربوط به شکنجه، تجاوز جنسی و قتل در بازداشتگاه ها، با حملات شدید مقامات رسمی و نیروهای طرفدار دولت مواجه بوده است.

وی در تعدادی از تظاهرات و گردهمایی های اعتراضی حضور داشته و در چند مورد از سوی کسانی که ماموران و طرفداران دولت توصیف شده اند هدف توهین و حمله قرار گرفته و آسیب دیده است.

پس از تظاهرات روز عاشورا نیز مهدی کروبی با انتشار بیانیه ای، برخورد نیروهای امنیتی با مردم را به شدت محکوم کرد.

در چند روز اخیر هم خبرگزاری فارس گزارش هایی را در مورد تصمیم اعضای حزب اعتماد ملی، شعبه قزوین، در مورد کناره گیری از فعالیت حزبی منتشر کرده و از قول این افراد از آقای کروبی خواسته بود تا علیه "عناصر آشوبگر و ساختار شکن" موضعگیری کند.

در روزهای اخیر برخی از سایت های مخالفان، از جمله سایت کلمه، گزارش هایی را در مورد اظهارات مهدی کروبی در مورد شرایط کشور منتشر کردند و به نقل از او نوشتند که دشواری های کنونی را تحمل می کند و همچنان به موضعگیری در مورد مسایل ادامه خواهد داد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.