خبرنگار شبکه خبری دوبی در ایران 'آزاد شد'

معترضان در روز عاشورا با نیروهای امنیتی درگیر شدند
Image caption معترضان در روز عاشورا با نیروهای امنیتی درگیر شدند

شبکه خبری "دی ام آی" دوبی می گوید که ایران یک خبرنگار سوری این شبکه را که دو هفته قبل در تهران دستگیر شده بود آزاد کرده است.

احمد عبدالله الشیخ مدیر کل "دی ام آی" در بیانیه ای گفت که رضا البشا 27 ساله که خبرنگار این شبکه در تهران بود روز 28 دسامبر در نزدیکی خانه اش درحالی که در پی انجام امور شخصی بود ناپدید شد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی تهران، پیشتر در روز یکشنبه به خبرگزاری فارس گفته بود که این خبرنگار اهل سوریه آزاد شده است.

از چند روز پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران و شروع اعتراضات گسترده علیه نتایج اعلام شده، دولت ایران محدودیت های گسترده ای را در زمینه پوشش دادن اخبار مربوط به اعتراضات بر رسانه ها اعمال کرد که از جمله شامل منع حضور خبرنگاران در محل اعتراضات می شود.

فیلم های مربوط به تظاهرات مخالفان در ایران را اکنون عمدتا خود تظاهرکنندگان با تلفن ها و دوربین های شخصی ضبط می کنند.

مقام های جمهوری اسلامی هفته پیش اعلام کرده بودند که در روز عاشورا یک دیپلمات اروپایی را برای 24 ساعت در تهران بازداشت کرده بودند.

آقای دولت آبادی روز یکشنبه برای اولین بار اعلام کرد که این دیپلمات سوئدی بوده است.

در روز عاشورا صدها نفر از تظاهرکنندگان که دولت آنها را "اغتشاشگر" می نامد بازداشت شدند که تاکنون پنج نفر آنها رسما متهم به "محاربه" شده اند، اتهامی که مقام های متعدد جمهوری اسلامی در هفته های اخیر علیه معترضان به کار برده اند.

آقای دولت آبادی روز جمعه گفت که پنج متهمی که پرونده آنها به اتهام محاربه به دادگاه انقلاب ارسال شده، از اعضای "گروهک تروریستی منافقین" (سازمان مجاهدین خلق) هستند.

تظاهرات روز عاشورا با حمله نیروهای امنیتی به معترضان به خشونت کشیده شد که طی آن حداقل هشت نفر کشته شده اند. دولت مسئولیت مرگ این افراد را به عهده نگرفته است.

مطالب مرتبط