محمدرضا رحیمی سخنگوی دولت ایران شد

محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران با تصویب هیئت وزیران به عنوان سخنگوی دولت در همه زمینه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دولت ایران تعیین شد.

همچنین به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران، اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران اعلام کرده است که شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران نیز به عنوان سخنگوی دولت ایران در زمینه امور اقتصادی انتخاب شده است.

پیشتر علی اکبر جوانفکر، مشاور رسانه ای رئیس جمهوری ایران گفته بود که دولت ایران چند سخنگو در حوزه های تخصصی خواهد داشت.

با آنکه نزدیک به چهار ماه از عمر دولت دهم می گذرد، تا امروز ( یکشنبه 20 دی) سخنگویی برای دولت معرفی نشده بود.

سخنگویی دولت نهم بر عهده غلامحسین الهام، وزیر پیشین دادگستری بود، اما با رای مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر غیرقانونی بودن در اختیار داشتن دو شغل دولتی، آقای الهام ترجیح داد در شورای نگهبان بماند و از دولت خداحافظی کند.

سخنگوی دولت که از جمله وظایفش اطلاع رسانی در خصوص تصمیم های هیئت وزیران است، معمولا از میان یکی از اعضای کابینه انتخاب می شود.

اما در دور دوم ریاست جمهوری محمد خاتمی، عبدالله رمضان زاده در حالی به عنوان سخنگوی دولت معرفی شد که شغل دیگری در کابینه نداشت.

استاندار سابق کردستان

محمدرضا رحیمی که در کردستان به دنیا آمده است، در دوره دوم ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی در سال 1372 استاندار کردستان شد که با روی کار آمدن محمد خاتمی در سال 1376 عبدالله رمضان زاده جایگزین او در استانداری کردستان شد.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری 1376 استان کردستان يکی از معدود استان های ایران بود که آرای محمد خاتمی در آن کمتر از آرای علی اکبر ناطق نوری، يکی دیگر از کاندیداهای آن دوره بود.

ستاد انتخاباتی محمد خاتمی مدعی شد که محمدرضا رحیمی، استاندار وقت کردستان در آنچه این ستاد به عنوان "تخلف انتخاباتی" از آن یاد می کرد، دست داشته است و از او شکایت کرد اما پس از چندی این شکایت پس گرفته شد.

آقای رحیمی مدتی از مشاوران قوه قضائیه بود و در مجلس هفتم به ریاست دیوان محاسبات کشور رسید.

محمود احمدی نژاد، در شهریور 1388 طی حکمی محمدرضا رحیمی که در دولت نهم معاونت حقوقی و امور مجلس او را برعهده داشت، به سمت معاون اولی رئیس جمهوری منصوب کرد.

مطالب مرتبط