محمد علی رامین : روزنامه ای برای مسلمانان جهان در قم منتشر شود

محمد علی رامین
Image caption محمد علی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد ایران در دولت دهم است

محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد ایران از لزوم انتشار روزنامه ای"جهان شمول" و "فرا ملی" برای مسلمانان جهان صحبت کرده است.

آقای رامین که در جمع مسئولان فرهنگی شهر قم صحبت می کرد با اشاره به پیشنهاد های مطرح شده درباره انتشار روزنامه سراسری در قم گفت: "باید یک روزنامه اسلامی در شان نظام جمهوری اسلامی منتشر شود."

آقای رامین تاکید کرد که این روزنامه، " باید به زبان های مختلف دنیا منتشر شود تا همگان بتوانند از آن استفاده کنند."

محمد علی رامین در حالی این صحبت ها را مطرح می کند که در چند ماه اخیر فشار بر مطبوعات ایران بیشتر شده است و روزنامه های ایران مدام با تذکر های وزارت ارشاد این کشور روبه رو می شوند.

دو روز پیشتر آقای رامین گفته بود که برخوردهای صورت گرفته با مطبوعات به منظور "تلطیف" فضای رسانه ها صورت گرفته است و چنانچه یک روزنامه "با تذکر متوجه نشود توقیف خواهد شد، چون اگر توقیف نشود کل فضای رسانه ای را آلوده می کند."

چندی پیش محمدعلی رامین درباره وضعیت مطبوعات ایران گفته بود: "شرایط امروز مطبوعات ما به شدت نامطلوب است. مسئولان از وضعیت مطبوعات ناراضی‌ هستند. حاکمیت از مطبوعات راضی نیست، این وضعیت باید اصلاح شود و اصلاح‌شدنی است."

سازمان گزارشگران بدون مرز در آخرین بیانیه اش برای دومین بار در سال گذشته، ایران را بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان نامیده است.

از سوی دیگر روز جمعه ۱۸ دی ماه، مسیح مهاجری، مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی در نامه ای به وزیر ارشاد دولت ایران از عملکرد معاونت مطبوعاتی این وزارت خانه انتقاد کرد.

آقای مهاجری در این نامه آورده است: "متاسفانه دبیر هیات نظارت بر مطبوعات عبارت"کسانی که علیه نظام جمهوری اسلامی فعالیت و یا تبلیغ می کنند حق هیچ گونه فعالیت مطبوعاتی را ندارد"که معنای روشن آن محرومیت این قبیل افراد از داشتن امتیاز یا مسئولیت و فعالیت در مطبوعات است را به معنای ممنوعیت چاپ اخبار آنها در مطبوعات گرفته و با استناد به این تفسیر نادرست از قانون مطبوعات به روزنامه جمهوری اسلامی تذکر داده است."

هفته گذشته، روزنامه "جمهوری اسلامی"، از روزنامه های اصولگرای منتقد دولت، به دلیل چاپ آخرین بیانیه میرحسین موسوی از هیات نظارت بر مطبوعات تذکر گرفت.

مطالب مرتبط