طرح دو میلیارد دلاری مترو به مجمع تشخیص فرستاده شد

مجلس
Image caption نمایندگان مجلس با اصرار بر مصوبه قبلی، طرح اختصاص دو میلیارد دلار به مترو را به مجمع تشخیص مصلحت فرستادند

در پی مخالفت شورای نگهبان با اختصاص دومیلیارد دلار به مترو، نمایندگان مجلس با اصرار بر تصمیم خود، طرح اختصاص بودجه به مترو را به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستادند.

در جلسه علنی روز سه شنبه 22 دی، از 196 نماینده حاضر، 143 نفر به این مصوبه رای مثبت، 33 نفر رای مخالف و 8 نفر رای ممتنع دادند.

در پی بروز اختلاف بین دولت و شهرداری تهران بر سر بودجه توسعه مترو، مجلس طرحی تصویب کرده بود که بر اساس آن باید دولت دو میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی برای توسعه مترو در تهران و دیگر شهرها اختصاص دهد.

اما شورای نگهبان این مصوبه مجلس را مغایر اصل 75 قانون اساسی تشخیص داد چون بار مالی برای دولت ایجاد می کرد و برای همین این طرح را به مجلس بازگرداند اما نمایندگان مجلس با تاکید بر نظر قبلی خود آن را برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت فرستادند.

بنابر قانون، مجمع تشخیص مصلحت نظام به اختلاف مجلس و شورای نگهبان رسیدگی می کند و مجمع تشخیص مصلحت رای نهایی را در این زمینه صادر می کند.

محمد رضا باهنر نایب رئیس مجلس در صحن علنی مجلس گفت:"بنده طبق آئین نامه این ایراد قانون اساسی را قبول ندارم ولی فرآیند قانونی این است که در صورت مخالفت شورای نگهبان با مصوبه مجلس، نمایندگان حق دارند با اصرار بر مصوبه قبلی، آن را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دهند."

بنابر مصوبه مجلس دولت باید یک میلیارد دلار از این بودجه را جهت تامین تجهیزات و احداث خطوط راه آهن شهری تهران در اختیار شهرداری بگذارد.

Image caption اختلافات بر سر متروی تهران از مدتها پیش شروع شده بود ولی اکنون دولت می خواهد مدیریت آن را از شهرداری بگیرد

بنابر این مصوبه، از یک میلیارد دلار بقیه نیز 700 میلیون دلار برای احداث قطاری شهری در دیگر شهرهای بزرگ و 300 میلیون دلار نیز برای اجرای طرح جامع حمل و نقل و ترافیک در دیگر شهرهای بزرگ اختصاص می یابد.

اختلافات مالی بین متروی تهران و دولت از مدتها پیش مطرح بود اما تصمیم دو ماه پیش محمود احمدی نژاد برای در اختیار گرفتن مدیریت متروی تهران، این اختلاف را وارد مرحله تازه ای کرد.

آقای احمدی نژاد شامگاه چهارشنبه بیستم آبان در یک برنامه تلویزیونی گفت: "من تصمیم گرفته ام مدیریت مترو را به دولت برگردانم... دولت خود مدیریت مترو را بر عهده می گیرد، بودجه اش را می گذارد و می سازد و قیمت آن نیز تا ده، پانزده سال بالا نخواهد بود و به سرعت هم آن را تمام خواهد کرد. من حتما این تصمیم را گرفته ام و حتما مدیر تعیین می کنم."

شرکت متروی تهران اکنون در اختیار محسن هاشمی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است و برای همین برخی کارشناسان تصمیم آقای احمدی نژاد را با اختلافات آقای احمدی نژاد و هاشمی رفسنجانی مرتبط دانسته و آن را سیاسی تلقی کردند.

اختلاف نظر در باره متروی تهران سابقه ای طولانی دارد اما عمده اختلافات بر سر میزان بودجه ای بوده که دولت باید در اختیار شرکت مترو قرار می داد تا صرف توسعه متروی تهران شود.

در حال حاضر بخشی از بودجه مترو از طرف دولت و بخشی نیز از طرف شهرداری پرداخت می شود و آنطور که گزارش شده دولت سهم خود را نداده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست