افسر ایرانی الاصل پلیس لندن متهم به 'زورگویی' شد

علی دیزایی
Image caption آقای دیزایی متهم به ارعاب و دستگیری بی دلیل شد

در دادگاهی در بریتانیا ادعا شده است که یک افسر پلیس لندن مردی را که خواهان دریافت دستمزدش بابت کار به روی وبسایت شخصی این افسر بود مورد تعرض قرار داده و بی دلیل بازداشت کرده است.

در این دادگاه در "سادرک" گفته شد که علی دیزایی، 47 ساله، که ایرانی الاصل است، وعد البغدادی طراح سایت های اینترنتی را زمانی که خوهان 600 پوند بابت کار به روی وبسایت alidizaei.com شد مورد ضرب و شتم قرار داد.

یک متخصص پزشکی قانونی گفت که جراحاتی که روی سینه آقای دیزایی مشهود است و ادعا می شود در حمله آقای بغدادی ایجاد شده "احتمالا" کار خود آقای دیزایی بوده است.

آقای دیزایی این اتهامات را رد می کند.

اتهامات وارده به آقای دیزایی به درگیری در رستورانی ایرانی "یاس" در کنزینگتون مربوط می شود.

پیتر رایت کیو سی دادستان پرونده گفت: "اینها ادعاهایی مبنی بر سوءاستفاده کامل از قدرت توسط یک افسر ارشد پلیس برای انگیزه های کاملا شخصی و نادرست است."

او افزود: "اینها شامل زورگویی به یک شهروند، ارعاب و تهدید او می شود....اینکه او یک شهروند را مورد تعرض قرار داده، دستگیر کرده و بی دلیل متهم به ارتکاب جرم کرده است."

در دادگاه گفته شد که آقای دیزایی این طراح وب را به نبرد طلبید که آقای البغدادی در پاسخ گفت "اگر تو فرمانده پلیس هستی خیلی بی کلاسی."

آقای بغدادی پس از ترک رستوران سعی کرد برای شکایت کردن از آقای دیزایی با پلیس تماس بگیرد اما آقای دیزایی با دستبند ظاهر شد و ضمن مانع شدن از تماس تلفنی او را دستگیر کرد.

در بخشی از این تماس ضبط شده تلفنی به پلیس که برای هیات منصفه پخش شد، صدای آقای البغدادی درحال نقل ماجرا شنیده می شود و بعد صدای آقای دیزایی شنیده می شود که پس از گرفتن گوشی می گوید "این مرد تهدید می کند و باید او را دستگیر کنم."

سه دقیقه بعد این افسر پلیس با گرفتن 999 خواستار "کمک فوری" شد.

گزارش پلیس

دادستان گفت که می توان صدای آقای بغدادی را شنید که به فارسی می گوید بازو و دست او ممکن است بشکند.

در دادگاه گفته شد که این افسر پلیس در بیانیه شواهد خود نوشت و به همکارانش گفت که زمانی که با همسرش در اتومبیل نشسته بود آقای بغدادی با او روبرو شد.

آقای دیزایی نوشت: "می ترسیدم که خیلی خشن شود."

او افزود "یک شیء تیز را در شکمم حس کردم" که "مثل چاقو به نظر می رسید."

پس از حادثه آثار قرمز رنگ روی سینه و شکم آقای دیزایی توسط دکتر مورین هیت در ایستگاه پلیس معاینه شد.

آقای رایت گفت براساس قضاوت دکتر هیث، جراحاتی که اشاره شد به احتمال بیشتر زخم هایی است که آقای دیزایی به خود زده است و نه زخم هایی ناشی از تهاجم ادعایی توسط آقای بغدادی.

دادستان افزود که آقای دیزایی ادعا کرده بود که پیش از حادثه پیام های تهدیدآمیز از آقای بغدادی دریافت کرده بود اما آنها را "به طور اتفاقی" پاک کرده است.

پرونده علیه آقای دیزایی پس از تحقیقات "کمیسیون مستقل شکایات پلیس" تشکیل شده است.

تحقیقات در مورد این پرونده ادامه دارد.

مطالب مرتبط