بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲۰ دی

تیترهای اول

روزنامه های ایران، کیهان، جوان و وطن امروز با عنوان هائی مانند"سران قوا قاطع و قانونی برخورد کنند" و یا "مسئولان دیند ملت چه می خواهد به وظیفه خود عمل کنند" به نقل سخنان دیروز رهبر جمهوری اسلامی در اجتماع مردم قم پرداخته اند.

روزنامه های تهران امروز، اعتماد، دنیای اقتصاد و مردم سالاری با عناوینی مانند "حرکت خودسرانه کمک به فتنه گران است" همان گزارش را منعکس کرده اند و "همه باید از حركت خودسرانه پرهیز كنند" گزارش اصلی روزنامه هائی مانند جام جم،ابتکار و جمهوری اسلامی از همین مراسم است.

رسالت با تیتر "راه پیمائی نه دی تجلی قدرت خدا و حرکتی ماندگار در تاریخ انقلاب است" و خراسان با عنوان حرکت عظیم ملت در نهم دی اتمام حجتی برای همه بود" بخش های دیگر گفته های آیت الله خامنه ای را پراهمیت ترین گزارش های امروز خود قرار داده اند.

"آثار زیانبار پارازیت ها ثابت نشده" به نقل از وزیر بهداشت تیتر اول آرمان است و "ضوابط بازپرداخت تسهیلات حساب ذخیره ارزی" عنوان اصلی جهان صنعت.

آفتاب یزد عنوان اصلی خود را به گزارشی اختصاص داده که در آن نمایندگان مجلس می گویند "چه کسی خودی است و چه کسی غیرخودی".

گزیده مقالات

میدان در دست تندروها

مریم بهروزی در مردم سالاری نوشته در حال حاضر عرصه بازی سیاسی کشور در دست دو طرف تند رادیکال قرار دارد.وقتی که چنین وضعیتی در کشور اتفاق بیفتد و شگردهای خاص سیاسی از سوی تندروها به کار گرفته شود، آنگاه است که کشور به بحران کشیده و چنین حوادثی به تبع آن به وجود می آید.

به نوشته این نماینده سابق مجلس: در این شرایط و فضاطیف متعادل دو جریان نمی تواند فضایی برای ایجاد آرامش و ورود به عرصه پیدا کند. چنان که اگر گرد و غبار تنش های حاکم بر جامعه فرو بنشیند آنگاه متعادلین هر دو جناح می توانند نظرات خود را بیان کنند کهدر حال حاضر تا حدودی این فضا در کشور آماده شده است.

عمل به قانون

روزنامه جمهوری اسلامی با تحلیل تازه ترین گفته های رهبر جمهوری اسلامی نوشته عمل به قانون تدبیری است و هنگامی كه دست اندركاران امور هر اقدامی را با احتیاط و تدبیر همراه كنند دشمن را ناكام خواهند نمود، یعنی اگر به قانون عمل شود بطور طبیعی از حركت ها و اقدامات خودسرانه جلوگیری و مجال سواستفاده از دشمن گرفته خواهد شد. بی تردید اقدامات خودسرانه با بهانه ای كه به دشمن می دهد و غباری كه می پراكند راه رسیدن به فضای روشن را سد می نماید و چنین فضائی مطلوب دشمن است .

مدیر روزنامه جمهوری اسلامی که دیروز برای دومین بار از سوی وزارت ارشاد تذکر دریافت کرده سپس نوشته هیچكس ذره ای تردید به خود راه ندهد كه عمل به این توصیه های مدبرانه راه را برای رسیدن به آرامش وحدت و تفاهم و عبور از شرایط غیرقابل تحمل كنونی فراهم خواهد كرد. بنابر این همه باید همت كنند و با عمل به این توصیه های راهگشا زمینه را برای تقویت وحدت و انسجام مساعد سازند و دشمنان ملت ایران و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی را در این مرحله حساس از تاریخ نیز مایوس نمایند.

این چه روشی است

الیاس حضرتی در سرمقاله اعتماد با اشاره به فضای غبارآلوده سیاسی نوشته مسلماً کسی چون محسن رضایی که بی شک در به ثمر رسیدن انقلاب و حفظ و حراست از آن نقشی مهم و قابل ملاحظه داشته است، بسیار سخت و نگران کننده است اما به جای اینکه این احساس مسوولیت مورد تقدیر قرار گیرد برخی در انتقاد و حمله به او جانب انصاف را رعایت نکردند.

