'محاکمه شهروند فرانسوی در ایران از سر گرفته می شود'

ریس - تصویر از تلویزیون
Image caption خانم ریس قبلا در کنار سایر متعرضان در محاکمه ای دسته جمعی به دادگاه آورده شد

وکیل شهروند فرانسوی کلوتیلد ریس که در جریان ناآرامی های پس از انتخابات ایران بازداشت شده بود می گوید که محاکمه او روز شنبه از سر گرفته خواهد شد.

محمد علی مهدوی ثابت روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: "سومین جلسه محاکمه برای روز 16 ژانویه در شعبه 15 دادگاه انقلاب برنامه ریزی شده است."

او گفت: "تصور می شود این آخرین جلسه محاکمه، آخرین استماع درباره اتهامات و آخرین دفاعیه باشد. ما اعلام بی گناهی خواهیم کرد و امیدوارم که این پایان کار باشد و دادگاه حکم را صادر کند."

مقام های ایرانی خانم ریس، 24 ساله، را به اتهام مشارکت در اعتراضاتی که پس از انتخابات مورد مناقشه ریاست جمهوری ایران در خرداد ماه شعله ور شد محاکمه می کند.

او که روز اول ژوئیه دستگیر و در ماه اوت به قید وثیقه آزاد شد در سفارت فرانسه در تهران به سر می برد تا حکم صادر شود.

آقای مهدوی ثابت در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت که خانم ریس به اقدام علیه امنیت ملی ایران متهم است.

او گفت که نمی داند آیا دادگاه اتهامات را رد خواهد کرد یا نه و افزود که روحیه موکلش خوب است و او "امیدوار است مشکل حل شود و بتواند ایران را ترک کند."

کلوتیلد ریس پس از یک حضور شش ماهه برای مطالعه و تدریس در اصفهان و هنگامی که قصد ترک ایران را داشت دستگیر شد.

او از جمله خاطر گرفتن عکس از اعتراضات و ای میل آنها به دوستانش در خارج به حمایت از معترضان ایران متهم شد و یکی از ده ها نفری بود که در محاکمه ای جمعی که از تلویزیون پخش شد مقابل دوربین ها قرار گرفت.

معترضان می گویند که پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات حاصل تقلب گسترده بوده است، اتهامی که دولت و رهبر ایران رد کرده اند.

فرانسه شدیدا به اقدام دولت ایران در محاکمه خانم ریس براساس آنچه اتهامات "بی اساس" می خواند اعتراض کرده است و دولت ایران را متهم کرده که با این کار قصد باجگیری از پاریس برای آزادسازی علی وکیلی راد را دارد.

آقای وکیلی راد از سال 1991 به جرم قتل شاپور بختیار نخست وزیر سابق ایران در فرانسه زندانی بوده است.

مطالب مرتبط