خانواده بازداشت شده های اخیر از بی خبری و بلاتکلیفی می گویند

محمد ملکی
Image caption محمد ملکی در انتخابات ریاست جمهوری از هیچ کدام از نامزدها حمایت نکرده بود

بسیاری از فعالان سیاسی، روزنامه نگاران و دانشجویان بازداشت شده چند ماه اخیر در بلاتکلیفی و خانواده هایشان در بی خبری به سر می برند.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل دادگستری در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، از مراجعه خانواده های علی عرب مازار، محمدجواد مظفر، علی حکمت و محمد معین به او برای پذیرش وکالت همسر یا فرزندشان خبر داد و گفت:" تا کنون نتوانسته ام وکالت خود را در پرونده آنها به ثبت برسانم، چون محل نگهداری آنها مشخص نیست."

این درحالی است که بیش از ده روز از بازداشت این افراد می گذرد و هنوز به طور رسمی اتهام آنها اعلام نشده و از محل نگهداری شان اطلاعی در دست نیست.

همزمان گروه "کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" که در آمریکا مستقر است از دولت ایران خواسته است "33 مادری" که در جریان یک تجمع هفتگی به یادبود فرزندان کشته یا ناپدید شده خود در جریان خشونت های پس از انتخابات بازداشت شده اند را آزاد کند.

این گروه بازداشت این زنان را غیرقانونی خواند و خواستار آزادی فوری آنها شد.

خانواده دکتر محمد ملکی، رئیس پیشین دانشگاه تهران که ۵ ماه است در زندان به سر می برد هم با انتشار نامه ای با ابراز نگرانی جدی وضعیت سلامتی آقای ملکی، خواهان آزادی او شده اند.

قدسی میرمعز، همسر آقای ملکی در گفت و گو با بی بی سی فارسی با اشاره به بیماری آقای ملکی و عدم توجه و پاسخگویی مسئولین، گفت :"من مجبور به نوشتن این نامه شده ام، ولی هیچ کس به هیچ ترتیبی پاسخگو نیست."

او درباره بلاتکلیفی محمد ملکی گفت: "در آخرین تماس تلفنی ام با دکتر ملکی، او به من گفت که به شرایطش در زندان اعتراض کرده و گفته است که اگر مجرم هستم مجازاتم کنید اگر نه، آزادم کنید به درمانم برسم."

همسر آقای ملکی با اشاره به اینکه ایشان در هنگام بازداشت در حال درمان بیماری سرطان بوده است و از زمان بازداشت، درمانش نیمه تمام مانده است، گفت: "یک بار او را چون در زندان سکته کرده بود و بیهوش شده بود به بیمارستان بردند اما درمانی برای ایشان انجام نشد."

خانم میرمعز به نامه هایی که به عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، و صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، نوشته است اشاره کرد و گفت "به هیچ کدام این نامه ها ترتیب اثری داده نشده است."

آقای ملکی در جریان ناآرامی های بعد از انتخابات در روز ۳۱ مرداد دستگیر شد و در حال حاضر در بند عمومی زندان اوین در بازداشت به سر می برد. این در حالی است که آقای ملکی در جریان انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران از هیچ کدام از نامزدها حمایت نکرده و انتخابات را تحریم کرده بود.

دادگاه محمد ملکی، اولین رئیس دانشگاه تهران بعد از انقلاب ۱۳۵۷، روز شنبه بیست و یکم آذر در تهران برگزار شده است اما از نتیجه این دادگاه و اتهام آقای ملکی خبر رسمی منتشر نشده است.

سایت اینترنتی جرس هم از بی خبری خانواده های تعدادی از شهروندان تهرانی بازداشت شده در حاشیه درگیری های روز عاشورا خبر داده است.

مطالب مرتبط