مدیر اعتماددر این مقاله پرسیده این چه روشی است که عده یی برساخته اند و هر روز یکی را که موافق سلیقه خود نمی یابند، هدف طرد و حذف قرار می دهند؟ راستی با این رفتار آیا سرمایه یی برای نظام و کشور باقی خواهد ماند؟ آیا آنان که امروز در حمله به یاران دیرپای انقلاب گشاده دستی می کنند، اندکی از این همه سوابق انقلابی و اسلامی را دارا هستند؟

کدام آشتی؟

حسین شریعتمداری سرمقاله کیهان را بانقل گفته های علی مطهری نماینده مجلس به انتقاد از وی و همه کسانی اختصاص داده که دم از آشتی طلبی می زنند.

علی مطهری که از چهره های اصولگرا و نویسنده مقالاتی در کیهان بود اما در چند ماه اخیر با انتقاد از جنجال سازی های محمود احمدی نژاد هدف حملات هواداران دولت قرار گرفته است.

دربخشی از مقاله کیهان آمده:می گویند ماجرا از مناظره تلویزیونی آقایان احمدی نژاد و موسوی شروع شد و ادعا می كنند اگر احمدی نژاد در آن مناظره نامی از آقای هاشمی رفسنجانی به میان نمی آورد، كار به اینجا نمی كشید! خب! بر فرض كه بپذیریم آقای احمدی نژاد در آن مناظره به خطا رفته است و نباید نامی از آقای رفسنجانی به میان می آورد. ولی ادعای مضحك تقلب در انتخابات، دعوت از هواداران برای غائله آفرینی و آشوب در خیابان ها، آتش زدن اموال عمومی، حمله به مقر بسیج و پاسگاه پلیس، شعار به نفع اسرائیل، حمایت از آمریكا، پاره كردن عكس امام واهانت به امام حسینچه ربطی به مناظرهدارد.

کدام حقوق معترضین

رسالت در سرمقاله خود نوشتهمی گویند مردم از دعواها خسته شده اند. مردم از کدام دعوا خسته شده اند؟ وقتی اهانت به امام و نظام و مقدسات را دعوای دو نفر تفسیر می کنید معلوم است مرتکب نوعی ناشیگری در تحریف صورت مسئله می شوید که مخاطب را به تعجب می اندازید. مردم کی در دفاع از انقلاب و نظام خستهشده اند؟

سردبیر رسالت نوشته می گویند چرا حقوق معترضین به رسمیت شناخته نمی شود . حقوق معترضین چیست؟ چرا این قدر روی حقوق مخالف تاکید می شود تا جایی که برای مخالف حق براندازی قائل می شوید! آیا صحیح است ؟

کاظم انبارلوئی در ضمن به هواداری از احمدی نژاد نوشته می گویند یک جریان درکشور برطبل جنگ می کوبد، صدای این طبل در کجا شنیده شده است؟ رئیس جمهور منتخب ملت7ماه است مهر سکوت بر لب زده و برای اینکه بهانه ای به معارضین ندهد در این دعوا وارد نشده است .

قهرمانی که سیاست او را راند

اعتماد در صفحات ضمیمه خود به گفتگو با جودوکاری پرداخته که از او به واسطه حضور در سه المپیک و ایستادن روی سکوی اول در آلمان و ژاپن به او عنوان شناسنامه جودو داده اند همان کسی که علاوه بر کسب مدال های جهانی، مبارزه نکردنش با ورزشکاری از اسرائیل در المپیک آتن باعث شد وی مورد تقدیر مسوولان ارشد نظام قرار گرفت و هنگام بازگشت اش از مسابقات، جمعی از نمایندگان مجلس به همراه غلامعلی حدادعادل به پیشواز وی رفتند.

آرش میراسماعیلی به نوشته این روزنامه جوایزی همسنگ قهرمانی المپیک دریافت کرد و در مراسمی که احمدی نژاد شهردار وقت تهران برای تجلیل از مدال آوران المپیک برگزار کرد، به او هم پاداشی معادل قهرمانی اعطا شد. اما از زمانی کهاز سوی محسن رضایی، به عنوان رئیس کمیته ورزش ستاد انتخاباتی او در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری منصوب شد؛ همه چیز پایان گرفت و پروژه حذف وی برنامه ریزی شد.

