اظهارات رحیم مشایی بار دیگر واکنش برانگیخت

اسفندیار رحیم مشایی
Image caption اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد

اظهارات اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد در مورد نحوه مدیریت حضرت نوح و ناتوانی او در برقراری 'عدالت' در طول عمر ۹۵۰ ساله اش، واکنش گروهی از روحانیان حوزه علمیه قم را برانگیخته است.

آقای رحیم مشایی روز یکشنبه ۲۰ دی (۱۰ ژانویه) در یک سخنرانی در دانشگاه رازی همدان گفته است که پیامبران با هدف برقرار کردن عدالت آمده اند، اما نتوانسته اند این کار را انجام دهند.

او با اشاره به عمر طولانی حضرت نوح گفته است: "زندگی نوح را ببینید، ۹۵۰ سال زندگی کرده اما مدیریت جامع نکرده است. نتوانسته عدالت را برقرار کند".

این سخنان آقای رحیم مشایی از سوی برخی روحانیون و مدرسان حوزه علمیه مورد انتقاد قرار گرفته است.

واکنش ها

محسن محمدی، دبیر فرهنگی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، در گفتگو با خبرگزاری فارس گفته است: "حضور وی [آقای رحیم مشایی] در دولت موجب سرخوردگی و دلسردی حامیان دولت می شود".

آقای محمدی گفته است: "در شان یک دولت ۲۵ میلیونی نیست که افرادی مانند مشایی و رحیمی در آن حضور داشته باشند".

در واکنشی دیگر به سخنان آقای مشایی، حسن ممدوحی از مدرسان حوزه علمیه قم گفته است: "اگر مشایی چنین سخنانی گفته باشد، آقای احمدی نژاد باید در مورد وی تجدید نظر کند".

این مدرس حوزه علمیه قم پیرامون واکنش احتمالی این حوزه به اظهارات آقای مشایی به خبرگزاری فارس گفته است: "اگر حوزه های علمیه از سخنان رئیس دفتر رئیس جمهوری اطلاع یابند، او با واکنش شدید مواجه خواهد شد".

آقای رحیم مشایی در سخنرانی خود در همدان همچنین با اشاره به شخصیت های تاریخی نظیر محمد ذکریا رازی و بوعلی سینا گفته است: "بعد از هزار سال ما به بوعلی سینا افتخار می کنیم. بوعلی سینا خیلی قابل افتخار کردن است. افتخار مال این است که در عصر و زمان خودش قامت رعنا و زیبا داشته است و برجسته بوده است، اما قرار نیست که بوعلی سینا افتخار هزار سال بعد آدمیان هم باشد. این نشانه فقر جوامع در سالیان و سده ها است. چرا این اتفاق افتاده است، به خاطر اینکه فرصت شکوفایی انسان ها در دوران های مختلف پدید نیامده است".

اظهارات آقای رحیم مشایی در گذشته هم جنجال آفرین شده بود.

او که در نخستین دوره دولت آقای احمدی نژاد، ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را برعهده داشت، پس از ابراز سخنانی درباره "دوستی" ایران با مردم اسرائیل، مورد انتقاد بسیاری از روحانیون و مراجع تقلید قرار گرفت.

آقای مشایی در روزهای پایانی تیر ماه ۱۳۸۷در همایشی درباره گردشگری گفته بود: "ایران، امروز با مردم آمریکا و اسرائیل دوست است و هیج ملتی در دنیا دشمن ما نیست".

اختلافاتی که پس از انتشار این اظهارات میان روحانیان قم و دولت آقای احمدی نژاد به وجود آمد، نهایتا با دخالت آیت الله علی خامنه ای فروکش کرد، اما گفته می شود تأثیر منفی عمیقی در این روابط بر جا گذاشته است.

مطالب مرتبط