دو سناتور آمریکایی خواهان حمایت از ایرانیان معترض شدند

Image caption مک کین: روزهای عمر حکومت ایران به شماره افتاده است

سناتور جان مک کین و سناتور جو لیبرمن اعتراض های اخیر در ایران را سرآغاز خاتمه حکومت این کشور دانسته و خواهان پشتیبانی دولت آمریکا از مردم معترض در ایران شده اند.

سناتور جمهوریخواه جان مک کین رقیب انتخاباتی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکاست و سناتور لیبرمن هرچند رسما به حزب دموکرات وابسته است، خود را مستقل توصیف می کند و به محافظه کار بودن در امور سیاست خارجی شهرت دارد.

سناتور مک کین روز یکشنبه (10 ژانویه) در مصاحبه با شبکه سی ان ان آمریکا هشدار داد که دولت ایران امکان دارد تلاش کند که از طریق تشدید تنش ها با اسرائیل، توجه عموم را از اوضاع داخل کشور منحرف کند.

سناتور لیبرمن نیز در این مصاحبه گفت آمریکا نه فقط باید دولت ایران را به دلیل خط مشی اتمی اش تحریم کند بلکه باید از مردم معترض در ایران نیز حمایت کند.

سناتور لیبرمن اعتراض های مردم و "جنبش سبز" را بسیار مهم ارزیابی کرد و این اعتراض ها سرآغاز خاتمه آن چه او "رژیم افراطی ستمگر در تهران" توصیف کرد، دانست.

مقام های ارشد ایران معترضین به نتیجه انتخابات اخیر را اغتشاشگر می دانند و مسبب وقایع اخیر در کشور را آنچه "جریان فتنه" توصیف می کنند اعلام کرده اند.

دو سناتور آمریکایی که از بیت المقدس با سی ان ان گفتگو می کردند، بارها خواهان اتخاذ خط مشی سختگیرانه تر کاخ سفید در قبال ایران شده اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سناتور لیبرمن همچنین در یک کنفرانس خبری در بیت المقدس ابراز امیدواری کرده است که سنای آمریکا به زودی طرح تحریم بنزین وارداتی ایران را تصویب کند.

مجلس نمایندگان آمریکا در اواخر سال 2009 میلادی این طرح را تصویب کرد و سناتور هری رید، رهبر دموکرات ها در سنا وعده داده است که به زودی این طرح را برای رای گیری به صحن مجلس سنا بفرستد.

باراک اوباما گفته است که در صورت بی نتیجه بودن مذاکرات اتمی برای تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران اقدام خواهد کرد.

ایران تحریم های بین المللی و نیز تحریم های یک جانبه آمریکا را غیرقانونی می داند و می گوید که این مجازات ها تاثیری بر خط مشی سیاسی یا اتمی این کشور ندارد.

رئیس جمهوری آمریکا در پی خشونت های روز عاشورا در ایران، "مشت آهنین و بی رحم" حکومت ایران در برخورد با مردم معترض را محکوم کرد.

مقام های ارشد دولت او تایید کرده اند هرچند راه مذاکرات همچنان به روی ایران باز است، آمریکا و متحدانش برای تشدید تحریم ها علیه ایران مذاکراتی داشته اند.

مطالب مرتبط