اعتماد در مقدمه مصاحبه ای با آرش میراسماعیلی قهرمان رنجیده جودو نوشته که ویهمزمان با مبارزات انتخاباتی در نشستی خبری مدعی شد در صورت انتخاب محسن رضایی، سیاست حذف افراد سیاسی از ورزش و روی کار آمدن صاحبان اصلی ورزش اعمال خواهد شد. اما نتیجه یی دیگر برای انتخابات رقم خورد و افراد سیاسی نیز در ورزش باقی ماندند به گونه یی که در مجمع انتخاباتی فدراسیون جودو جایی برای او وجود نداشت و حتی مسئولان حراست سازمان ورزش اجازه ندادند در آن جا قهرمان به عنوان ناظر حاضر شود.

فوتبال و اوضاع کشور

صادق زیباکلام در مقاله ای در اعتماد وضعیت بخش های مختلف کشور را با وضعیت فوتبال قابل مقایسه دانسته ونوشته حاصل سیاست ها، عملکرد و مدیریت چهار سال گذشته در فوتبال را با چشمان غیرمسلح می توان مشاهده کرد. میلیون ها تماشاچی با نگاه کردن به صفحه تلویزیون هایشان حاصل مدیریت چهار سال گذشته در فوتبال کشور را می توانند تماشا کنند وقتی تیم ملی در مقابل قطر 700 هزار نفری و تیم ملی مالی که باید با ذره بین آن را روی نقشه دنیا پیدا کرد قرار می گیرد.

این استاد دانشگاه یاد آوری کردهاولین تفاوت فوتبال و سیاست داخلی در آن است که عملکرد دولت در بخش صنعت، کشاورزی، بهداشت، محیط زیست یا دانشگاه ها را نمی توان آن گونه مستقیم، شفاف و بی کم و کاست مشاهده کرد.

به نظر نویسنده مقاله اعتماد تفاوت دیگر آن است که دولت همواره می تواند پیرامون عملکردش در بخش های دیگر با مخالف و منتقدش محاجه کند. چنان که دولت نمی پذیرد که سیاست ها و مدیریتش درست و اصولی نبوده و بسیاری از صنایع کشور یا ورشکسته شده اند یا با زحمت دارند نفس می کشندبلکه مدعی است که صنعت کشور تحولات بنیادی ایجاد کند و هیچ گاه ظرف 30 سال گذشته، به این خوبی و بالندگی نبوده است.

عوامل نگران کننده

مردم سالاری در سرمقاله خود به بررسی وضعیت اقتصادی کشور پرداخته و نوشته در سال 85 استفاده از درآمدهای ارزی صادرات نفت در کنار برداشت های مکرر از حساب ذخیره ارزی عملا وابستگی بودجه دولت به نفت را افزایش داد، به طوری که این وابستگی از مرز 45 میلیارد دلار هم فراتر رفت. این در حالی است که در برنامه چهارم، درآمدهای ارزی این سال معادل 15 میلیارد و 597 میلیون دلار پیش بینی شده بود.

به نوشته این مقاله در سال 2010 میلادی علاوه بر عوامل امیدوارکننده، عوامل نگران کننده ای وجود دارد که برخی از این نگرانی ها برطرف نشده است، بنابراین با توجه به شرایط ممکن است برخی از این عوامل تقویت و برخی تشدید شود. در بازار نفت هنوز رفع نگرانی نشده است، در همین حال کاملا نیز نباید نگران بود.

نویسنده سرمقاله مردم سالاری پیشنهاد کرده اگرچه بر اساس شواهد پیش بینی هایی از بهای نفت خام در ماه های آتی صورت می گیرد، اما برای تعیین قیمت نفت در بودجه باید محافظه کارانه عمل شود تا در صورت محقق نشدن قیمت تعیین شده کشور با کسری بودجه روبه رو نشود.

واردات بنجل چینی

دنیای اقتصاد نوشتهاین روزها اعتراض به واردات انبوه كالاهای نامرغوب چینی در حالی بالا گرفته است كه بسیاری تصور می‌كنند كه واردات این كالاها، پس از بازاریابی گسترده چینی‌ها از نیاز بازارهای داخلی صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار این روزنامه موسسه استاندارد تهران از مرجوع شدن 21 قلم از كالاهای غیراستاندارد وارداتی (غالبا چینی) در آبان ماه خبر می‌دهد اما بخش عمده این كالاها نه توسط صادركنندگان چینی بلكه از سوی واردكنندگان ایرانی كه از نیاز بازارهای داخلی و محصولات تولیدی چینی ارزان اطلاع دارند، وارد كشور می‌شوند.