هاشمی رفسنجانی: اتلاف وقت فرصت‌ها را نابود می‌کند

اکبر هاشمی رفسنجانی
Image caption آقای هاشمی رفسنجانی پرنفوذترین مخالف آقای احمدی‌نژاد محسوب می‌شود

اکبر هاشمی رفسنجانی می گوید که اقدام برای حل اختلافات و بحران سیاسی در ایران باید با 'درک اهمیت زمان' صورت بگیرد وگرنه ممکن است فرصت‌ها از دست برود.

آقای هاشمی رفسنجانی روز دوشنبه ۲۱ دی ماه (۱۱ ژانویه) در دیدار با اعضای شورای مرکزی مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی، افزایش اختلافات میان نیروهای سیاسی ایران را مهم ترین مشکل این کشور خواند و گفت: "ریشه این اختلافات باید با عقلانیت شناسایی و خشکانده شود".

رئیس مجمع تشخیص مصلحت و رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت که اگر "اجماع بر محور قانون" و "دوری از اقدامات خودسرانه" که به گفته او محور اساسی سخنان اخیر رهبر ایران بوده است، رعایت شود، جامعه ایران به تعادل نزدیک تر خواهد شد.

آقای هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سئوال یکی از حاضران در مورد دلیل 'سکوت' اخیرش گفت: "سکوت نکرده ام و همواره برای کمک به حل مشکلات، بدون جنجال خبری تلاش خود را کرده ام".

او در عین حال تأکید کرد که راه حل بحران از نظر او همان چیزهایی است که قبلا مطرح کرده بود و دلیلی برای تکرار آنها نمی بیند.

آقای هاشمی رفسنجانی در خطبه های نمازجمعه روز ۲۶ تیرماه تهران پیشنهاد کرده بود که برای حل بحران سیاسی ایران زندانیان سیاسی آزاد شوند، اعتماد مردم جلب شود و از آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری دلجویی شود.

او از آن روز تا کنون در نمازجمعه تهران حضور نیافته است.

آقای هاشمی رفسنجانی که پرنفوذترین مخالف آقای احمدی نژاد در حکومت ایران محسوب می شود، پس از انتخابات از حضور در مراسم تنفیذ و تحلیف او خودداری کرد و اخیرا هم در یک سخنرانی در مشهد انتقاداتی را متوجه او ساخت.

اختلافات رئیس مجمع تشخیص مصلحت ایران با آقای احمدی نژاد از دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد که این دو رقیب انتخاباتی بودند.

اما این اختلافات هنگامی به اوج رسید که آقای احمدی نژاد در یکی از مناظره های انتخاباتی اتهاماتی را متوجه آقای هاشمی رفسنجانی و برخی از اعضای خانواده او کرد.

در ماه های پس از انتخابات هم آقای هاشمی رفسنجانی هدف حملات تند هواداران دولت بوده است.

آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار روز دوشنبه با اعضای شورای مرکزی مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی گفته است: "متأسفانه برخی افراد آلوده به اغراض سیاسی و جناحی دنبال جوسازی و ایجاد جنگ روانی در کشور هستند که ادامه این روند را به صلاح کشور نمی دانم".

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست