ایران اظهارات ژنرال پتریوس را 'غیرمسئولانه' خواند

عکس ماهواره ای از تاسیسات اتمی فوردو در قم
Image caption آمریکا همواره گفته است که گزینه نظامی برای حل مساله مربوط به برنامه اتمی ایران را حذف نمی کند

وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده آمریکایی، که از وجود برنامه‌ای برای حمله احتمالی به تاسیسات هسته‌ای ایران خبر داده بود، آن را "غیرمسئولانه" خوانده است.

رامین مهمان پرست در گفتگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، همچنین گفت: "اظهارات او (ژنرال پتریوس) سنجیده نبود؛ و بهتر است هر اظهار نظری در باره این مساله در چارچوب رویکردی سازنده باشد."

مقام های ایرانی در گذشته همواره تاکید کرده اند که در برابر حملات نظامی احتمالی آسیب پذیر نیستند و برای دادن پاسخ شدید به چنین حملاتی آمادگی دارند.

ژنرال دیوید پتریوس که فرمانده عملیات نظامی آمریکا در خاورمیانه و آسیای مرکزی است یک روز پیشتر در مصاحبه با شبکه تلویزیونی 'سی ان ان' از وجود برنامه‌ای برای حمله احتمالی به تاسیسات هسته‌ای ایران صحبت کرد.

البته اینکه آمریکا برنامه ای اضطراری برای حمله به تاسیسات اتمی ایران در صورتی که لازم بداند دارد خبر تازه ای نیست و در دوران ریاست جمهوری جورج بوش گزارش های مختلفی درباره دستور به پنتاگون برای داشتن چنین برنامه ای منتشر شده بود.

با این حال آمریکا همواره گفته است که توسل به یک راه حل نظامی برای نابودی تاسیسات اتمی ایران را تنها در صورت شکست کامل دیپلماسی و تحریم ها مد نظر قرار خواهد داد. ایران اتهام آمریکا دایر بر نظامی بودن اهداف برنامه اتمی اش را رد می کند.

ژنرال پتریوس در پاسخ به سئوال "سی ان ان" در مورد امکان بمباران تاسیسات هسته ای ایران با توجه به تقویت استحکام این تاسیسات توسط ایران گفت: "قطعا امکان بمباران این تاسیسات وجود دارد. اما میزان تاثیرگذاری آن بستگی به نیروی مهاجم و نوع مهمات مورد استفاده و در عین حال توانایی آنها برای مقاومت در برابر این حملات دارد".

هرچند دولت آمریکا می گوید برای حمله به ایران برای نابودی تاسیسات اتمی اش آمادگی دارد، اما برخورد نظامی را ناقص و دارای عواقب می داند.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، روز جمعه گذشته با ابراز اطمینان نسبت به توانایی ارتش آمریکا برای مقابله با ایران، هشدار داده بود که حمله به ایران ممکن است خاورمیانه را بسیار بی ثبات کند.