۳۰ نفر از مادران عزادار در پارک لاله تهران بازداشت شدند

مادران عزادار

گزارش ها از ایران حاکی است که ۳۰ نفر از "مادران عزادار" و عده ای از حامیان آنها روز شنبه ۱۹ دیماه ۱۳۸۸ در پارک لاله تهران بازداشت شده اند.

گروه مادران عزادار با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است: "شنبه ۱۹ دی ماه ۱۳۸۸ سی نفر از مادران در پارک لاله حتی پیش از اینکه تجمعی صورت گیرد و در تجمع شرکت کرده باشند با نیرنگ های گوناگون دستگیر شده و به بازداشتگاه موقت وزرا منتقل شده اند".

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران نیز ضمن محکوم کردن این بازداشت ها، خبر داد که بیش از ۱۰۰ نفر از ماموران نیروی انتظامی و ماموران لباس شخصی با حضور در پارک لاله و خیابان های اطراف، این افراد را دستگیر و به زور سوار اتومبیل های نیروی انتظامی کردند.

گروه "مادران عزادار" پس از کشته شدن ندا آقا سلطان، دختر ۲۶ ساله ای که با شلیک گلوله در تجمع اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری به قتل رسید، شکل گرفت.

"مادران عزادار" برخی از فعالان حقوق زنان، مادرانی که فرزندانشان را در تجمعات اعتراضی اخیر از دست داده اند و زنان معترض به وقایع پس از انتخابات هستند که هر شنبه به نشانه اعتراض به کشته شدن معترضان در ناآرامی های اخیر، در پارک لاله تهران تجمع می کنند.

یک شاهدان عینی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفته است که در جریان این دستگیری ها یکی از مادرانی که ۷۵ سال سن دارد به بیمارستان منتقل شده است.

این شاهد عینی در مورد پی‌گیری های انجام شده برای مشخص شدن وضعیت این افراد می گوید: " پس از بازداشت مادران عزادار و حامیان آنها، خانواده ها و بقیه مادران به بازداشتگاه وزرا رفتند و ماموران را مجبور کردند تا اسامی بازداشت شدگان را اعلام کنند. ماموران هم اسامی ۳۰ نفر را اعلام کردند. فردا صبح همه مادران و خانواده های بازداشت شدگان به بازداشتگاه وزرا می روند تا آزادی دوستانشان را از قاضی بخواهند".

بر اساس گزارش های رسیده از ایران، اکنون پرونده این ۳۰ نفر برای رسیدگی به دادگاه انقلاب منتقل شده است.

پیش از این نیز یک بار دیگر در روز شنبه ۱۴ آذر، ۳۳ نفر از مادرانی که در تجمع هفتگی پارک لاله تجمع کرده بودند بازداشت شدند. ۱۲ نفر از این افراد چند ساعت پس از بازداشت آزاد شدند و ۳ روز پس از آن ۲۱ نفر دیگر هم آزاد شدند.

گروه مادران عزادار در پایان بیانیه خود خطاب به مقامات ایران آورده است: "برای پایان دادن به تجمع مادران به خواسته های آنان توجه کنید و کلیه زندانیان عقیدتی را آزاد و آمران و عاملان کشتارهای مردم بیگناه و بی دفاع را در دادگاهی عادلانه وعلنی محاکمه کنید".