عراق: ایران در باره تجهیزات جدید هسته‌ای توضیح دهد

Image caption مناقشات مرزی، موضوع اصلی مذاکرات وزرای امور خارجه ایران و عراق در سفر اخیر منوچهر متکی به بغداد بود

دولت عراق در نامه ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان دریافت توضیحاتی در باره قصد ایران برای ساخت یک راکتور هسته ای در نزدیکی مرز با این کشور شده است.

دفتر رسانه ای دولت عراق در نامه ای الکترونیکی که برای مراکز خبری ارسال کرده، گفته است دولت این کشور در این باره دست به اقدامات دیپلماتیک لازم خواهد زد.

دولت عراق می گوید این اقدامات را برای دفاع از خود در برابر تهدیدهای ناشی از ساخت تجهیزات هسته ای در نزدیکی مرزهایش انجام می دهد.

این بیانیه به نقل از سخنگوی وزارت علوم و فن آوری عراق می گوید که اقدامات دولت عراق بر پایه اطلاعاتی خواهد بود که ایران در اختیار این کشور بگذارد.

عراق تاثیرات منفی زیست محیطی ناشی از تاسیسات هسته ای را علت اصلی نگرانی خود اعلام می کند.

ایران در ماه نوامبر سال پیش اعلام کرد که قصد دارد ده مرکز هسته ای جدید بسازد.

مقام های اتمی ایران بهار امسال اعلام کردند که طراحی دومین نیروگاه اتمی این کشور را در منطقه دارخوین در استان خوزستان آغاز کرده اند.

طراحی این نیروگاه که همچون نیروگاه بوشهر از نوع آب سبک است، به گفته ایران تا سال ۱۳۹۱ خورشیدی طول خواهد کشید. ظرفیت نهایی نیروگاه دارخوین، ۳۶۰ مگاوات برق اعلام شده است.

نیروگاه اتمی دارخوین دومین نیروگاه اتمی ایران و از نوع آب سبک خواهد بود و در حاشیه رودخانه کارون در جنوب غربی ایران قرار دارد.

تلاش ایران برای ساخت نیروگاه های جدید در حالی صورت می گیرد که نیروگاه بوشهر که توسط روس ها در حال ساخت است، تا کنون راه اندازی نشده است.

منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران هفته پیش به عراق سفر کرد و با مقام های این کشور در باره روابط دو جانبه و برخی اختلافات مرزی پیش آمده گفت و گو کرد.

سفر آقای متکی به عراق تنها چند هفته پس از بروز یک مناقشه مرزی بین دو کشور بر سر یک چاه نفتی صورت گرفت.

مطالب مرتبط